Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Slovní expres – nasedněte do vlaku z písmenek

Některé vlaky jsou obyčejné a jiné jsou prostě… jiné. Možná to na první pohled není vidět, ale tvary nákladních vagónů se inspirovaly původně v abecedě. Nevíte to a nemusíte s tím souhlasit, ale podle našeho názoru se jedná o prostý fakt.

Podívejme se na lokomotivu. Její tvar je jasné malé písmeno „d“ s čumákem vepředu a komínem v zadní časti. Tenhle tažný stroj má za úkol za sebou vláčet spoustu hromadu nákladu. Zatímco obyčejné nákladní vagónky odhalíme snadno v písmenku „u“, ty na tekutiny okopírovaly další znak – „o“. Písek a obilí převážejí po kolejích v písmenku „v“ a automobily ve velkém písmenku „H“.

A protože inspirace si nakonec vždycky najde svoji cestu na světlo, tak pravda nakonec byla odhalena. Nevíme kým a kde, ale už před ní není úniku. A právě proto je také čas, aby se všechno vrátilo k základům. Třeba právě za přispění hry Slovní expres.

Slovní expres vznikl v Polsku ve tvůrčí továrně na dětské hry jménem Alexander. Tato firma má za sebou skvělé nápady, jako jsou třeba hry Pexeso pro uši (recenze), Slepá bába (recenze) nebo nedávno recenzované kuličkové Navlékej, nečekej (recenze).

Všechny bez rozdílu v naší malé české zemi distribuuje společnost Pexi. A Slovní expres samozřejmě nebude výjimkou. Z toho vyplývá, že příchod hry opět doprovází houkání sovy. Moudrá sova totiž klasicky doporučuje dětskou řadu her Alexander a označuje tak výukové hry, které mohou dětem pomoci v jejich přípravě na dospívání.

Zvykem se od minulých her stalo, že krabička z této série má pevné dno a odklápěcí víko. Za uši pak toto víko pevně drží v základně a není problém jej snadno otevřít. Na horní straně krabice jsou pak hravá písmenka, která dotváří název a téma hry.

V balení s názvem Slovní expres se ukrývá balíček karet s nejrůznějšími písmenky abecedy. Ta jsou velká a snadno čitelná, což odpovídá cílovému publiku. Doprovází je také brožurka s pravidly, která jsou také psaná velkým fontem a jsou psané jazykem, kterému snadno budou rozumět i malé děti.

Poslední a nejdůležitější součástka hry má červenou barvu a dává o sobě vědět, ještě než otevřete krabici. Je to totiž zvoneček, který bude sloužit k rozsouzení vítězů a poražených. Jen po zaznění zvonku se mohou hráči ozvat se svojí správnou odpovědí.

Jak už bývá u těchto jednoduchých her zvykem, i u Slovního expresu objevíte hned dvě varianty hry. Zatímco v první hráči drží v ruce vlastní karty, ve druhé se všechno dění odehrává otevřeně na stole.

Na začátku partie je třeba opravdu poctivě zamíchat karty. Není totiž nic horšího, než když vám pak chodí jen samá nezajímavá písmena. Samozřejmě štěstěna se může podílet na tom, že se vám to stane i tak, ale alespoň budete mít pocit, že jste se tomu pokusili co nejvíce zamezit.

Z hromádky rozdáte každému ze zúčastněných soupeřů tři karty s písmenky do ruky. Hráči je drží tak, aby na ně viděli jen oni. Zbytek zamíchaných karet položíte do balíčku mezi hráče. Vedle něj umístíte zvoneček, který by měli mít všichni hráči bez problémů na dosah. Právě jeho zazvonění totiž bude rozhodovat hru. Určete začínajícího hráče, který bude mít za úkol otočit první kartu z dobíracího balíčku.

