Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lama Land – farma Jižní Americe

4.5

Každý den ráno musím vstát ještě před svítáním. Zahrada už se každou chvíli probudí a já chci u toho být, protože právě v tu chvíli jsou potřeby rostlin nejdůležitější. Pouze správnou péčí můžu zajistit, že všechno vyroste až dorazí pasáčci lam. Nakrmím je bramborami a kukuřicí a oni mi za to nechají jedno zvíře ze svého stáda.

Mezi lamy, mayské pyramidy a lány kukuřice nás zve desková hra Lama Land, kterou si pro všechny milovníky rodinné zábavy připravil Phil Walker-Harding. Hru připravili ve firmě Lookout Games v roce 2021 a koncem roku 2022 se dostává i na český trh zásluhou firmy ADC Blackfire a to i s ilustracemi, jejichž autorem je Klemens Franz.

Z víka na hráče svítí sluníčko a ozařuje všechny důležité účinkující této hry. Je tedy na čase vpustit světlo také do boxu, ze kterého hráči vyloví čtvercové destičky, které obsahují celkem šestnáct políček. K farmě náleží každému účastníkovi sada žetonů trofejí a dlaždic, to vše ve zvolené barvě. Ve středu stolu připraví hráči pět sloupečků s dílky krajiny, protože je v nabídce také pět různých tvarů.

Nejvíce prostoru budou ale zabírat karty. Do tří sloupečků podle plodin hráči uspořádají lamakarty a seřadí je sestupně podle bodové hodnoty. Pak se objeví na stole také dvě řady náhodně odhalené z balíčků – sedm úkolů (tři fialové a čtyři modré) a pět vesničanů.  Stranou připraví zásobu žetonů a figurek a hráči si rozeberou startovní finance.

Hráči se střídají na tahu postupně po směru hodinových ručiček. Všichni hráči si budují a překrývají svoji krajinu tak, že si vyberou vždy jeden dílek z nabídky. Mohou si ale vždy sebrat pouze horní destičku od každého tvaru. Dílek mohou přiložit ke své startovní destičce tak, aby vždy alespoň kouskem na již postavenou síť luk. Stejně tak dobře se ale může rozšiřovat krajina i do výšky a překrýt tak již položené plochy. Při tom ale musí ležet na již postavených dílcích a nesmí viset nad prázdnem.

V kterémkoliv kole, kdy nestaví hráči do výšky, mohou navíc vzít jeden ze svých čtyř žetonů trofeje a položit jej na libovolnou kartu úkolů. Mohou vybírat ze sedmi a nemusí při této akci splňovat její podmínky, jen se tím hráč zavazuje k jejich splnění do konce partie.

Naopak do výšky hráči staví s vidinou zisků. Za každý symbol, který novým dílkem překryjí, něco získají. Může se jednat o obyčejné základní zdroje, tedy peníze, kakao, brambory nebo kukuřici, ale stejně tak si mohou tímto způsobem naverbovat jednoho z dostupných vesničanů. Pokud by hráč měl někde volný čtvereček, může se rozhodnout jej vyplnit s pomocí svého žetonu.

Poté už hráč svoji pozornost může zaměřit na hladové lamy, které čekají ve frontě vedle plánu. Cena je vždy stejná, čtyři kusy dané plodiny, které musí hráč odevzdat ze své zásoby žetonů. Tímto způsobem přiláká lamu, která leží úplně nahoře. Čím dřív se tak stane, tím hodnotnější lama to bude. Kromě karty si vezme také figurku lamy, kterou postaví na volné políčko bez ikony. Tato postavička blokuje další překládání.

Jakmile se vyprázdní jedna za lamích front nebo dojdou dílky krajiny, je partie u svého konce. Hráči sečtou body z karet lam, které se jim podařilo získat, přičtou přepočtené hodnoty surovin a k tomu navíc získají body za trofeje, pokud jejich podmínky dokázali splnit. A čím dříve tam svůj žeton umístili, tím více bodů dostanou. A ten, kdo v součtu získal nejvíce bodů, se stává tím nejlepším pasáčkem lam.

