Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hotel Tycoon Deluxe – postavte luxusní dovolenkové středisko

Hotel Tycoon Deluxe - balení

Hotel jsou plné turistů, přesně jak jste plánovali. Teď můžete konečně spustit svůj pohádkový plán. Každého z návštěvníků vaší sítě hotelů uvítá na pokoji mísa tajemných zlatých mincí. Jejich původ je neznámý. Mohou pocházet z Číny, Antarktidy, Japonska nebo Havaje. Všechno je možné. Úkolem všech, kdo se rozhodnou hry zúčastnit, je najít poklad, ke kterému vedou. Ale nepotřebují k tomu cestovat, všechny země jste jim postavili přímo tady, v hotelu..

Kdo by se nechtěl ubytovat v takovém hotelu, který vám v ceně nabídne i dobrodružství? Zatím žádný takový na světě není, ale vy jste tím, kdo to může změnit. V deskové hře Hotel Tycoon se postavíte do čela sítě hotelů, které na sebe vezmou nejrůznější podobu. Hra startuje z konceptu populární série Hotels a vychází tentokrát pod záštitou společnosti Asmodée. My si ji můžeme zakoupit v naší zemi zásluhou firmy ADC Blackfire.

A o svých velkých plánech vás nenechá hra ani na chvilku zapochybovat, protože už samotná krabice je na jinak rodinnou a dětskou zábavu pořádná. Větší, než všechny ty Monopoly (recenze) a podobné hry dávno za zenitem, které vás při pohledu na herní plán napadnou. Ale ještě se na chvilku vraťme zpět k červenému víku, které nám představuje vlastně všechno, co je uvnitř – iglú, palmy, mrakodrapy i pagody.

Hotel Tycoon Deluxe - připravená hra

Teprve po otevření krabice ale všechno doceníte. Herní plán odložíme netradičně stranou, protože ten bude jen podložkou s cestou pro všechny ty hračky, které si na nás autoři připravili. Mluvíme teď o hromadě plastových dílků a papírových listů, které jsou připraveny k nejrůznějšímu ohýbání.

Mezi tím vším najdete dvě elegantně štěrchající kostky, čtveřici letadel (figurky pro hráče), třicítku žetonů představujících vstupy do hotelů a nemohou chybět ani karty každé oblasti a samozřejmě i bankovky pěti hodnot. Velké karty s oblastmi mají na sobě vypsaný postup výstavby i s cenami, ale také výnosy, které vám hotelový resort později přinese.

To nejdůležitější na celé přípravě této hry je už její skládání. Hotel Tycoon není pouze obyčejnou hrou, ale postaví vás přímo mezi všechny ty hotely. Přímo do středu světa, kde můžete nejen udělat radost jiným, ale také najít svoje vlastní zlaté bohatství a na konci třeba i vítězství.

Hotel Tycoon Deluxe - rozehraná hra

Hned před první hrou tak musíte složit nejrůznější stavby. Jejich zdi jsou natištěné na tvrdém papíře, který ohnete a zasadíte do drážek ve spodní a horní plastové části. Tím vytvoříte celkem 28 budov, k nimž patří také ještě různě vystříhané lístky papíru představující okolí vašeho ubytování.

To všechno ale budete muset nejdříve vystavět. Budovy začínají mimo plán. Jedinými výjimkami je řídicí věž a hangár, odkud odstartujete svými letadly. Nyní je vhodný čas, abyste si vybrali jeho barvu a postavit jej na startovací políčko. Do začátku dostanete 12.000 dolarů každému hráči. Karty vlastnictví a samozřejmě i zbývající bankovky položíte vedle plánu do banku.

Když je hráč na tahu, hodí kostkou a podle jejího výsledku se posune po trase. Na okruhu najdete na jednotlivých políčkách různé ikony, které vám umožňují dělat všechny potřebné činnosti. Mnoho dalších ale není vázané na vaši pozici na plánu a můžete je dělat v libovolnou chvíli se vám zachce, pokud máte dostatek financí v peněžence.

