Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Horký brambor Family – dobrota přímo z ohně

horky-brambor-family-15

Měl jsem na ni opravdu chuť. Čekal jsem takovou dobu, než se v horkém popelu upeče. Jenže když jsem ji chtěl vytáhnout, byla brambora tak horká, že jsem ji musel rychle hodit svému sousedovi na lavičce. Ten ji zase hodil dál, a tak putovala dokola, až se zase vrátila zpět ke mně. Tentokrát už jsem si ji ale nechal a s chutí se zakousnul.

Přehazovat bramboru si budete také v rámci rodiny, pokud vás zaujme svým námětem a obsahem hra Horký brambor Family. Jedná se o pokračování původní hry Horký brambor. Obě vyšly původně s logem společnosti Alexander a v češtině ji najdeme díky distribuci firmy Pexi, samozřejmě kompletně v češtině.

Na krabici jeden takový brambor vidíme a po odklopení víka dostaneme opravdovou bramboru. Tedy ne úplně reálnou, kterou byste mohli oloupat a strčit do hrnce. Tahle je plyšová a nepíská. Mezi sebe hráči na stůl rozloží herní desku a vedle ní připraví zamíchaný balíček karet. Nemůže chybět ani brambora a plastová Káča sloužící jako losovací zařízení. Hráči si každý vyberou jednu figurku, kterou postaví na startovní políčko.

horky-brambor-family-04

Začínající hráč si vezme do ruky brambor a čeká, než jeho soused po levé ruce vezme horní kartu z balíčku a přečte odpověď. V tu samou chvíli některý z účastníků roztočí plastovou káču. Hráč s bramborou se snaží co nejrychleji odpovědět, aby mohl předat brambor dalšímu.

Všichni soupeři si tak brambor přehazují, jakmile dokáží vymyslet další pojem odpovídající zadané kategorii, respektive otázce. Teprve ten hráč, který má brambor v ruce ve chvíli, kdy se káča dotočí, se spálil. Za trest musí posunout na plánu svoji figurku směrem ke grilu, kam žádná brambora nechce dojít.

Hráči si pak vymění role, začínajícím pro další kolo se stane někdo jiný a partie pokračuje.  Jakmile jeden z účastníků dorazí až na gril a vypadne, je možné určit vítěze – ten, kdo je nejdále od plamenů, se stává vítězem.

horky-brambor-family-01

Horký brambor Family tedy funguje přesně stejně, jako předchozí verze. Hráči dostanou téma a snaží se co nejrychleji vymyslet odpověď a předat bramboru dál. To ale není tak docela pravda, protože když se káča dotáčí, můžete načasováním ovlivnit, kdo dostane trest. Například ve dvou hráčích raději počkáte až do chvíle, kdy se časomíra téměř zastaví, aby soupeř už neměl šanci předat vám bramboru zpět. Jenže tím delším čekáním zase dáváte šanci soupeři přemýšlet, což se také nemusí vyplatit.

Témata jsou dobře vymyšlená a je opravdu možné na otázky odpovídat vícekrát. Řešení se při tom v rámci podávání brambory nesmí shodovat. Navíc samozřejmě hrozí, že někdo z účastníků odpoví nesprávně. Pro tyto účely je v pravidlech možnost napadnout odpověď a dokonce o ní hlasovat, pokud je to potřeba.

Hlavní novinkou této krabice je ale možnost využití digitální aplikace. Ta může nahradit káču, ale upřímně pro ni nevidíme příliš použití. Káča je výborná a dětem se právě čekání, naklánění a zastavení líbí.

horky-brambor-family-09

Právě to bláznivé podávání je největším lákadlem a to přesto, že tady nic netiká. Točící káča je také zajímavým způsobem, jak měřit čas a děti to baví. Samotné zpracování není zrovna nejzajímavější, karty jsou ze zvláštního materiálu a grafiky si příliš neužijete. Ale hlavní je hratelnost a tady děti ke hře snadno přilnou.

Každé kolo je zajímavé a napínavé, protože nikdy nevíte, kolik správných odpovědí se dá stihnout. Záleží to hodně na tom, jak se hráči podařilo roztočit káču. Navíc pravidla nabízí do hry variantu, ve které se brambora nepředává sousedovi, ale hráč si může vybrat. Tím vzniká pořádný chaos, ale děti to milují možná ještě víc.

Otázky nejsou složité, vyjmenovávání barev, států nebo věcí, které jde pověsit jsou opravdu zaměřené na malé hráče kolem osmi let. Rodiče s nimi asi příliš soupeřit nemohou, protože by to byl nerovný boj, takže nechají hrát děti samotné nebo budou působit jako rozhodčí. Při tom se partie může účastnit až osm soupeřů, a právě tady vynikne přehazování brambory nejvíc. Všichni jsou zapojení a hra je opravdu nepředvídatelná. Partie ale spolehlivě končí rychle, během nějakých dvaceti minut.

horky-brambor-family-12

Horký brambor Family je bláznivou slovní hrou, ve které jde o rychlost odpovídání. Zážitek trochu sráží pouze průměrné zpracování, ale z hlediska hratelnosti je více než 150 karet, každá se dvěma tématy, opravdu dostačující na hodně dlouho.

Recenze: Horký brambor Family – dobrota přímo z ohně
Horký brambor Family je hrou, ve které se musíte snažit vyjmenovat slovo patřící do kategorie, abyste se mohli včas zbavit horké brambory. Na pozadí ubíhá časomíra v podobě točící se káči, která nakonec na někoho ukáže a ten dané kolo prohraje. Otázky jsou dobře zvolené, hra je rychlá a vhodná pro větší skupiny. Právě z těchto důvodů je Horký brambor Family u dětí docela populární hrou.
Klady:

+ káča děti baví
+ nízká obtížnost otázek
+ i pro vysoký počet hráčů
Zápory:

- nic nového proti předchozí verzi
- mobilní aplikace je vlastně zbytečná
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Chodí pešek okolo a všechno si pamatuje