Lama Land je hra, ve které si poskládáte hory. Andy jsou totiž místem, kde se lamy cítí nejlépe, takže je i tady můžete pozvat do pořádných výšin. To proto, že jednotlivé dílky lze nejen přikládat do stran, ale také umisťovat na sebe.

A to je pro hráče naprostá nezbytnost, protože bez překrývání dílků nelze počítat s žádným příjmem. Tento mechanismus je současně chytrý a také zábavný, protože hráči musí předvést pořádnou prostorovou představivost.

Její tahy jsou opravdu krásně jednoduché, ale při tom dostávají hráči spoustu prostoru k tomu, aby ukázali, co v nich je. Musí velmi dobře pracovat s tvary a jejich možnostmi. Lze je otáčet a libovolně umisťovat. Jde také o rozložení ikon, aby se pak jedním překrytím dalo získat hodně surovin a tím si otevřít vrátka k nákupu nové lamy.

Právě za lamy získáváte nejvíce bodů, jenže současně si jejich ziskem škodíte. V pozdějších fázích partie se tak hráčům do jejich sbírání nebude tak docela chtít, protože jim blokují další možnosti růstu. Na druhou stranu rozměry hráčského plánu nejsou nijak omezeny, takže kde to nejde do výšky, může hráč pokračovat do šířky.

Společné cíle jsou docela jednoduché na dosažení. Jejich zajímavost tak spočívá spíš v tom, kdo se pro který a kdy rozhodne. Taková volba je závazná, protože hráč body dostane až na konci partie. A stejný čas má také na splnění zadání. Protože ale není tak složité je dosáhnout, v podstatě lze vždy trochu zariskovat a vzít si úkol, o který stojíte, dřív.

Při tom kvůli dynamice celé partie a zajímavému boji o trofeje je hra nejlepší ve dvou účastnících, ale rozhodně se nemusíte bát, že byste ve více dostali nějak zásadně rozdílnou zábavu. Hra se v klidu vejde do hodiny v různých počtech.

Dobrá zpráva je, že autor myslí i na mladší publikum. Jednoduchým vyřazením karet úkolů a trofejí nechá hráče pouze překrývat a soustředit se na jednu jedinou činnost. Díky tomu můžete krásně vypadající hru představit i malým školákům, kteří z ní budou s velkou pravděpodobností nadšení.

Lama Land je rodinná hra, a to je popis, který dokonale sedí. Nejen tématem, ale také náročností designu. Všechno totiž krásně utíká a hráči nemají žádné složité rozhodování. S destičkami je většinou poměrně snadné pořízení, i když lze udělat i chybu. Spíš je to ale o optimalizaci. Ale úplně ze všeho nejvíc je partie o zábavě, ačkoliv spolu hráči bojují hlavně u témat a karet lam. Lama Land je podařenou rodinnou hrou, kterou si snadno děti a rodiče oblíbí.

Recenze: Lama Land – farma Jižní Americe
Lama Land je jedinou hrou, ve které nesmíte položit políčko lamě na hlavu. A ono se není co divit, komu by se to líbilo. Místo toho ji raději vezměte stranou a nakrmte ji bramborou, kukuřicí a kakaovými boby. Odvděčí se vám tím, že vám daruje nějaké ty vítězné body. Nezapomínejte ale u toho dál rozšiřovat své políčko, jak do šířky, tak do výšky. Na volbě akcí záleží a z toho plyne zábava. Lama Land je opravdu pěknou rodinnou hrou.
Klady:
+ zpracování
+ přístupnost
+ rychlost a dynamika hry
+ pokládání dílků přes sebe kvůli příjmu
+ blokování lamami
Zápory:
= tahy jsou trochu evidentní
= úkoly jsou jednoduché
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ticket to Ride – vaši jízdenku, prosím!