Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ice Cool – tučňáci za školou

ice-cool-01

Tučňáčí škola není zrovna zábava. Učíte se pořád o rybách, jejich vlastnostech, rychlosti a chuti. Dalším předmětem je sníh a třetí predátoři na souši. Staří tučňáci předávají zkušenosti malým, ale ti se místo toho chtějí bavit a užívat. Možná proto se rozhodli, že se v polovině hodiny vypaří. Ale v jejich cestě stojí ostražitý dozor.

A v naprosto stejné situaci jste i vy a to bez ohledu na to, jestli už máte školu za sebou nebo ne. Ve hře Ice Cool si vyzkouší útěk a lov na rybičky všichni. Poděkovat mohou autoru Brianu Gomezovi, který tuto hru pod záštitou společnosti Brain Games vytvořil a představil ji na veletrhu Spiel 2016 v Essenu. A v češtině si ji už pro nás chystá firma MindOK.

Protáhlá ale ne úplně velká krabice uvnitř obsahuje rovnou pět různých spodních dílů, které do sebe zapadají. A právě z nich hráči sestaví s pomocí barevných puntíků jeden velký čtverec. Jednotlivé místnosti jsou propojeny otevřenými dveřmi a zajistí je bílými figurkami tučňáků. Až uvnitř toho nejmenšího dna v balení najdou hráči i ostatní komponenty, které si rozdělí mezi sebe podle zvolené barvy. Dostanou tak tučňáčí občanku, kartu svojí barvy, jednu figurku a také tři rybičky stejné barvy. Všechny karty ryb hráči zamíchají a vytvoří dobírací hromádku.

ice-cool-09

Na začátku každého kola se hráči rozdělí na dvě skupiny – dozor (jeden hráč) a uprchlíky (všichni ostatní). Každý z utíkajících vezme svoje dřevěné rybičky a zasune je do překladu dveří na místa, kde je natištěný obrázek ryby. To učitelský hlídač může zase postavit svoji figurku na startovní pozici v kuchyni.

V každém kole se hráči střídají a všechno vždy končí u dozoru. Na začátku všichni začínají ve třídě, odkud se budou snažit dostat pryč a nasbírat všechny své rybičky. K pohybu vždy použijí cvrnkání a to hned třemi způsoby. Tučňák může klouzat rovně kupředu, zatáčet nebo dokonce skákat přes nízké zdi, které jsou v ledové škole.

Hráči v rolích malých uličníků se snaží ve svém tahu proklouzat dveřmi, nad kterými se nachází figurka rybičky v jejich barvě. Pokud se jim to podaří, mohou si za odměnu vzít horní kartu z balíčku. Nastřádané s úlovky karty mají různé hodnoty a některé z nich (ty s jedničkou) je možné použít k zisku druhého cvrnkacího pokusu v rámci tahu.

ice-cool-07

To role hlídky je přesně taková, jakou byste čekali. Snaží se uprchlíky chytit. K tomu se stačí dotknout soupeřovy figurky, což platí i během tahu ostatních hráčů. V důsledku dozor vezme načapanému studentovi jeho občanku. Kolo končí, kdykoliv se jednomu z uprchlíků podaří nasbírat všechny tři ryby nebo pokud hráč v roli učitele načapá všechny tři žáky a získá jejich občanky.

Právě tyto průkazy totožnosti jsou zdrojem bodů na konci každého kola. Hráči přinese možnost dolíznutí jedné karty vítězných bodů každá občanka, kterou má v držení. To je zajímavé především pro hráče v roli dozoru. Ostatní hráči si samozřejmě ponechají svoje nastřádané karty ryb. Po odehrání tolika kol, kolik je hráčů (a tedy jedné roli učitele pro každého), nastává konec hry. Všichni sečtou svoje body za karty ryb a ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

Ice Cool je nádherná hra, která nadchne všechny milovníky her zaměřených na šikovnost. Cvrnkání a jeho důležitost je zde dovedena k dokonalosti. Ale naštěstí celá hra se točí primárně kolem zábavy, kterou vám naloží vrchovatě.

ice-cool-15

 

Žádná partie není stejná, ačkoliv herní plocha se nemění. Je to jasné, protože pohyb figurek nemůže být stejný a nuda v této chvíli rozhodně nehrozí. Bohužel kromě schopností zde hraje zásadní roli také štěstí. Mluvíme o kartách rybiček, které si hráči losují ze zamíchaného balíčku. No a v tom jsou karty různých hodnot. Na druhou stranu hráči obvykle během jedné partie dostanou dost odměn, aby se hodnoty zprůměrovaly, pokud je dostatečně dobrý.

