Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kombi – pastviny pro stáda čísel

4.6

O číslech to není moc známo. Když je necháte o samotě a bez dozoru, pak se začnou seskupovat, sčítat a vytvářet stáda. V tu chvíli už je prakticky nemožné je rozdělit, protože netušíte, které číslo bylo které. A tak se místo toho o ně začnete starat.

Takové stádo číslic dostanou hráči na starost v deskové hře Kombi, která se snaží navázat na úspěchy číselného Scrabble, jak mu rádi říkáme – Rummikubu. Ale tahle novinka na to jde jinak autor hry Jacob Berg, který ji vydal pod hlavičkou Bezzer Wizzer Studio. Ale my se můžeme z číselného žonglování radovat díky firmě ADC Blackfire, která tuto krabici přináší v češtině.

Hru najdeme v modré krabici se sérií čísel, které umožňují nahlédnout do obsahu a do toho, že čísla patří hned do pěti barevných sad. Čtyři jsou ty klasické karetní a k tomu ještě jedna žlutá hvězdička navíc. Hráči si mezi sebe položí čtvercový herní plán, který položí do středu stolu a s ním i tucet políček, na kterých se bude souboj odehrávat. Každý z hráčů si zvolí barvu a vezme si odpovídající stojánek. Především si ale hráč musí sednout s tímto stojánkem ke správné straně plánu, aby před sebou měl dvě bonusová pole ve stejné barvě. Stojánek zaplní náhodně vylosovanými čtyřmi kameny, další čtyři připraví hráči do společné nabídky a další čtyři položí na středová políčka herního plánu. Zbytek kamenů se ukryje do pytlíku.

Hráči se pak střídají na tahu, ve kterém mohou umístit jeden nebo více kamenů na plán. Vybírat si může nejen ze svých čtyř čísel, ale také z těch, která leží jako společná nabídka uprostřed stolu. Přikládáním se hráč snaží vytvářet sadu, což je postupka čísel stejné barvy nebo sada stejných hodnot vždy odlišné barvy. Navazovat pak na sebe kameny mohou libovolným z osmi směrů.

Tím, že hráč přiloží kamen do již existující skupiny dostane jeden bod za každý kámen, který je její součástí. Zajímavé v tuto chvíli je, že může být takový kámen součástí více skupin, a tedy přinést i pořádnou porci bodů. Navíc jsou ve hře i body bonusové za využití polí, která patří některému hráči, a právě tomu přinesou odměnu, a to i v případě, že je při bodování aktivuje soupeř. Body si všichni poznačují s pomocí svých barevných figurek na stupnici.

Hráči kameny skládají nejen do šířky, ale především do výšky a tím neustále mění situaci na těch několika málo políčkách. Partie pokračuje skládáním a bodováním až do momentu, kdy figurka některého hráče dorazí do cíle. Vítězem se stává ten hráč, který projde cílem.

Kombi je hra, jejíž jméno nemůže být trefnější. Je opravdu o kombinování, protože pozic a možností, jak hrát každý tah je spousta. Není nouze o bodování, ale spíš jde o to najít tu nejlepší a nejcennější kombinaci.

Právě její hledání bohužel s sebou ale přináší také nějaké to čekání. A právě ta věčná analýza je problém, který se s hrou pojí, ale kterému se u takového kombinační hry jednoduše nedá vyhnout. Tentokrát to souvisí i s tím, že vlastně jak sady čísel, tak postupek, lze kombinovat všemi myslitelnými směry.

Každý hráč má sice své tajné kameny, čísla a barvy, ale především má veřejné dvě bonusové pole. A ty mu mohou přinášet body i v době, kdy není na tahu. O to je hra zajímavější, protože hráči musí i s touto variantou uvažovat, když plánují položení kamenů. Určitě nechcete získat body, ale současně stejným tahem posunout soupeřovu figurku přes cílovou linii.

Protože v partii je ale jen dvanáct polí a na ně padesát kamenů, políčka utěšeně rostou do výšky. To znamená, že skupiny vznikají a zase zanikají, mění se, a to je zábava. Hráči se musí adaptovat a pořád hledat nové možnosti.

Celková doba partie ale při tom nijak nevybočí z mezí, které byste od podobné hry očekávali a můžete se v podstatě spolehnout (pokud nebudete mít kolem sebe někoho opravdu přemýšlivého), že se do půlhodiny vejdete. A čím víc hráčů je v partii, tím víc se všechno točí. Herní plán zůstává stejný, takže ve více účastnících je to pořádný chaos. Proto si hru uzpůsobíte svému vkusu právě tím, kolik pozvete ke stolu soupeřů.

Kombi je krásná abstraktní hra, ve které vytvoříte postupky a sady stejných čísel jen proto, abyste získali body. Tvoření sad je opravdová zábava, protože je vždy dostatek možností, jak k tahu přistoupit. Kombi je prostě velmi příjemná zábava pro všechny milovníky chytrého hraní.

Recenze: Kombi – pastviny pro stáda čísel
Klady:
+ možnosti přikládání
+ stavění do výšky
+ bonusová pole
+ herní doba
+ zpracování
Zápory:
= někdy dlouhé tahy
4.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Unikat – jeden rozdíl povolen