Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cink – zazvoňte si na zvoneček

V nenápadné malé krabičce, kterou zdobí kousky výborného ovoce, se skrývá tajemství. Už z názvu Cink by mělo být jasné, že se bude jednat o cinkající hru. Pokud z krabicí lehce zatřepeme, opravdu z ní budou vycházet cinkací zvuky.

Pokud ji tedy budete chtít dát nějakému dítěti jako dárek, určitě ho zaujme, protože přece jen cinkající balíček v ruce jen tak někdo nedrží. Při otvírání zažijí podobné překvapení i v případě zábavného tikajícího Tik Tak Bum!.

V samotném balení se toho příliš mnoho nenachází, je zde balíček 56 karet, na kterých jsou vyobrazeny různé druhy ovoce. Sladké žluté banány, šťavnaté červené jahody, kyselé zelené citróny a vyzrálé fialové švestky. Abyste mohli toto ovoce sklízet, a dostat jej k sobě do zásoby, skrývá se uvnitř krabice i malý zvoneček.

Nejedná se o ten klasický ježíšovský zvoneček, kterým cinká, když nás přivolává ke stromečku. Je to něco úplně jiného. Určitě znáte ty zvonečky z recepcí hotelů, ať už z osobní zkušenosti nebo z klasických českých filmů. Tak pokud si vybavíte, jak vypadá, tak právě to je on. Stačí se jen rozmáchnout a pořádně plácnout a ono CINK. Zvonečkem a hracími kartami výčet komponent končí. Že je to málo? No to uvidíme za chvíli.

Příprava hry je rychlá, jak se od tohoto typu hry očekává. Rozbalíte krabici, důkladně zamícháte karty a rozdáte je všechny mezi hráče. Každému tak vznikne stejná kupička karet, jen různě velká v závislosti na počtu hráčů. Nikdo se na karty nesmí koukat, takže jsou položeny lícem dolů. Doprostřed na místo, na které dosáhnou všichni, se umístí malý kovový zvoneček. A teď už jen rychle nastudovat krátká pravidla a hurá do hry.

Pravidla hry se naučíte během pěti minut a to pouze v závislosti na tom, jak rychle umíte číst. Není na nich totiž nic záludného, jsou jednoduše a pochopitelně vysvětlena za využití několika názorných obrázků a pěkně napsaného textu.

Po nachystání hry určíte začínajícího hráče. První hráč začne otočením vrchní karty svého balíčku, kterou vyloží před sebe. Karta se musí otáčet směrem k hráčům, podobně jako ve hře Jungle Speed. Soupeři tedy vidí kartu dřív než samotný hráč a mají tak drobnou výhodu, což ve hře přináší mnohem větší podíl napětí.

Hráči pokračují v otáčení karty neustále dokola až do chvíle, kdy se na stole objeví pět stejných kusů ovoce. V tu chvíli začíná urputný souboj o dobití zvonečku. Kdo první zacinká, získává všechny vyložené karty na stole. Ty si pak položí pod svoji dobírací hromádku a má tu čest začínat další kolo otáčení ovoce.

Samozřejmě může dojít také k situaci, že jeden z hráčů se nechá strhnout a zacinká ve chvíli, kdy se cinkat nemá. V tu chvíli musí podstoupit bolestivý trest – musí darovat jednu kartu ze svého balíčku každému ze soupeřů.

Ve chvíli, kdy jednomu z hráčů dojdou karty, vypadává ze hry. Jeho odkládací hromádka zůstává ale ve hře a může ji získat kdokoli ze soupeřů. Stále platí podmínka, že se cinká v okamžiku, kdy se na odkládacích hromádkách objeví 5 stejných kusů ovoce. Hra končí buď ve chvíli, kdy ve hře zůstávají už jen dva hráči. Prohrává ten, který se nechá strhnout a zacinká v nesprávnou chvíli. Jeho soupeř získá všechny vyložené karty ve hře. Následně vyhrává ten s větším počtem karet.

Samozřejmě je možné hru dohrát jako klasickou válku, kdy se budou soupeři přetahovat o karty až do chvíle než jeden bude mít všechny a druhý nic. Jenže se jedná o zdlouhavou přetahovanou, která už není zdaleka tak zábavná jako boj ve více hráčích.

