Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Kniha Zábavné hry a úkoly pro děti od 7 let

Venku chumelí a vy už jste si asi padesátkrát vyslechli od dětí, že se strááášně nudí. Na televizi už je koukat nebaví a nejraději by všechen ten čas proseděli před počítačem. Ale jsou zde i jiné způsoby, třeba knížky. Ty totiž nemusí děti pouze číst, ale mohou si s nimi užít i zábavu v případě, že se jedná o interaktivní sešity.

Jedním takovým je i kniha od nakladatelství Fragment s názvem Zábavné hry a úkoly pro děti od 7 let. Kniha patří do skupiny Pro malé školáky a není v ní přímo uvedený autor. My jsme zjistili, že knihu připravila a sestavila paní Ivana Maráková.

Kniha je vytištěna na kvalitním pevném papíře, u kterého se počítá, že po něm budou děti čmárat. Obrázky a úkoly se rozkládají na celkových 48 stranách.

Dítě by ke knize mělo přijít vyzbrojené pastelkami a obyčejnou tužkou, které bude potřebovat při plnění nejrůznějších důmyslných úkolů. Při těch je budou doprovázet nejrůznější zvířátka, rostliny a předměty, například deštníky, létající draci, motýli, pejsci, slepice nebo vlaštovky.

Všechna tato stvoření a předměty mají nějaký účel a většinou obsahují nějakou číslici, souhlásku nebo alespoň prostor, do něhož se dá malovat.
Kniha Zábavné hry a úkoly pro děti od 7 let totiž bude malým čtenářům nejen trénovat čtení pomocí zadání, ale také u nich bude zábavnou formou procvičovat nejrůznější dovednosti.

Počítání je prvním z nich. Děti zde vyplňují pouze tvary s konkrétním součtem, zkouší sčítat kosti nebo počítat od jedné do sta. V některých obrázcích musí prostě jen nakreslit předem zadaný počet předmětů na strom nebo do misky.

Kreslící dovednosti procvičí připravené čáry a kytičky, kterou musí děti několikrát obtáhnout barevnou pastelkou. Naučí se tak držet směr a tvar čáry, kterou kreslí. Nechybí samozřejmě ani obkreslování podle vzoru.

deskové hry - TLAMA games

Hodně úkolů je zaměřeno také na slova a hraní s nimi. Děti budou vybarvovat pouze krátké samohlásky, naučí se básničku Jiřího Žáčka Nesedejte na ježky a vybarví si u toho deštníky a naučí se rozeznávat podstatná jména. Ze zadaných slov budou vytvářet věty, ze slabik slova a vyzkouší si napsat z paměti i celou abecedu a pospojovat ji, jak jde popořadě, aby vytvořili drakovi jeho ocas. Pokročilejší pak je například poznávání různých druhů vět.

Trošku jiného stylu jsou pak třeba počáteční písmena, na která musí čtenáři vymyslet alespoň tři křestní jména. Podobně pak funguje také úkol v zadní části sešitu, kde z stopami nakreslených písmen musí najít čtyři dívčí jména trochu na způsob osmisměrky.

Se sněhulákem, koníky, kočičkou nebo pejskem budou děti doplňovat pomocí slabik dě, tě, ně doplňovat názvy nakreslených předmětů.

Základy logiky a kreslení procvičí také opakování vzorů z předchozích čtverečků řádků – koleček, čárek nebo křížků. Nesmí ale zapomenout, že si dláždí svoji novou koupelnu!

Legrační je malá hra se slepičkou, ke které děti budou potřebovat šestistěnnou kostku. Jedná se o bludiště koleček spojené cestičkami a cílem je dostat slepici k jejím vajíčkům. Hráč se po každém hodu posune o přesně tolik polí libovolným směrem a musí projít celým bludištěm a skončit na políčku s vajíčky.

Nespornou výhodou této knížky je, že se ty nevybarvovací úkoly dají vygumovat a opakovat. Ale protože děti většinou na tužky docela tlačí, dá se předpokládat, že kniha bude na jedno použití. Nevadí, alespoň budete mít pro svého malého potomka památku na jeho kreslířské dovednosti a učení, které v dospívání ocení. A kdyby náhodou ne, tak si alespoň při jejím procházení procvičí všechny důležité dovednosti, které malí školáčci potřebují.

Cena: 79 korun
ISBN: 978-80-253-0707-6
Hodnocení knihy: 70%

KOUPIT KNIHU

Recenze: Kniha Zábavné hry a úkoly pro děti od 7 let
Klady:
Zápory:
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Helvetia Cup – fantasy fotbal pro všechny