Recenze: Kočičí klub – rozšíření Krabice pamlsků

Pokud mají kočky něco raději než body, tak jsou to pamlsky. To proto, že tam, kde jsou body, tam je i hraní. A pokud kočka nespí, tak si hraje. Někdy s míčkem, jindy s provázkem nebo s myšičkou. Ale kočky jsou také labužníci, takže takový lahodný pamlsek si jejich lásku získá bezpochyby také.

Ale ani pro kočičí paničky není vše jen o jídle. K jejich vrnícímu životu patří také kostýmy nebo třeba neodolatelná šanta. Ale zatímco Kočičí klub si s těmito výhodami vystačil, nyní přichází rozšíření Krabice pamlsků, která chce nalákat všechny mňoukající dámy právě do svojí krabice. Postaral se o to designér Josh Wood. Jeho hra vyšla pod logem firmy AEG (Alderac) a češtiny se všichni milovníci koček a sbírání bodů (možná i chlupů) dočkali zásluhou společnosti MindOK.

Na víku krabice je stočená spokojená kočička v krabici. Uvnitř najdete stočenou zase spoustu karet, konkrétně více než šedesát. Společnost jim dělá také sada společných úkolů, žetony vítězných bodů a také novinka – dřevěné žetony pamlsků.

Partii Kočičího klubu na začátku tvoří mřížka devíti karet. Hráči pak vybírají vždy jeden sloupec nebo řadu, ze které si vezmou všechny karty. S jejich pomocí sbírají různou výbavu nebo jídlo. Na uvolněná místa jsou doplněné nové karty. V nabídce pak jsou také zatoulané kočky, které lze adoptovat, pokud máte v ruce správné karty. Vše pokračuje dál, dokud nejde jejich zásoba. V tu chvíli hráči musí nakrmit všechny své kočky, pokud chtějí, aby jim přinesly body. Ty se právě na konci partie rozdávají za to, jak jsou spokojené kočky a kolik jejich přání jim majitelé dokázali splnit. Některé karty mají své vlastní podmínky bodování a nutnost je sbírat v sadách. Body pak samozřejmě rozhodnou o vítězi.

V rámci přípravy partie hráči nahradí některé karty ze základního boxu podle pokynů. Jejich primárním úkolem je obohatit počet v balíčku tak, aby se mohlo plnohodnotně zábavy s kočičkami zúčastnit více než čtyři hráči. Konkrétně přidává box dostatek karet pro pět nebo šest hráčů, takže je jasné, že do hromádky jsou přidány karty, které už znáte.

Zajímavá varianta přichází se společnými úkoly. Ačkoliv by to tak mohlo vypadat, nestane se ze hry žádné kooperativní snažení. I nadále budou všichni sledovat své bodovací zájmy, ale mohou si společně se svými sousedy vylepšit závěrečné skóre, a tak odskočit soupeřům sedícím u stolu dále. Jedna destička v rámci přípravy přistane mezi každou dvojici hráčů. Ti mají společný úkol, který když splní, dostanou tři vítězné body. Pokud ale není dvojice se svým zadáním spokojená, může si v rámci tahu vyměnit náhodně rozdanou destičku za některou z ostatních, které leží na stole.

Autor tím přidává chytrý prvek, který hráčům dodává nové podmínky, jejichž splnění může být zcela zdarma, a při tom dokáže přinést příjemný bodový bonus. O šancích nerozhoduje náhoda, ale hráči nad tím mají kontrolu a mohou si ji vyměnit, což je cenné. Stále tak zůstává pravda, že svoje body mají ve vlastních rukou.

Požadavky na stravu koček na konci kola lze jednoduše nahradit jednou kostičkou pamlsku. A protože jídlo pro kočky je naprosto zásadní v partii, je třeba na něj dávat pozor a propočítávat. Právě proto nové pravidlo skvěle sedlo do celého průběhu.

Poslední zásadní změnou je varianta pro jednoho. Hráči zde nehrají čistě na body v tabulce, ale budou bojovat o vítězství s protivníkem, který se jmenuje Kocour. Právě za tímto účelem je v krabici ukrytý také balíček s texty, které bude třeba uhodnout.

Krabice pamlsků je rozšíření, jehož hodnocení závisí na tom, v kolika hráčích jste zvyklí si užívat partii. Ve dvou se totiž nedočkáte prakticky žádných nových karet, čímž se přidaná hodnota tohoto boxu výrazně snižuje.

Rozšíření změní herní dobu pouze v případě, že využijete šanci a zahrajete si v pěti nebo šesti soupeřích. Pokud jich tolik seženete, pak nebudete litovat. Hra je zajímavá, karty se točí mezi všemi a není vůbec jednoduché odhadnout, kdo by mohl vyhrát.

Potěší i bodovací bloček, který nám chyběl v základním boxu. Jinak zpracování dokonale ladí s dílem, který rozšiřuje. Současně ale nabízí i několik pěkných ilustrací a potěší i kvalitou nepokulhávající destičky společných úkol.

Svět společnosti MindOK se nyní točí kolem koček. Máme tu loď plnou vrnících stvoření v tetrisovém Ostrově koček, spokojeně stočený a spící kočičkou zahřívaný Pelíšek no a teď je tu rozšíření Kočičího klubu. Pokud jste tedy milovníkem těchto zvířátek, je jasné, jaký vydavatel bude váš oblíbený. Je ale důležité, abyste si užili a měli možnost hrát partie v pěti nebo šesti. Teprve pak dokážete obsah na stole vy.

Recenze: Kočičí klub – rozšíření Krabice pamlsků
Kočičí klub: Krabice pamlsků je rozšíření, které udělá radost hlavně samotářům , a pak naopak těm, kdo chtějí hrát v co nejvyšším počtu. Jejich počtu musí být uzpůsobené také množství karet. Kromě nich je ale naštěstí v partii přesto něco nového. Moc se nám líbí společné úkoly, ale také chytře jednoduché pamlsky. Kočičí klub: Krabice pamlsků doporučujeme hlavně těm, kteří jej využijí naplno (včetně rozšíření počtu hráčů) nebo skálopevným fanouškům základní hry.
Klady:
+ lze hrát až v šesti
+ společné úkoly
+ bodovací bloček
+ solitérní mód
Zápory:
= méně novinek kromě navýšení počtu
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smart Games Tučňáci na ledu