Hotel Tycoon Deluxe - rozehraná hra

Každý hráč se snaží koupit pozemek. Tady záleží na místě, kam dorazíte, protože vždy můžete nakupovat pouze ty, se kterými sousedí vaše políčko. To navíc musí na sobě mít obrázek kufříku s penězi. Jakmile zaplatíte pořizovací cenu za parcelu, dostanete od ní kartu vlastnictví. Dávejte ale pozor, protože dokud na ní nepostavíte budovu, mohou vám místo ostatní hráči vyfouknout – koupit jej od vás a vy nemůžete odmítnout!

K započetí stavby potřebujete povolení. A k tomu musíte zastavit na správném políčku a ještě mít štěstí. Získání povolení určuje speciální kostka. Než hodíte, musíte ale jasně říct ostatním hráčům, kde a jakou budovu stavíte. Pokud vám padne zelený puntík, byla stavba schválená, červený znamená zamítnutí. Jsou zde i další dva znaky, znamenající stavbu zdarma a zdvojnásobení ceny.

Bez stavebního povolení nemůžete stavět ani později, což z něj dělá nejdůležitější činnost ve hře. Jak skupinka vašich hotelů roste, zvyšuje se také její prestiž a s ní i počet hvězdiček. Ale na to, abyste do něj mohli někoho pozvat, potřebujete postavit také vstup. Ten představují ve hře malé červené kostičky a na každém políčku může být pouze jedna.

Hotel Tycoon Deluxe - rozehraná hra

Hráči musí v průběhu partie hospodařit s penězi. Za každý průchod startem sice dostanou dva tisíce dolarů, ale jejich největší příjmy budou přicházet z kapes ostatních hráčů. Pokud zastavíte pohyb na místě, kde se nachází vstup do hotelu, musíte tam přespat. Dokonce si hodíte kostkou, abyste věděli, kolik nocí zde strávíte. A podle toho také zaplatíte částku jeho majiteli.

Pořizovací ceny i výdělky jsou u různých hotelů odlišné. Nikdy vás ale jedno přespání nezbankrotuje, protože jakmile vám dojdou peníze, musíte prodat svůj majetek v aukci, jejíž vyvolávací cena je nákupní hodnota pozemku. Teprve když už opravdu nemáte v kapse ani poslední dolar, jste vyřazení ze hry. A když zbudou ve hře poslední dva hráči, přestanou dostávat almužnu při průchodu startem. Navštěvují své hotely navzájem tak dlouho, dokud nezbude na plánu pouze jeden všemocný majitel všech hotelů, který může začít plnit sny všem svým návštěvníkům.

Hotel Tycoon vlastně není ničím jiným než variací na klasické hry ve stylu Monopolů. Vlastně by nám nebránilo nic jej hned v tuto chvíli zkritizovat a odsoudit jako zcela náhodnou záležitost. Jenže my to neuděláme.

Hotel Tycoon Deluxe - rozehraná hra

Prvním a hlavním důvodem je zpracování, které nadchne každé malé dítě. Úžasné papírové mrakodrapy, antarktida i palmové vesničky vypadají rozložené ohromně roztomile. Hráči se k tomu bohatému vzhledu vždy musí propracovat za pomoci kostek a peněz. Ovšem pak je hra opravdovou pastvou pro oči. A protože jsou zde jen jednoduché počty a placení bankovkami, mohou ji hrát už od osmi let.

A pak je tu více kroků, které potřebujete k postavení. V prvních fázích si hráči mohou i krást pozemky, které ještě nestačili zabydlet. Proto je důležité kupovat jen to, co si opravdu můžete dovolit. Jinak dostanete z nákupu zpět pouze přibližně polovinu uvedenou jako prodejní cena za lomítkem na kartičce vlastnictví. Právě odstranění nákupu jako blokovacího mechanismu je velkým krokem dopředu.

Ve hře je celkově třeba daleko více operovat s financemi a hlídat si svoje možnosti, protože každý nedostatek peněz na zaplacení pobytu vás přijde draho. Hra neumožňuje žádné laciné výkupy, ale rovnou prodej celého hotelu. A podle originálních pravidel neexistuje žádná nejnižší částka. To je ale zcela jasná chyba v pravidlech a hráči by měli jako vyvolávací cenu použít nákupní hodnotu..

Hotel Tycoon Deluxe - karty

Tady je největší problém ve dvou hráčích, kdy aukce nemá smysl a protivník vám může nabídnout naprosto minimální hodnotu. Taková situace obvykle vede k velmi rychlému bankrotu hráče ve finančních potížích.