Figurky tučňáků jsou součástí hry i mimo tah jejich majitele. To znamená, že všechny události (pozitivní i negativní) se jich týkají, i pokud do nich strčí jiný hráč. Díky tomu se všichni hráči neustále věnují hře, sledují snažení ostatních a baví se chybami i úspěchy ostatních.

Ve dvou jsou pravidla mírně upravena. To proto, aby kola nebyla moc jednoduchá pro dozor, který tentokrát musí svoji jedinou oběť chytit dvakrát. Navíc i konec celé hry je odložený, protože každý z hráčů má možnost si vyzkoušet obě role přesně dvakrát. I tak je hra stále zábavná, ačkoliv čím víc figurek se ve škole nachází, tím lepší hra je. A je dobře, že partie jsou poměrně rychlé, protože hráči mají šanci na reparát.

ice-cool-21

Obrovskou pochvalu si zaslouží zpracování, které je u takovéto hry naprosto zásadní. Figurky tučňáků se opravdu chovají předvídatelně a je možné s nimi provádět neuvěřitelné věci. Je ale pochopitelné, že to chce pořádný trénink. Ovšem i řešení několika boxů v jednom, ze kterých se postaví jedna herní plocha, je skvělý. Měli jsme strach ze spojů jednotlivých desek, ale i ty jsou vyřešeny velmi dobře a tučňáky nijak nelimitují. A ani samotná grafika nezůstala pozadu.

Pokud máte rádi dovednostní hry, je těžké si Ice Cool nezamilovat. Má právě ten ideální poměr konfliktu a schopností, aby vás bavil zas a pořád znova. A obvykle nezůstane jen u jedné partie. Ice Cool je výbornou zábavou, kterou si užijí všichni zúčastnění.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBrian Gomez
IlustraceReinis Pētersons
VydavatelBrain Games, AMIGO, Conclave Editora, Desyllas Games, Hobby Japan, IGAMES, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Ludicus, MINDOK, Oliphante, Rebel Sp. z o.o., Reflexshop, SD Games, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(10 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
MechanismyArea Movement, Flicking, Take That
RozšířeníDeutscher Spielepreis 2017 Goodie Box, Deutscher Spielepreis Classic Goodie Box, The Emperor Mini Expansion, ICECOOL: 0.5 Point Cards, ICECOOL: Artifacts, ICECOOL: Blocked Door promo card, ICECOOL: Emerald Fish Promo, ICECOOL: Walrus Expansion, Pawclaw Mini Expansion
RodinaAnimals: Penguins, Category: Dized Tutorial, Components: Game Box Used In Play, Continents: Antarctica, Mechanism: Finger Flicking Games, Players: One versus Many
Alternativní názvyEscuela de Pingüinos, Ice Cool: Cursa Pinguinilor, IceCool: ledová škola, Παγοδρομίες, Айс-класс, Викрутайс, アイスクール 日本語版, 冰酷企鵝, 아이스 쿨

Více o hře.

Recenze: Ice Cool – tučňáci za školou
Ice Cool je krásně jednoduchá a výborně zpracovaná hra, ve které jde vlastně jen o šikovnost. Hráči musí cvrnkat svými figurkami tučňáků, se kterými jdou dělat parádní psí kusy. Jsou vždy rozdělení na dva týmy se svými vlastními úkoly, které ale vždy závisí na rychlých přesunech po plánu. A z toho všeho pramení výborná zábava. Partie netrvají moc dlouho a neustále zapojují všechny hráče, aby se bavili. Ice Cool nelze než doporučit úplně všem, kdo se rádi pobaví svojí šikovností / nešikovností.
Klady:

+ krásná hra o šikovnosti
+ plán z několika desek
+ výborné zpracování
+ skvělá zábava
+ rychlost partie
+ tučňáci dokonce skáčou
Zápory:

- náhoda dobíraných karet
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Targeto – kdo se netrefí, je slepejš!