Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Pokusy a rošťárny pro kluky a holky

Všechny děti bez rozdílu věku rády zlobí a rozčilují dospělé nejrůznějšími vylomeninami. Kdo by neměl radost, když rodiče škodolibě poškádlí nebo vystraší. A co teprve překvapení z něčeho, co ještě dospělák neviděl, třeba oheň pod vodou! A některým dětem to zůstane až do dospělosti.

Takovými dospělými dětmi musí být určitě i autoři knihy Pokusy a rošťárny pro kluky a holky, protože jak jinak by dokázali přijít s tak ztřeštěnými nápady, které v knize najdete? Celkem trojice autorů, Corinna Harderová, Jens Schumacher a Charlotte Wagnerová, si připravili celkem 33 kulišáckých pokusů, kterými můžete pobavit i vystrašit kamarády a příbuzné!

Autoři stojí za mnoha jinými dětskými knihami a svoje zkušenosti využívají velmi dobře v této kreativní příručce pro všechny hravé slečny a mladíky. Kniha je určena pro děti od devíti let, což je také věk, ve kterém si sami už dokážou přečíst vysvětlení úkolu a provést jej.

Kniha vyšla poprvé v Německu v roce 2007 pod názvem Colafontäne und Monsterschleim (Kolové fontány a mostra ze slizu) a do češtiny ji připravilo nakladatelství Fragment v roce 2009. Kniha se naštěstí dočkala i lákavějšího názvu. O překlad se postarala Olga Hereinová a kniha patří do edice Šikovné ruce.

Stodvacetišestistránková kniha má celý obal vyvedený ve veselé tmavě modré barvě. Na úvodní stránce vidíme hned dvojici dětí, asi sourozence, kteří si každý na druhého nachystali jednu legrácku. Zelený slizák leze z hrnce, zatímco sklenice kokakolového nápoje stříká až do stropu. Obrázek dokonale vystihuje náladu samotné knihy.

Ta je rozdělena celkem na sedm tematických kapitol. Ale než se do nich čtenáři ponoří, měli by si určitě přečíst i úvodní dvoustranu od autorů rošťáren. Naleznou na ní obecný popis obsahu knihy, ale také bezpečnostní varování. Nejdůležitější věta se nachází na konci první strany a to, že je věcí cti každého experimentátora po sobě po skončení pokusu všechen nadělaný nepořádek uklidit.

Ve většině případů se jedná o neškodné pokusy, kterými nemohou děti sobě ani nikomu jinému ublížit. U všech pokusů, při kterých jsou použité chemické látky nebo otevřený oheň, najdete vykřičník. Takové triky by děti měli provádět jen za asistence dospělých.

Přesně jak píší autoři, jsou hned dva způsoby, jak Pokusy a rošťárny pro kluky a holky číst. První je jednoduché přečtení od začátku do konce, při kterém se pobaví a mohou pak nabyté vědomosti používat, jak se jim bude hodit. Mnohem zajímavější je však druhá varianta: maraton kulišáren. Malý experimentátor bude mít celkem čtyři týdny na to, aby provedl a napálil ve svém okolí co největší počet lidí.

Celou knihou čtenáře pro tyto účely provází takzvaný měřič kulišárnosti. Každý trik má hned několik úrovní provedení, za které získá rošťák daný počet bodů. Na konci svého měsíčního maratonu si sečte získané body a podle toho na připravené stupnici (uvedena na konci knihy) určí, jak velký kulišák je.

Uspořádání knihy je velice přehledné. Rozdělení do kapitol je podle zaměření triku, ale také třeba podle místa, kde jej lze provádět. Mezi sedmi částmi tak najdete triky pod širým nebem, ale i ty nechutné, optické, lahodné či ohromující.

Každý trik se rozkládá přes několik stránek a je na svém začátku uvedený příležitostí, u které by se dal vtipně využít. Ovšem samozřejmě se nekladou meze dětské fantazii, která si určitě dokáže vymyslet i jiné situace, kdy se dá legrácka na někoho nahrát.

U všech pokusů nalezne čtenář také názorné obrázky, které doprovázejí pečlivě popsaný postup uvedený v očíslovaných bodech. Každý správný experimentátor by však měl začít přečtením seznamu nutných ingrediencí, u kterých je vždy uvedeno i to, kde je lze získat. Některé látky totiž asi na první pohled nebudete vědět, kde hledat. Pro jistotu vedle naleznete i obrázek se všemi pomůckami.

Na závěr každého triku, ještě před měřičem kulišárnosti, který vám sdělí, kolik jste získali bodů, se dozvíte ještě nějaký tip, jak by se dal jinak využít tento pokus, ať už k poškádlení, pobavení nebo překvapení třeba v rámci kouzelnického čísla.

Grafické ztvárnění celé knihy je provedené na jedničku. Přes modrý obal je obsah laděn především do zelené barvy. V knize se setkává několik různých typů písma, které spolu ladí a vytvářejí zajímavý pestrý svět pokusů a rošťáren. Jednotlivé kapitoly jsou označené na každé stránce v levém dolním rohu. Neméně zajímavé jsou všechny legrační malůvky, které doprovázejí každý pokus.

Úvodní dvoustrana obsahuje také zmínku, že některé pokusy si vyloženě říkají o fotografii výsledků. Ty nejpodařenější pak mají malí koumáci poslat na mailovou adresu nakladatelství Fragment. Soutěž však byla již v polovině roku 2009 ukončena a dnes na uvedené internetové adrese nenajdeme ani slibované zajímavé fotografie, které by mohly dětem dát zpětnou vazbu a inspirovat je ke zlepšování.

Kniha kromě spousty legrace přináší nenápadně i ponaučení a zajímavé poznatky z oboru fyziky a chemie, kterých děti určitě v dohledné době využijí v hodinách ve škole. Ty se totiž ukrývají v podstatě za každým prováděným experimentem. Mnohem důležitější však je, že u každého pokusu je jeho průběh velice detailně vysvětlen i z odborného hlediska, takže malí koumalové se dozví o mnoha věcech z přírody.

Žádný z pokusů není vysloveně nebezpečný, a jak už jsme zmínili, na začátku knihy je uvedeno bezpečnostní varování ohledně několika zásadních pravidel, která by měli všichni hokuspokusové dodržovat. Především se jedná o nakládání s některými použitými chemickými látkami nebo ohněm.

Z knihy Pokusy a rošťárny pro kluky a holky musí být nadšené všechny děti. Kříží se v ní lidově proslulé hříčky s těmi, které by vás nenapadly. Všechny bez rozdílu však pobaví ty, kdo je budou provádět, ale i jejich okolí. A co vy, taky jste kulišáci?

Cena: 131 korun
ISBN: 978-80-253-0865-3
Hodnocení knihy: 80%

KOUPIT KNIHU

Recenze: Kniha Pokusy a rošťárny pro kluky a holky
Klady:
Zápory:
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Krosmaster Arena Season 5 – Wild Realms