Recenze: Kufr 2 – lepší a vychytanější

Kufříky obvykle ukrývají nějaké cennosti, ať už to jsou šperky nebo barevné papírky. Mají na sobě kolečkové zámky na kód, které není jednoduché otevřít, pokud máte děravou hlavu. Většina jich je kovových s polstrováním, aby byly přenášené drahocenné předměty jako v bavlnce.

Nás do světa kufrů a jejich tajemných obsahů zavedla v minulém roce společnost Bonaparte, když představila party hru Kufr. V ní se hráči museli poprat sami se sebou, svojí slovní zásobou, ale také s nechápavými soupeři, kteří jejich kresbám nebo pantomimě nerozuměli.

Původní verze Kufru (recenze) obsahuje 264 karet po čtyřech pojmech, dohromady tedy 1056 otázek k uhádnutí a to se nezměnilo ani v Kufru 2, který obsahuje přesně stejně vysoký a obsáhlý balíček. A v čem se tedy hra vlastně liší, aby dala důvod svojí existenci a především otevření vašich peněženek?

To prozrazuje už podtitulek „nové otázky“. Ano, Kufr 2 přináší do hry novou tisícovku pojmů, které vám zase zamotají hlavu. Ale my se zaměříme na ty další změny a vylepšení, kterých tu pár pod naší speciální redakční lupou najdeme. Úplně na začátku si však pojďme zopakovat základní charakteristiku hry Kufr.

Vychází samozřejmě z oblíbené televizní hry Kufr, kterou uváděl Pavel Zedníček, ale zároveň se ve svém herním systému inspiruje u konkurenční hry Aktivity. Oproti ní nabízí však několik velice zajímavých a originálních novinek.

První z nich, která vás praští do očí ihned, je provedení balení. Luxusní zpracování ve tvaru kufříku vás příjemně zaskočí a ani vám nebude vadit, že je ve skutečnosti z tvrdého kartonu. Obsahuje pěkně řešené zacvakávací zavírání, které všechny součástky udrží uvnitř. Otevírá se pak opravdu horní strana kufříku, která odhalí výplň.

Uvnitř kromě již zmiňovaných karet najdeme také přesýpací hodiny, dvě kostky, čtveřici figurek pro jednotlivé hráče (nebo týmy) a také složený hrací plán. Po něm se vine cestička plná obdélníkových políček, která budete muset překročit na cestě za vítězstvím.

Jak co ve hře chodí, vám objasní pravidla, která jen tak stručně společně prolétneme. Hráči se posouvají podle hodu kostkou. Ale na konci jejich ťapání na ně čeká úkol, protože pouze v případě jeho správného zodpovězení se mohou posunout ještě dále vpřed (nebo dozadu, pokud odpoví špatně).

Úkoly mohou mít čtyři odlišné podoby. Ve všech se však hráči budou snažit naznačit svým protivníkům nějaký předmět, člověka, věc, povolání a podobně. Sladká odměna pak čeká jak na správného předvaděče, tak i na toho, kdo na základě nápovědy uhodne.

Zatímco mluvení bez použití slovního základu, kreslení a pantomimu už dobře známe a nemůže nás ničím překvapit, mohou nás zaskočit použité slovní pojmy. Právě na jejich variabilitě a správném zvolení závisí zábavnost celé hry. A tou se Kufr vyznačoval, protože nabízel pěkně české a záludné výrazy, které ale naštěstí nezabraňovaly tomu, aby se hry účastnily děti. Většina předmětů byla notoricky známá.

Ovšem co dělá Kufr Kufrem je čtvrtá možnosti – hádání ANO x NE. Hráč představuje nějakou osobnost, kterou musí hráči uhodnout pouze podle odpovědí ANO a NE. Musí tedy klást otázky chytře, protože na celý úkon mají pouze omezené množství času podle přesýpacích hodin. Sladká odměna u této varianty je mnohem větší posun vpřed.

Kdo dorazí jako první do cíle, ať už zásluhou správných odpovědí nebo štěstí při hodu kostkou, může slavit. Stává se vítězem partie Kufru a nejlepším hercem večera. Ozdobou celé hry byla také její krátká hrací doba, protože hráči se pohybují jak v důsledku správných hádání, tak i podle čísla na kostce.

To má bohužel za následek vliv náhody nejen v tahání karet, ale také v tom, jak vám zrovna přeje šestistěnná potvůrka. V pravidlech jako takových se na Kufru tedy nic nezměnilo a všichni jeho fanoušci mohou být spokojení. Dostanou novou nadílku karet, která jim ještě zvariabilní jejich hru. Nad čím se ale pozastaví?

Kufr 2 působí jako celek a jedná se o samostatnou hru. To, že nemáte původní Kufr, neznamená, že si nemůžete rovnou koupit dvojku. Uvnitř je všechno, co potřebujete k hraní, nejedná se o žádné samostatně nehratelné rozšíření. To je samozřejmě jak výhoda, tak i drobné mínus. Zatímco nováčci ocení přítomnost všech součástek, majitelé prvního Kufru budou zbytečně platit za hrací plán, nové balení i komponenty a přitom jim stačil pouze balíček karet.

Nyní se podíváme podrobně na některé změny, které se v druhém dílu Kufru udály. První, co musíme pochválit, je zpracování samotného kufříku, které se výrazně zlepšilo. Kufr už jde dobře zavírat a není tak náročné do něj všechny součástky naskládat. Je vidět, že se autoři poučili a neudělali tu samou chybu znovu.

Druhá, poslední a zároveň nejpříznivější změna se však týká otázek ANO x NE. Ty totiž neustále sklízí v naší redakci největší zásluhy a oblibu. Jejich množství na hracím plánu sice nepřibylo, ale to nevadí. Už nebudete muset složitě vysvětlovat nějaké neznámé jméno historické osobnosti.

Ve hře Kufr 2 totiž budete hádat jen a pouze povolání. To znamená, že na kartičkách najdete úctyhodných 264 profesí, které budete postupně představovat soupeřům. Pro otázky s možnostmi ANO a NE je to příjemná změna, a ačkoliv se zdá všechno jednoduché, odhalit třeba takového truhláře je pěkná fuška. A při pohledu na odsypávající se písek se při hádání pořádně zapotíte. Zvlášť s vědomím, že za správnou odpověď se posunete o hod kostky blíže cíli.

Kufr 2 si zachoval skvělou hratelnost prvního kufříku otázek a přitom na sobě nepřestal pracovat. Je příjemné vidět, že firmy neusínají na vavřínech a dále svoje hry vylepšují. Pokud ještě žádný Kufr doma nemáte, pak sáhněte určitě po dvojce. V případě, že vám dojdou (ohrají se) otázky budete mít stále v záloze jedničku s dalšími pojmy. A pokud už jedničku máte, neváhejte a pořiďte si i jejího bratříčka. Už jen kvůli novému přísunu otázek ANO/NE to za to stojí.

Recenze: Kufr 2 – lepší a vychytanější
Klady:

+ vylepšené balení
+ vhodné i pro mladší hráče
+ jednoduchá česká slova
+ osobnosti nahrazeny povoláními
+ kategorie ANO-NE
+ rychlá hrací doba
+ otázky pro tým i pro všechny
Zápory:

- podobné hry už jsou na trhu
- vliv náhody na výsledek
- pokud vlastníte Kufr 1, koupíte komponenty podruhé
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Firefly Fluxx – kovbojka s kartami