Jakmile písmeno otočí a vyloží na stůl, všichni se snaží současně za jeho využití sestavit slovo kombinací s trojicí karet v ruce. Na začátku s jednou kartou na stole je to těžké. Pokud se to nepodaří, je na dalším hráči v pořadí, aby odkryl druhé písmenko. Teď má každý ze soupeřů na výběr už pět karet s písmeny.

Určitě se mezi hráči brzy najde někdo, komu se podaří zkombinovat karty tak, že v nich uvidí slovo. Jakmile může z karet sestavit nějaký výraz, musí co nejrychleji zazvonit na zvoneček. Pouze ten z hráčů, který jako první zazvoní, může ostatním ukázat vymyšlené slovo.

Pokud slovo je v pořádku a gramaticky správně, může si hráč za odměnu vzít všechny použité karty jako body k sobě. Tyto karty mu budou patřit až do konce partie a na konci jejich množství určí vítěze. V případě, že se hráč zmýlil, zazvonil a jeho slovo není správně, pak musí odevzdat jednu ze svých dříve získaných karet.

Partie pokračuje dál a hráč, který sestavil slovo, si dobere karty tak, aby měl znovu v ruce tři. Souboj končí ve chvíli, kdy dojdou karty v dobírací hromádce. Hráči si sečtou všechny svoje získané karty a určí vítěze.

Ve druhé variantě Slovního expresu hráči nemají v ruce žádné karty a sestavují slova pouze z písmen vyložených na stole. Výhodou této hry je to, že mají všichni naprosto stejné šance. Nezáleží zde na štěstí, kdo dostane do ruky jaké karty, ale pouze na rychlosti. Z našich zkušeností tato variace baví děti víc, ačkoliv je ve své podstatě jednodušší.

Závisí zde totiž na rychlosti a dochází mnohem častěji k soubojům na reflexy a na rychlost. A právě tento pocit spravedlnosti, kdy všichni hledají něco ve stejných kartách, ospravedlňuje větší oblíbenost druhé hry.

Bez ohledu na samotná pravidla mají obě hry velmi pozitivní efekt na její hráče – naučí je nejen slova hledat mezi rozházenými písmeny, ale zároveň ještě jejich správnému pravopisu. Pokud si totiž nedají pozor, musí odevzdat pracně vybojovaný bod.

Zlepšování reflexů a koordinace pohybů už je pak pouze třešnička na dortu. Červenozelený zvoneček je pevný a vydrží i někdy vyostřené souboje a každou desetinu vteřiny.

Karty mají kromě velkého písmene ještě jeho malou variantu v levém dolním a pravém horním rohu. Nějak nechápeme, proč nebyla zvolena obrácená kombinace. Většina lidí totiž drží karty tak, že nejvzdálenější je nalevo a nejbližší napravo. Pak totiž malá písmena v rozích postrádají svůj smysl, protože se na kartách navzájem překryjí. Naštěstí děti v ruce drží vždy pouze tři karty a lze se tak nepřehlednosti vyhnout.

Samozřejmě si Slovní expres můžete obohacovat o vlastní varianty, které hru ještě zdramatizují. Můžete zvyšovat počet karet v ruce, nebo třeba mít za úkol vytvořit sousloví.

Ambice Slovního expresu nesahají nijak daleko. Hra je zaměřena především na děti, které se teprve seznamují s abecedou a umožňuje jim učení zábavnou a napínavou formou. Když vezmeme v úvahu poměrně nízkou cenu, pak se jedná určitě o příjemný doplněk výuky. Spolu s další hrou od stejného vydavatelství, Písmenko k písmenku (recenze), můžete svým dětem dopřát radost z tvoření slov.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10 % za dětský pohled.

Recenze: Slovní expres – nasedněte do vlaku z písmenek
Klady:

+ zvoneček
+ rychlost podporuje učení
+ rozšiřuje slovní zásobu
+ více variant hry
Zápory:

- karty mají písmenka ve špatném rohu
- častá písmenka v menším počtu
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dig It! – najděte zakopanou kostičku