Recenze: Kouzelné čtení Hravá přírodověda

kouzelne-cteni-hrava-prirodoveda-01

Kdo se chce vydat na pouť přírodou, potřebuje nějakého šikovného průvodce. Většina z návštěvníků by si vybrala nějaké zábavné zvířátko, protože to je asi nejlákavější. Jenže když do lesa dorazíme my, všichni už jsou rozebraní – lišky, vlci, medvědi, losi a dokonce i jediný tchoř. Nezbývá nám tedy než si vybrat nezkušeného malého žaluda.

Je na čase, abychom znovu zalistovali v knize, která vyšla v edici Kouzelné čtení. Další kniha v pořadí dostala jméno Hravá přírodověda a znovu k jejímu čtení budete potřebovat navíc i Elektronickou tužku Albi. Její název jasně naznačuje, který distributor má vydání knihy v češtině na starosti. Jedná se samozřejmě o společnost Albi. Kompletní kniha pak vyšla v roce 2018.

Ta tentokrát spojila síly s trojicí Jaroslav Plesl, Veronika Kubařová a Václav Neužil, kteří dohromady namluvili úctyhodný počet 2800 zvuků a textů. Autorkou ilustrací je Martina Lásková a texty zpracovala Lucie Krystlíková. Zvuky hráči stáhnou z webových stránek kouzelnecteni.cz a tentokrát se jedná o pořádný (více než 300MB velký) soubor. Ten po stažení s pomocí USB kabelu nahrají do tužky, zapnou ji a mohou začít „číst“.

kouzelne-cteni-hrava-prirodoveda-06

Malí čtenáři (tentokrát školou povinní, od šesti let) zapnou tužku, otevřou první dvoustranu a dotknou se ikony pro zapnutí. Ta navolí v tužce správný zvukový soubor. Už v tu chvíli je uvítá hlavní postava celé knihy, kterou je tentokrát žalud Vendelín.

Už na první pohled Vendelína uvidíte. Sedí vlevo nahoře na každém dvojlistu a čeká na čtenáře, až k němu dorazí, aby mohli pokračovat na cestě dobrodružstvím. Jenže když se na stránku zadíváte pořádně, zjistíte, že Vendelín se ukrývá na dvojstraně mnohokrát. Vždy je různě lépe nebo hůře ukrytý a pokaždé vymýšlí nějakou rošťárnu.

Na cestě po světě přírody jim pomůže řada ikon ve spodní části každé strany. Kromě základních názvů věcí a doplňkových informací se dočkají hráči i zvuků jednotlivých obyvatel, možnosti zapnout dialogy, zahrát si různé hry nebo si poslechnout básně.

kouzelne-cteni-hrava-prirodoveda-05

Ve spodní části listu je třeba vždy nejdříve zvolit ikonu, čímž hráč přepne tužku do správného módu. Od té chvíle může špičkou tužky putovat po stránce a vždy, když se dotkne některého obrázku na stránce, dočká se odpovídající reakce.

Velkou část zvuků tvoří dialogy mezi Vendelínem a zvířátky na stranách knihy. Ty využívají jeho různých pozic. Děti se tak naučí spoustu zajímavých slov a nenásilnou formou dialogů se dozví také řadu nových informací. Třeba co je kukátko. Pokud si ale zrovna není s kým povídat, řekne nám něco k dvojstraně nebo místu v knize samotný hlavní hrdina.

Na hráče také čeká spousta krásných zvuků lesa, louky a ostatních prostředí, která se v knize nacházejí. Postupně si tak projdou výpravu českou přírodou a zažijí toho opravdu hodně. I samotné zvuky jsou moc pěkně nahrané a přenáší čtenáře zdárně do světa knihy.

kouzelne-cteni-hrava-prirodoveda-10

Součástí knihy jsou především kvízy. Děti dostanou od tužky náhodné zadání, například hledat živočicha podle zvuku nebo jiné. Někdy místo ukázání tužkou na konkrétní obrázek mají děti za úkol odpovědět na jednu z variant pomocí písmenek A, B a C ve spodní části strany. Jindy jsou zase písmenka nahrazené možnostmi správně a špatně. A že kvízy nejsou vůbec jednoduché! Využívají samozřejmě pouze vědomostí, které je možné se s knihou naučit a děti tedy pořádně prověří. Samotné bodování a evidenci skóre si musí hráči vést sami stranou.

Oproti zvyku tu nenajdete žádné písně. To proto, že stěžejní zaměření knihy je na výuku a poznávání. A v tomhle opět výtvor uspěl na výbornou. Vše je krásně zřetelně namluvené a kniha obsahuje obrovskou záplavu informací, se kterými malý student ve škole určitě vynikne. Pokud se tedy chcete přírodovědu učit nenásilnou formou, pak tohle je naprosto skvělý způsob!

kouzelne-cteni-hrava-prirodoveda-07

Tato knížka se od jiných odlišuje také stylem grafiky, který není tak ostrý a detailní. To pak znamená, že hledání některých obrázků dle zadání kvízu je ještě o krapet obtížnější. Ilustrace mají spíš trochu víc rozmáchlý styl, takový pohádkový, ale při tom zůstává věrný realitě. Obrázky jsou občas doplněné i o ilustrace na papíru.

Hravá přírodověda je nový skvělý přírůstek do sady Kouzelného čtení. Míří tentokrát na starší čtenáře, kteří už chtějí podrobnější informace o tom, jak svět funguje. A ty také dostanou. Záplava informací ze všech myslitelných prostředí, na které v naší republice narazíte. Chytrá kniha Hravá přírodověda děti rozhodně svým obsahem nezklame a za nákup stojí do poslední koruny.

Recenze: Kouzelné čtení Hravá přírodověda
Hravá přirodověda je další ukázkou toho, jak mohou být knihy z edice Kouzelné čtení výtečné. Obsahuje totiž famózní objem informací, které jdou poměrně do hloubky přírodovědných předmětů. Děti se tedy dozví řadu důležitých skutečností, které se jim budou hodit nejen ve škole, ale určitě i v životě. Méně detailní grafiku není při tom možné snadno brát jako zápor, protože se jedná o jiné pojetí, které nemá negativní vliv. Kvízy jsou zábavné a dokonce nabízí otázky s možnostmi. Hravá přírodověda je výtečná kniha!
Klady:

+ obrovské množství informací
+ kvízy testují znalosti
+ velmi dobře namluvené
+ otázky s možnostmi
Zápory:

- méně detailní grafika (což ale patří ke stylu knihy)
0
Prozkoumávejte dál
Review: Die verrückte Vogelscheuche – importunate scarecrow