Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ježkovy voči – jedna, dva, ale tři už ne

jezkovy-voci-14

Když se zeptáme, kolik má ježek očí, asi to není zrovna záludná otázka. Tak se raději zeptáme, kolik má bodlinek? Ale než je všechny dopočítáte, tak tenhle dupající a funící sběrač jablíček zmizí někde v houští. Počet bodlinek je tajemstvím. Alespoň jsme stihli spočítat ty očička.

A nějaké ježečky viděli určitě i autoři Christoph Behre a Reinhard Staupe, když vytvářeli svoji novou karetní hru s názvem Ježkovy voči. V češtině vychází hra zásluhou společnosti Albi, která ji převzala z nabídky firmy Amigo Spiele. O grafiku pro tuto hru z roku 2016 se postaral Oliver Freudenreich.

Krabička této hry si vůbec na nic nehraje. Je malinká, dvoudílná a přiznává svoji karetní podstatu. A opravdu je plná karet, kterých je téměř stovka (98). Ke hře slouží devadestá z nich a najdeme na nich číslice v různých barvách. Zbývající osmičku tvoří dvoudílné karty, které ukazují různé druhy bonusů pro hráče.

jezkovy-voci-04

Na začátku partie musí mezi kartami hráči najít trojici startovních karet s číslicemi 0, 30 a 60 a ty vytvoří základ pro tři řady uprostřed stolu. K nim přidají hráči také tři další, náhodně ze zamíchaného balíčku odhalené karty. Vedle nuly mohou jít číslice od jedničky až do chvíle, dokud jsou menší než třicet. Takové už patří do řady druhé a po dosažení šedesátky do řady třetí. Poté dostanou jednotliví účastníci partie každý dvacítku karet, které vytvoří dobírací balíček číslicemi dolů. Z něj si každý dobere osm karet do ruky. Vedle číselných řad pak hráči vytvoří také hromádku bonusových karet sestupně podle jejich hodnot.

Od té chvíle se hráči střídají a pokaždé musejí přiložit do řad ve středu stolu jednu číselnou kartu ze své ruky. Vždy ale musí dodržet pravidla umístění do řad a také vzestupných hodnot. S již položenými kartami je možné hýbat a vytvořit tak volnou pozici.

Tak karty v jednotlivých řadách přibývají až do chvíle, kdy je jich pět. V takové situaci si musí hráč, který vyložil poslední kartu na oplátku jednu nebo více karet vzít. Pokud nově přiložená karta byla nejvyšší hodnoty, získá kartu s nejmenším číslem. V opačném případě dostane hned více karet a to všechny čísla vyšší, než jím zahraná karta. Před sebou si hráči tyto získané karty třídí do hromádek podle barvy.

jezkovy-voci-06

Ty jsou na začátku dobrou zprávou. Jedna i dvě karty stejné barvy jsou v pořádku, ale kdykoliv někdo získá třetí kartu stejné barvy, celou sadu otočí číslicemi dolů. Tato hromádka už ale nemá žádnou barvu, takže nově získaná karta té samé barvy vytvoří nový balíček.

Hráči tak vykládají v každém kole jednu kartu, ale žádnou si nedobírají. Teprve, když jim v ruce zbývají poslední dvě, si mohou dobrat zpět do osmi. V průběhu hry také mohou získat bonusové body, pokud dokáží získat sadu karet od všech sedmi barev. Za to si hned vezmou bonusovou kartu. Partie končí po dobrání celého soukromého balíčku. Hraje se tak dlouho, dokud hráči nemají v ruce poslední dvě karty. Ty nezahrají, ale místo toho partie okamžitě končí. Všichni účastníci si nyní sečtou svoje skóre – plusové body za jednu či dvě karty, zatímco za otočené karty je to mínus jeden bod za každou. Vítězem se stává ten, kdo nasbíral nejvíce bodů.

Ježkovy voči jsou pokračovatelem řady číselných her. Mezi nimi se najde řada výjimečných, průměrných i špatných. Naštěstí tentokrát lokalizace sáhla správně, protože Ježkovy voči jsou o sbírání sad. Ovšem velmi opatrně, protože přesáhnutí počtu dvou znamená rovnou mínusové body.

jezkovy-voci-09

V průběhu partie mají hráči vždy na výběr více čísel a hraní karet musí dopředu plánovat. To proto, že dobírání nových hodnot není v každém kole, ale teprve mnohem později. Ale hra nenutí účastníky odehrávat všechny čísla, ale místo toho dokonce i skončí dřív, než stihnou hráči využít všechny karty z ruky.

Jednoduché přikládání do tří vzestupných řad nenabízí žádné téma. Jsou to prostě jen čísla, která sbíráte. Ovšem to všechno v rychlých partiích, protože hráči neustále vykládají karty a během patnácti minut je konec. Čím víc účastníků v partii, tím méně kontroly mají nad vývojem řad a jejich obsahem. Ve dvou je tak hra taktičtější, zatímco ve více začne převládat nepředvídatelnost a spoléhání se na štěstí.

jezkovy-voci-12

Ježkovy voči tak udělají radost každému, kdo hledá nějakou novou rychlou zábavu. Karetka takovýchto proporcí se určitě na trhu uchytí, protože má jednoduchá pravidla a je opravdu velmi dobře přístupná. Ježkovy voči funguje a pobaví. Co víc byste od číselné karetní hry chtěli?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristoph Behre, Reinhard Staupe
IlustraceOliver Freudenreich
VydavatelAlbi, AMIGO, Gigamic, Kikigagne?
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba25
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game
MechanismyHand Management, Set Collection
Alternativní názvy2 sans 3, 3 C'est trop !, 3 C'est trop !, ježkovy voči, Ježkovy voči

Více o hře.

Recenze: Ježkovy voči – jedna, dva, ale tři už ne
Ježkovy voči dají hráčům čísla a nechají je vymýšlet, jak z nich vytvořit řady. Všichni se snaží o to samé, ale při tom musí dávat pozor, aby za vytvoření řad o pěti kartách získali ty správně barevné odměny. Bonusy lze získat i v průběhu partie, ale zásadní jsou body na konci. A tady lze dostat i nějaké ty penalizace, pokud hráči budou špatně počítat. Ve více protivnících ale stačí i smůla, protože vše mají účastníci méně pod kontrolou. A to přesto, že neustále vybírají z většího počtu karet. Ježkovy voči jsou ale i přes tento nedostatek zábavnou karetní hrou.
Klady:

+ hráči si mohou vybírat
+ tři řady k přikládání
+ opatrné sbírání sad
+ jednoduchost
Zápory:

- ve více hráčích méně kontroly
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Innovation – vynálezy jsou pilíře civilizace