Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Trefl Zvířata – naučte se řeč zvířat

Přišel jsem do místnost a uviděl jsem všechna ta zvířata za sklem. Snažil jsem se zaslechnout jejich řeč, a i když jsem viděl, že otevírají ústa, nic jsem neslyšel. Sklo všechny zvuky utlumilo tak, že jsem si je musel představovat. Jak mezi nimi mám najít pachatele toho hrozného zločinu, když je neslyším? Z mého košíku zmizela klobás a je na čase najít toho, kdo je za to zodpovědný! Ale pak se konečně z reproduktorů ozvaly zvuky a já se mohl ponořit do řeči zvířat.

Mezi všechna ta stvoření, čtyřnohá, kopýtková, dravá i létající nás zve nová vzdělávací hra, která se jmenuje Zvířata a připravila ji společnost Trefl. Hra je dostupná kompletně v češtině v rámci série Malý objevitel.

Krabička je docela velká. To proto, že dno současně tvoří také herní plán, po kterém budou běhat plastové figurky. Je rozdělený na dvě části – vyvýšenou část a přízemí, ve kterém se nachází kromě startu a cíle kolečko s otočnou ručičkou. Jednotliví hráči si vyberou každý svoji figurku a postaví ji na startovní pozici. Vedle plánu položí šestnáct oboustranných karet s úkoly a také překvapivou červenou kouzelnou tužku.

Všechny děti se střídají na tahu, ve kterém vždy nejdříve roztočí prstem červenou šipku a vylosují si tak jednu z osmi výsečí a také jednu ze čtyř barev. Svojí figurkou postoupí na nejbližší políčko této barvy po cestě ze startu do cíle.

Kdykoliv zastaví na nějakém políčku, čeká na hráče úkol. Může se jednat o jednu ze šestnácti úkolových karet. V tom případě vezme do ruky červenou tužku a podívá se, co se po něm v tomto zadání chce. Obvykle to je identifikovat nějaké obrázky zvířátek mezi ostatními nebo vyřazovat ten, který se mezi zbytek nehodí.

Ať už je úkol jakýkoliv, svoji odpověď nebo odpovědi musí zvolit a označit před soupeři tak, že se špičkou tužky dotkne černého puntíku u dané volby. Pokud se tužka po doteku rozsvítí a rozezní se zvuk úspěchu, pak hráč má pravdu. Kartu si neponechá, ale vrátí dospod balíčku, aby na ni mohl zase někdo znovu narazit. Sám se svojí figurkou může zůstat stát na místě.  V případě špatné odpovědi se musí figurka vrátit zpět na místo, kde začala dané kolo.

Mezi políčky je ale několik speciálních bonusových, které nevyužívají karty a místo toho mají připravené otázky v pravidlech. Postupně se tak střídají všichni hráči a posouvají své figurky vpřed. Ten, kdo dorazí jako první do cíle, může slavit vítězství.

Zvířata nejsou z hlediska hry a jejích mechanismů nic překvapivého ani nového. Zajímavá tu je skutečnost, že při odpovídání hráči používají elektronickou tužku. Přiložení její špičky a mírné stlačení zajistí, že hráči se ihned dozví odpověď na svůj tip.

Hra je ale vlastně až tou třešničkou na dortu, protože stěžejními prvky jsou karty a tužka. Pokud tedy toužíte spíš po objevování a poznávání zvířat, tak oceníte už samotné obrázky. Ty jsou složené z různých úkolů, jsou zajímavé a dětem dají možnost si ihned zkontrolovat svoji odpověď. V tom je použití tužky výborné. Svoje znalosti si mohou snadno prověřit malí hráči už od čtyř let, což můžeme potvrdit.

Největší problém asi bude variabilita. Otázek je sice hodně, ale dají se velmi dobře zapamatovat a především ty otázky u hry jsou pevně dané a nemění se.

Zpracování se nám líbí. Herní plán je prostorový a listy se zadáním stačí jednoduše položit na stůl a potom je jednoduché zatlačit špičku tužky dovnitř. Jen trochu škoda, že zadání jednotlivých karet není vypsáno přímo na nich, ale pouze v příručce pravidel.

Vzdělávací hra Zvířata je jednoduchou zábavou s tužkou, která obsahuje spoustu otázek s tématem zvířat. A jak bonus k tomuto prozkoumávání dostanou hráči ještě náhodnou hru, která se točí právě kolem těchto karet a zadání, ale i několika pevně daných otázek. Vzdělávací hra Zvířata je zábavnou mluvící hračkou.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Hádej kdo! Mišmaš aneb zvířecí tváře