Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chameleon – ukrytý všem na očích

chameleon-01

Může sedět mezi vámi a ani ho nemusíte vidět. Vypadá to jako prázdná židle, ale ve skutečnosti tam někdo je. Jen je tak dobře maskovaný, že o něm ani nevíte. A přesně takoví jsou i ti, kdo vám neváhají vrazit nůž do zad a ukrást všechny body.

Párty hru plnou nejistoty si pro nás připravil Rikki Tahta, který vytvořil hru Chameleon. Ta původně vyšla pod názvem Gooseberry v roce 2016, ale už o rok později ji do svého výběru přidala firma Trefl. No a hráči v naší zemi se dočkali v roce 2019 a to opět zásluhou Treflu, který ji po polském překladu vydává i v češtině.

Hra si vaši pozornost zaslouží už svojí krabicí, která by správně neměla být na polici ani vidět. Je totiž pokrytá maskovacími žlutozelenými kostičkami. Uvnitř toho na hráče zase tolik nečeká. Hlavní jsou velké karty s tabulkou zadání, kterých je hodně, ale především je na každé z karet šestnáct různých témat. Jedna strana je v češtině, druhá ve slovenštině.

chameleon-03

Kromě nich jsou v boxu především další karty, které hráči zamíchají tak, aby jich bylo stejně, jako účastníků partie. Při tom mezi nimi musí vždy být jedna karta chameleona, zatímco ty ostatní ukazují souřadnicemi na kartu se slovy. Každý tedy po jejich rozdání má jasno, jestli bude vymýšlet slovo nebo je chameleonem. Kartu si pak nechají vyloženou tabulkou dolů, aby nikdo nevěděl, kdo je kdo.

Na začátku každého kola účastníci odhalí jednu kartu s tabulkou šestnácti slov, která jsou si tématicky podobná. Pak už hráči vytáhnou sadu kostek, hodí s nimi a dvojice vytvoří souřadnici na jejich kartě. Tedy všem kromě chameleona, která na kartě žádnou tabulku nemá.

Neví tedy, které slovo konkrétně je zadáním. Přesto se ale musí zúčastnit s ostatními kola, ve kterém každý řekne slovo charakterizující společnou tajenku. Podle kvality odpovědí se bude hledat podezřelý, podvodník mezi ostatními. Jakmile každý z hráčů řekne své slovo, má nyní kompletní osazenstvo šanci hlasovat o tom, kdo si myslí, že je chameleon. Mají na to libovolný čas, dokud se nedohodnou. Obviněný pak ukáže, jestli opravdu je tím zrádcem nebo jej obvinili křivě. Pokud hráči ukrytého podvodníka odhalili správně, stále chameleon nemusí prohrát. Musí ale být schopný správně uhodnout slovo, které bylo tajenkou.

chameleon-06

Chameleon je jasnou party hrou, která je založená na důvěře, komunikaci a přesvědčování. Jako taková umí u stolu vzbudit atmosféru, o které si budete rádi povídat. Na rozmyšlenou při tom hráči nemají nijak dlouho.

V první fázi kola se všichni snaží být dostatečně konkrétní, aby se sami vyhnuli obvinění a poukázali na správné z šestnácti políček. Při tom ale musí vyvážit dobře odpověď, aby zase nenapověděla příliš chameleonovi, který se mezi nimi ukrývá. Ten by neměl mít šanci uhodnout tajenku.

Chameleon je ale především aktivita. Hra a soupeření o vítězství je tu až na druhém místě. Oproti tomu se všichni hráči prostě snaží odhalit mezi sebou podvodníka a nedat mu šanci se úspěšně ukrývat a uhodnout tajné heslo. Tyto momenty hráče velmi úzce spojují, ale je potřeba, aby se hry účastnilo více hádačů než minimální tři.

chameleon-08

Protože ale nejde tak docela o hru, nemůže být hitem u každého. Potřebujete hodně specifickou skupinu hráčů, abyste si ji opravdu užili. To proto, že velkou část zábavy a času zabírá dohadování a vyjednávání. Především ale není žádná šance, jak ovlivnit v reálu své šance. Pokud se ostatní rozhodnou, že jste podezřelí a obviní vás, čeká se, že se budete obhajovat. A nic vám to nepomůže.

Velkým bonusem je herní doba, která se i včetně debaty vejde do dvaceti minut. To je na party hru uctivě akorátní číslo, protože při více kolech by hra začala být příliš stejná. Je tedy vhodné si mezi dohady dávat nějakou pauzu.

A samozřejmě velmi kvitujeme vysokou variabilitu. Už samotných karet je hromada a když vezmeme v potaz, že na každé najdete šestnáct slov, těžko se dočkáte opakování v dohledné době. A kdyby náhodou nebo jste zatoužili si udělat kartičku například ze světa deskových her, pak můžete počítat s jednou popisovací tabulkou. Tu stačí vyplnit a položit doprostřed a máte svoji vlastní jedinečnou partii.

chameleon-09

Chameleon je fajn party hrou, která rozhodně nezaujme hráče, kteří potřebují ovlivňovat své šance nebo se nechtějí spoléhat to, co udělají na ostatní. Ale ti ostatní dostanou zábavnou party hru plnou obviňování a spousty zajímavých témat, které stojí za to prodiskutovat pořádně. Chameleon tak nakonec fanouškům zábavy pro více účastníků doporučujeme.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRikki Tahta
IlustraceBen Drummond, Zoe Lee, Rikki Tahta
VydavatelBig Potato Games, Angry Lion Games, Dal Tenda, Gameology (Gameology Romania), HCM Kinzel, Magellan, Popcorn Games, Randolph, Reflexshop, Trefl
Rok vydání2017
Počet hráčů3 - 8
Herní doba15
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Deduction, Humor, Party Game, Word Game
MechanismyHidden Roles, Targeted Clues, Team-Based Game, Voting
RodinaAnimals: Chameleons, Digital Implementations: Tabletopia
Alternativní názvyLe Caméléon, Cameleonul, Das Chamäleon, Kaméleon, Kameleon, Заяц, 카멜레온

Více o hře.

Recenze: Chameleon – ukrytý všem na očích
Chameleon se nikde neukrývá. Místo toho jde na trh se pořádnou sestavou svých karet. Z tabulky šestnácti tematických pojmů kostky vyberou vždy jednu souřadnici, jejíž identitu znají všichni kromě jednoho. Ten se snaží s hráči držet krok a popisovat předmět s pomocí slovtak, aby jej neodhalili. Je to zábava ostatním lhát? Pak vás bude bavit Chameleon.
Klady:

+ vyjednávání
+ lhaní
+ variabilita
+ možnost psát si vlastní témata
Zápory:

- odpůrci party her budou zklamaní
- nelze ovlivnit šanci dát gól
- vysoká cena
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Janod Zajíc a želva – rychlost proti chytrosti