Právě ve hře pro dva hráče (doporučený počet je 2-6) vidíme slabinu, protože se bohužel jedná pouze o slabou náhražku více hráčů. Hra není zdaleka tak složitá, protože musíte sledovat pouze svůj a soupeřův balíček, takže je také menší pravděpodobnost, že se sejde na stole právě pětice ovoce stejného druhu.

Samozřejmostí této hry je, že čím více hráčů se účastní, tím více zábavy z ní vzejde. Tím je však také složitější a menší děti budou mít při soubojích ve čtyřech a více hráčích problém sledovat všechny vykládané karty a propočítávat. Ale to nevadí, protože v konečném důsledku se naučí postřehu, rychlému počítání a ještě se výborně u hry pobaví.

Na krabici se nachází číslice 6, která udává spodní věkovou doporučenou hranici dítěte, které bude hru schopné hrát. Je to dané tím, že ve hře se musí počítat, sice stačí jen do pěti, ale počítání se nevyhnete. Věková hranice je určená naprosto správně.

Jediným předpokladem pro zapojení menších dětí je přizpůsobení tempa hry. Pokud Cink bude hrát jedno malé dítě a ostatní budou starší, dokážou spočítat pět kusů ovoce daleko rychleji. Proto vám nezbude buď nechávat dítě hezky vyhrávat, nebo vždycky ve chvíli, kdy mu dochází balíček jej nechat získat nové karty.

Právě tímto způsobem jsme ji hráli i s pětiletým dítětem, které ji zvládalo (včetně počítání)za lehčího ovlivnění tempa. S mladšími jsme vymysleli zjednodušení, že se cinká na jahodu a nevěřili byste, jak tato hra děti může bavit.

Největší lákadlo pro všechny bez rozdílu věku tvoří zvoneček, podobně jako tikající bomba v již zmiňovaném Tik Tak Bum!. Ale za touto originální komponentou se skrývá jednoduchá a přitom velmi zábavná hra.

Cink je vynikající postřehová hra, která dětem procvičí základní počty a postřeh, ale je vhodná i mezi dospělé, kteří si na ní vyzkouší svoje reakce. Cink je ideální do rodinného kruhu, ale neztratí se ani na párty, protože dokáže dokonale prolomit ledy. Baví bez rozdílu věku a má ještě jednu nespornou výhodu. Kdykoliv uslyšíte někde podobné zacinkání, okamžitě dostanete chuť si ji zahrát.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHaim Shafir
IlustraceOliver Freudenreich, Barbara Spelger
VydavatelAMIGO, (Unknown), 999 Games, Asmodee, Brain Games, Broadway Toys LTD, Copag Cards, Dal Negro, danspil, Discovery Toys, G3, Gigamic, Giochi Uniti, Holdson, Igroljub, Jumbo, K.E.Leg, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Mercurio, MIPL, Nelospelit, PaperGames (III), Patch Products, Paul Lamond Games Ltd, Pfizer, Piatnik, Playroom Entertainment, Rio Grande Games, Ruibal Hermanos S.A., Spilbræt.dk, Spin Master Ltd., SuperHeated Neurons, Swan Panasia Co., Ltd., VR Distribution
Rok vydání1990
Počet hráčů2 - 6
Herní doba10
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(13 voters)
KategorieAction / Dexterity, Card Game, Children's Game, Party Game, Real-time
MechanismyPattern Recognition, Player Elimination
RodinaCharacters: Lauras Stern, Food & Drink: Fruit, Game: Halli-Galli, Holidays: Christmas
Alternativní názvyBeat the Bell: Spot Five, Cink!, Clericó, Dringo, Fruit 'n' Nut, Fruit Punch, Halli Galli Deluxe, Halli Galli Sommerspaß, Halli Galli Zomereditie, Halli Galli: Kersteditie, Halli Galli: Special Christmas Edition, Halli Galli: Tupperware Edition, Halli Galli: Woozle Goozle, Halli Galli: X-Mas Edition, Kling!, Piccolo, Pronto Pronto, Ring A Ding, Spot 5, Trillo, Tutti Frutti, Wendy Halli Galli, Χάλι Γκάλι, Халли Галли, פיקולו, 哈鈴果鈴, 德國心臟病, 할리갈리, 할리갈리 KAKAO FRIENDS

Více o hře.

Recenze: Cink – zazvoňte si na zvoneček
Klady:

+ rychlá partie
+ nízká cena
+ učí postřeh
+ kvalitní zpracování
+ zvoneček
Zápory:

- slabší pro dva hráče
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Monster Menu – hladové příšerky