Recenze: Když myšky šeptají aneb myšky trénují sykavky

kdyz-mysky-septaji-01

Všechny myšky mají jemné a tiché hlásky. A tak když vám v noci vylezou na postýlku, mohou vám našeptávat různé věci. Mohly by vám vyprávět o myším světě nebo kočičí nadvládě. Ale místo toho se rozhodly šeptat sladká slůvka o světě kolem sebe. Světě lidí. A děti jim s radostí naslouchají.

A pošeptají je rády i do ouška všech dětí od tří let, které se pustí do listování knihou Když myšky šeptají vytvořenou dvojicí Milan Starý a Ester Stará. Jejich novinka vznikla v roce 2018 v produkci společnosti Albi a řadí se do populární řady knih Kouzelné čtení. O namluvení se postarala dvojice Vendula Fialová a Jan Teplý ml.

Jako každá kniha z této sady potřebuje i ona naprosto nezbytně Elektronickou tužku Albi, kterou je třeba nejdříve nakrmit odpovídajícím souborem se zvuky a texty. Těch je celkem více než 1400 a jejich poslechnutí tedy bude trvat. Ale je důležité zmínit, že tato kniha je interaktivní, takže tu nepůjde určitě pouze o poslouchání. Děti se budou tužkou dotýkat jednotlivých obrázků a ty na to budou reagovat.

kdyz-mysky-septaji-05

Celá kniha jde ve stopách nedávno recenzované knihy Když roboti brebentí a podobně tedy trénuje výslovnost některých složitějších písmenek. Mezi nimi jsou třeba K, Ch, Ď, Č, Š, S, Z a celkově rozlišování sykavek. Kniha je skvěle složená a vyloženě očekává od dětí reakci a odpovědi. A děti se nijak nebojí se s knížkou bavit.

Podobně jako všechny knihy, i čtení této začíná dotykem na zapínacím tlačítku. Poté mohou děti s pomocí ikon volit módy – tedy zvuky a popisy obsahu knihy, ale především se přepínat mezi několika úkoly na každé stránce.

Trénovaná písmena jsou uvedená v záhlaví a pod nimi leží barevné puntíky. Každý z nich odpovídá dané hlásce a slovu, které by ji mohlo obsahovat. Dotykem se samozřejmě děti dozví jejich výslovnost. Děti mají za úkol slovo vytleskat a vymýšlet na něj věty. To je novinka, která zase krásně trénuje nejen výslovnost daných slov se sykavkami, ale navíc i fantazii.

kdyz-mysky-septaji-03

Autoři využili příležitosti a všechna spousta zvířátek v knize tu má také svoji příležitost se vyjádřit a promluvit na děti svojí vlastní řečí. Ostatně jako většina živých či neživých věcí, které jednoduše po přepnutí ikonou na přehrávání vydávají zvuky nebo mluví podle situace. Děti budou ale také pojmenovávat různé činnosti a věci na obrázcích. Například popisují, co vidí na obrázku za činnost nebo budou přiřazovat k mláďatům jména jejich rodičů.

V knize ale nechybí ani komiks. Tentokrát sice jen jeden, ale nevadí to, protože jeho místo zaujímají bludiště. Těch na hráče totiž rovnou čeká více a hledání jejich propojení  je vždycky zábava i jako řešení zadaných úkolů.

Obohacení každé stránky nabízí básničky. Nabízí nejen odlehčení, ale také zábavu. Jsou napsané znovu se zaměřením na probíranou tématiku sykavek. Tužka je sice dětem ráda přečte, ale mohou si je také klidně přečíst samy.

kdyz-mysky-septaji-07

Součástí knížky jsou také samolepky, které si děti mohou umístit na jakékoliv předměty v domácnosti a nahrát k nim svoje zvuky. Podobné byly už v základní krabici s tužkou a je dobře, že tady jsou další.

A na konci na poslední dvoustraně je hra. Ta opět po hráčích bude chtít, aby si našli libovolnou figurku z jiné hry, nebo třeba oříšek, a vrhli se do plnění úkolů. Dotykem každého políčka se pro dítě naskytne náhodně vygenerovaný úkol, takže je možné opravdu soupeřit v tom, kdo dorazí do cíle jako první.

kdyz-mysky-septaji-09

Na rozdíl od předchozí knihy Když roboti brebentí nejsou v knize záložky s úkoly, které jsme si opravdu oblíbili. Místo nich jsou v dolní části číslice, které neplynou tak pěkně s knihou. Ale ve výsledku nabízí podobný počet úkolů, takže se čtenáři nemusí cítit ochuzení o nic ani v této novince.

Když myšky šeptají je skvělé pokračování logopedické sady knih, které rozhodně nezaostává obsahově. Dětem nabízí spoustu skvělých zábavných úkolů, ale především funguje jako famózní výuková pomůcka. A to ocení nejen rodiče, ale také učitelé. Celkově ale knížka Když myšky šeptají ovládne především dětské knihovničky.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Big Badaboom – jak tiká pořádná bomba?