Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Trefl Barvy a tvary Vzdělávací skládačka

Ovečka je bílá, maják pruhovaný a sluníčko horké. Každý předmět i zvířátko má nějaký prvek, který je pro něj typický. A děti to všechno teprve poznávají, musí se v záplavě barev, tvarů a dojmů vyznat. Chtějí všemu rozumět, na všechno se ptají a je tedy na čase, aby si to vše začaly zkoušet také pěkně samy.

Pro takové to první hraní je právě vhodná série od společnosti Trefl, která se jmenuje První dětské hry a novým přírůstkem v této kategorii je také vzdělávací skládačka Barvy a tvary. Ta vznikla v Polsku a dočkala se kompletní lokalizace od firmy CTW Toys.

Možná byste to po otevření krabičky s obrázkem destiček, ale kromě kartonových desek se uvnitř ukrývá také brožurka pravidel. To proto, že možností, jak používat dílky a desky je hned několik.

Základním účelem této krabičky je usnadnit dětem objevování světa kolem. Na šesti deskách najdou výjevy z různých prostředí, takže potkají parník, dodávku nebo třeba stan. Jednotlivé objekty jsou zvolené nejen s myšlenkou variability míst, kde se odehrává jejich nevyslovený příběh, ale také s ohledem na variabilitu tvarů, barev a velikostí. To všechno dohromady dětem dává možnost manipulace a porovnávání.

Rozvíjí v nich vnímání geometrických tvarů a samozřejmě nesmí chybět ani podpora motorických dovedností, když malé dílky vrací zpět do otvorů na desce. A k tomu navíc má každá deska na zadní straně jinou barvu, takže v kombinaci s tvary tu máte opravdu krásný a promyšlený nástroj, i když odmyslíme pěkně obrázky.

Samotné ilustrace poskládaných destiček navíc nabízí příležitost, aby si děti vyzkoušely vyprávění a vymýšlení příběhu. Tím se dále prohlubuje spousta možností, kterými lze s obsahem nenápadného boxu zacházet.

Grafickému zpracování vévodí velkooká zvířátka. Pokud tento styl nemáte rádi, tak to může být asi jediný důvod, proč si o krabičce myslet něco špatného. Platí to ale pouze pro sovičku, ostatní zvířátka mají grafiku zase trošku jinou.

Dohromady je obsah určený dětem už od dvou let. Pravidla pak poskytují myšlenky, jak postupně pronikat s dětmi do tajů tvarů, barev a poté teprve doporučuje přistoupit k vkládání obrazců do otvorů. Tím se učí zařazovat části obrázků nejen podle tvaru a barvy, ale také je identifikovat podle kontextu celého obrázku.

Vzdělávací vkládačka Barvy a tvary míří na děti, které se teprve rozkoukávají po světě. Právě s tím jim parádně pomůže a usnadní jim objevování tvarů, barev a prostředí. Pojmenování, vkládání, všechno to je hra, ale současně také aktivita, která procvičuje řadu schopností. Zatím to není o soupeření, ale hlavním soupeřem tu je realita a prozkoumávání okolí. Barvy a tvary jsou v tomto směru výtečně připravené, včetně detailních pravidel a krásných pevných desek na hraní.

Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Djeco Dřevěná šroubovací zvířátka Rondanimo