Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hurá na kolo! Ale hlavně bezpečně

Cyklistika je u nás neustále na vzestupu. Jednostopá vozidla poháněná pouze silou svalů jsou ideální na krátké pohodové výlety, ale i na kochání se okolní krajinou. Nejlepší je vyrazit někam do terénu do přírody a dojet k neznámému rybníčku.

A protože máme jízdu s větrem ve vlasech rádi my, vedeme k tomu i své děti. Učíme je, jak se správně na kole udržet, že musí za všech okolností nosit na hlavě přilbu a že nesmí jezdit po chodníku. Všechno to jsou jednoduché zásady, které stačí dodržovat. Jenže s cestováním na kole se váže jiný fakt.

Ať už chceme nebo ne, čas od času se děti stanou účastníky silničního provozu. A jako takoví musí dodržovat i v těch svých, řekněme osmi letech, všechna jeho zásadní pravidla. Ale jak je to jednoduše naučit? Právě zde přichází na řadu chytrá hra Hurá na kolo!

Její původ je tentokrát česko-polský a nevytvořil ji žádný uznávaný autor, ale tým oddělení Bezpečnosti silničního provozu BESIP. Ale na začátku, mnohem dříve, než se do hry dostalo Ministerstvo dopravy, přišla s tímto nápadem Ewa Falkowska. Ilustrace zpracovaly Magda Korotyńska a Marcin Bruchnalski.

Celou hru si vzala pod křídla firma Granna a její oficiální český distributor Press Pygmalion, který se specializuje na deskovky pro děti, které nejen pobaví, ale i naučí. Za všechny stačí vyjmenovat skvělého matematického Superfarmáře nebo třeba povedenou kvízovou Proč kočky mají vousy?

V malé krabičce s nápisem Hurá na kolo objevíte překvapivě hodně různých součástek. Ze stojánků a figurek si sestavíte cyklisty, jejichž rolí se v samotné partii pochopitelně chopíte. Předtím si ale ještě můžete prohlédnout dvanáct hracích žetonů s cílovými místy a čtyři větší karty pro jednotlivé hráče, kteří si na nich budou skladovat zadané úkoly.

Při partii využijete i balíček s 53 kartami dopravních otázek a pravidelně i hrací kostku. Celá hra se pak bude odehrávat na oboustranném hracím plánu s mapou malého městečka.

Jenže tím výčet součástek nekončí, protože uvnitř krabice najdete ještě dva další předměty, které příjemně překvapí. Prvním z nich je velká karta, na jejíž jedné straně je nakresleno 35 různých dopravních značek s popisem. Druhá strana listu představuje důležitá pravidla, která by měli cyklisté dodržovat, aby se vždy v pořádku vrátili domů. Ty by si měli přečíst nejen rodiče, ale především samotné děti.

Poslední, ale neméně důležitou součást balení, najdete uprostřed karetního balíčku. Ukrývá se v něm totiž bezpečnostní karta, kterou by si měl malý cyklista vozit vždy s sebou. Na její zadní straně může být uvedeno jméno, příjmení, datum narození, ale především krevní skupina, alergie, onemocnění a telefon na rodiče. Tato kartička je skvělým nápadem a může být v případě nějaké nehody velice užitečná.

Ale zpět ke hře Hurá na kolo!, ve které si můžete užít hned dvou různých variant. Každá z nich se odehrává na svojí speciální straně hracího plánu. K hraní potřebujete vždy kartičku hráče a zamíchané žetony, od nichž si každý ze soupeřů vezme tři. A samozřejmě nesmíme zapomenout na cyklisty, kteří začínají svoji cestu každý v jednom rohu desky.

První varianta hry je jednodušší a je určena mladším dětem, které ještě nepotřebují ani umět číst a už se mohou učit o významu dopravních značek a chovat se podle nich. Jako trať si zvolí město, které na sebe vezme podobu velkého dopravního hřiště. Děti dostanou za úkol dojet do tří konkrétních míst na mapě (= trojice žetonů), pořadí pak už je pouze na nich. Komu se to podaří jako prvnímu, stává se vítězem.

Po mapě se všichni pohybují za pomoci hodu kostkou, ale protože jsme zmínili dopravní hřiště, je jasné, že budou muset dodržovat při své jízdě pravidla. Pokud vstoupí na políčko s dopravní značkou (nebo přes něj přejedou), musí se podle ní zachovat. Pravidla pro jednotlivé značky jsou uvedena přímo v pravidlech.

I složitější varianta hry zahrnuje jednoduchý pohyb po hracím plánu a úkolem všech je opět návštěva celkem tří náhodně vylosovaných míst ve městě. Ovšem do partie zařadíte navíc ještě balíček karet s otázkami, ze kterého losujete, pokud vstoupíte na políčko s otazníkem. V případě, že odpoví hráč správně, dostane za odměnu možnost ještě jednoho bonusového hodu kostkou.

Místa se sice na obou stranách plánu jmenují stejně, ale ilustrace jsou pro menší děti jednodušší a více hravé a plné zvířátek, zatímco pro ty starší už zahrnují i drobounké postavy obyvatel města. Obě strany jsou však ilustračně velice povedené a budou se dětem při hraní určitě líbit.

Hra je doporučena od šesti let, ve kterých bude dětem určitě nejprospěšnější, protože čím dřív s touto výukou začnete, tím líp. Pro první variantu nepotřebují ani umět číst, ačkoliv při prvních partiích bude hra vyžadovat dohled dospělého, který bude dětem říkat, co mají u které značky dělat.

Druhá hra vyžaduje od dětí již pokročilejší znalosti než pouze obrázky značek. Právě proto bychom ji doporučili dětem o rok až dva starší, které již umí číst a mohou se tak snažit na otázku správně odpovědět.

Správnou odpověď na každou kartičku naleznete na druhé straně lístku, takže je dobré, aby si otázku pokládali hráči navzájem. Obtížnost otázek se různí a jejich počet je pro děti dostačující, aby je nezahltily nadbytečnými informacemi. Obsahuje právě ty správné otázky, které se mohou malým cyklistům hodit i v reálném pohybu po silnicích.

Na hře je vidět dohled BESIPu, který se zaměřuje na bezpečnost na silnicích. Přiložené kartičky s poučením o bezpečnosti i ta druhá, kterou by u sebe mělo dítě mít v kapsičce, jsou skvělými nápady, které hře dávají určitou přidanou hodnotu. A rodičům ubírají trochu vrásek v dnešním bláznivém provozu.

Ačkoliv je Hurá na kolo hra, ve které se může stát vítězem jen jeden, v konečném důsledku nejsou v této hře žádní soupeři. Vyhrávají všichni tím, že získají důležité vědomosti o provozu na silničních komunikacích, které jim mohou mnohdy zachránit život. Pokud tedy chcete zábavnou formou naučit své děti něco o dopravní bezpečnosti a chcete mít trochu méně starostí, kdykoliv je pouštíte samotné na kole ven, pak je hra Hurá na kolo právě pro vás.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Recenze: Hurá na kolo! Ale hlavně bezpečně
Klady:

+ není třeba umět číst
+ jednoduchý princip
+ bezpečnostní kartička
+ oboustranný plán
+ cena
+ důležité informace pro každé dítě
+ výběr otázek
Zápory:

- od určitého věku příliš jednoduché
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kamionem po Evropě, po stole a všude kde je zábava