A pak tu samozřejmě máme všudypřítomnou náhodu, která vás ovlivní nejen, když budete platit protivníkům za návštěvu hotelu (dokonce dvakrát, protože si musíte hodit kostkou na počet nocí), ale také při nákupu pozemků a pak při získávání povolení.

Dalším důležitým kladem je krátká herní doba. Všechny činnosti lze dělat rychle a díky tomu partie může trvat rozumných 45 minut a to i ve čtyřech hráčích. Právě to dělá z Hotel Tycoonu výbornou volbu pro všechny zájemce, které podobný styl baví. Není tu ani tak velký problém s vypadáváním hráčů, protože konec je v tu chvíli už většinou na dohled.

Hotel Tycoon Deluxe - budovy

Bohužel ke zpracování se váže ale také jedna výtka. Krabice není připravená na to, aby všechny komponenty udržela složené. Najdete v ní plastovou vložku, ve které není dost místa. A po jejím odstranění dostanete sice dostatečnou plochu, ale vaše pracně složené stavby do sebe při každém pohybu krabice naráží a rozloží se. To znamená složitější přípravu před každou partií, která kazí radost z jinak krásných budov.

Hotel Tycoon rozhodně není dokonalou hrou. Patří do kategorie finančních her, ve kterých kroužíte dokola a spoléháte se na šťastná čísla na kostce. Naštěstí k už známému mixu přidává zjednodušení, výrazně kratší dobu a především překrásné zpracování. I tomu se sice nevyhnulo několik drobných nedostatků, ale v celkovém součtu se jedná o nejlepší volbu z podobných her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGeoffrey Hayes
IlustraceDenys Fisher
VydavatelADC Blackfire Entertainment, AS Company, Asmodee, Broadway Toys LTD, Denys Fisher Toys, Editions ATLAS, Flair Games, Fratelli Fabbri Editori (Fabbri Editore), Funskool Games, Gém Klub Kft., Hasbro, Ideal Board Games, Korea Boardgames, MB Giochi, MB Jeux, MB Juegos, MB peli, MB spel, MB Spellen, MB Spiele, Milton Bradley, MindTrap Games, Inc., Nilco S.A., Ooba Games, Parker Brothers, Tsukuda Hobby
Rok vydání1974
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(15 voters)
KategorieEconomic
MechanismyAuction/Bidding, Roll / Spin and Move, Take That
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D)
Alternativní názvyHôtel Deluxe, Hotel Deluxe, Hotel Tycoon, Hotels, ホテル王, 酒店大亨, 호텔의 제왕

Více o hře.

Recenze: Hotel Tycoon Deluxe – postavte luxusní dovolenkové středisko
Hotel Tycoon Deluxe je svěžím vánkem ve světě, kde se na nás ze všech stran řítí všechny ty bláznivé a ohromně přeceňované Monopoly. Svoje celé hotelové impérium totiž postavíte mnohem rychleji a nestihnete se začít nudit než hra dospěje ke svému konci. Na herním plánu se pořád něco děje a především to všechno vypadá o úroveň lépe. Krásné (i když papírové) modely budov s plastovými podstavci a to všechno za přijatelnou cenu (opět v porovnání s předlohou). Bohužel kvalita provedení rozložené hry neodpovídá krabici, protože budovy se nevejdou do připraveného plastového insertu a papírové figurky se rozkládají.. A dávejte si pozor, abyste nehráli podle špatných pravidel s prodejem hotelů v aukci od nulové ceny. Přesto se jedná o jednoduchou obchodní záležitost vhodnou pro děti a rodinné hraní a to především pro nenáročné hráče. V každém případě vám ale tuto hru můžeme doporučit místo Monopolů, které převyšuje ve všech směrech..
Klady:

+ cena
+ opravdu luxusní vzhled
+ rychlá herní doba
+ trénuje finanční uvažování
+ výborná varianta ke všem těm Monopolům
+ vyšla česky
Zápory:

- krabice neudrží složené budovy
- budovy na začátku hry často musíte opravovat
- špatné pravidlo s prodejem hotelu
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: IQ Focus – neztrácejte pozornost!