Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Arrivée – ráj cyklistů

Robert zvednul oči od ubíhajícího asfaltu a zkontroloval výhled před sebou. Horizont je stále daleko, nemilosrdné stoupání mu ubírá hrozivou rychlostí i ty zbývající síly. Jedinou částí těla, kterou ještě vnímal, byly nohy a to jen proto, že se na ně svými zbytky vůle soustředil. Stále točit a neustávat.

Občas mu nohy trochu odlehčí povolený doping v podobě skandujících a hučících diváků u silnice. Když se jedná o větší skupinku, připadá mu, jako by projížděl vosím hnízdem. Nalevo od něj šlape reprezentant Španělska, který se propadnul z úvodní pětky závodu, zatímco napravo funí Bělorus, se kterým se Robert už nějakou dobu doplňují.

Robert na sobě úplně cítí oči celého zbytku pelotonu za sebou. Znovu zvedá oči a konečně vidí konec kopce. Uplyne jen několik minut a už se přehupuje přes kopec za vytouženým odpočinkem. Podle profilu trati, který viděl před závodem, ví, že cíl by měl být už na dosah. Přesto teď plnými doušky lapá čistý alpský vzduch a užívá si krásného výhledu, jak se spouští desítky výškových metrů zpět za přátelského ovívání větru..

Už jen pár dnů dělí všechny cyklistické fanoušky od začátku nejslavnějšího závodu na světě – Tour de France. Právě proto nemůže být vhodnější čas k tomu, abychom vás seznámili s novou deskovou hrou, která se jednostopými šlapacími stroji zabývá.

Ti, kteří náš portál DeskoveHry.com čtou pravidelně již delší dobu jistě zaregistrovali seriál recenzí o doplňcích pro cyklistickou hru Téte de la Course. Závodní hru vyrobil doma na koleně fanoušek cyklistického sportu Antonín Šrajer se synem a prodával ji pod hlavičkou společnosti TonyGames. Téte však vyšlo v limitované edici 100 kusů, které z pultů obchodů zmizely během půl roku.

Právě tento úspěch hry inspiroval autory k hledání investora do nové verze hry, která by splnila všechna očekávání a vylepšila již tak pěknou a zábavnou hru. A tak po spoustě jednání konečně uzavřeli „sňatek“ se společností Liglass Trading, která se zabývá primárně výrobou skleněných předmětů. Po několika pokusech s názvy nakonec hře dali do kolébky zbrusu nový, ale stále francouzský název Arrivée. Určitě je údernější a snáze zapamatovatelný než původní Téte de la Course.

Arrivée také dostalo do vínku mrkavou žlutou krabici. Zajímavý je způsob zapracování názvu hry do tematiky, kdy písmena jakoby kopírují výškový profil trati. Přesto se asi dlouho kochat pohledem nebudete a budete chtít vidět obsah.

Nejzásadnější ze všeho je hromada kartonových archů. Právě v těch je zásadní obsah hry, který si musíte pečlivě vylámat. Naštěstí součástky jdou ze svého uložení vycvakávat pěkně, a tak i těch na českou hru úctyhodných šest archů budete mít poměrně rychle vyprázdněných.

V nich se nachází součástky, ze kterých si budete sestavovat tratě, ale také doplňkové kartičky, několik žlutých žetonů a samozřejmě také figurky cyklistů. Cyklisty a doprovodná vozidla musíte zasadit do připravených plastových stojánků. Vzhledem k tomu, že jich je celkem 30, tak touto činností strávíte nějakou tu chvilku.

Spolu s archy na vás čeká také pětice brožurek. Čtyři jsou barevné a tvoří je nejen cizojazyčná pravidla, ale především návody na sestavování tratí pro Vueltu, Giro a Tour de France. Poslední knížka je černobílá a jsou v ní obsažená pravidla v našem rodném jazyce. Absence barviček naštěstí nijak nevadí a vysvětlování pravidel to nijak nenarušuje.

Na dně krabice ještě leží kostka a také barevný balíček karet několika typů. V úchytcích na straně drží CD s programem počasí, na kterém najdete také například záznamník průběhu hry. Veškeré sledování průběhu vám to hodně usnadní. Na CD jsou uložena i pravidla v dalších jazycích, jako je slovenština nebo ruština.

Největší a naprosto zásadní změnou oproti Téte de la Course je podoba tratí. Zatímco v původní verzi jste museli ke každé trati vlastnit srolované hrací plátno, na kterém byla trať natištěná, teď stačí pouze kartonové dílky v krabici. Za jejich pomoci si můžete sestavit veškeré tratě Tour de France, Giro d’Italia i španělské Vuelty. Jako bonus pak pravidla obsahují i rozkreslení Mistrovství světa mužů, žen a jezdců do 25 let.

Proč se jedná o tak zásadní změnu? Protože tímto velmi výrazně klesly pořizovací náklady na celou hru – původně stála každá trať 250 korun, zatímco takto v krabici získáte rovnou všechny za jednorázový poplatek. Zaplatíte pak už jen svým časem na sestavení jednotlivých drah, což je ve více lidech záležitost chvilky.

Nejdříve se musíte rozhodnout, jestli chcete hrát pouze jeden závod, nebo sérii tratí (například celou tour sestávající z 21 jednotlivých závodů). Pak podle toho sestavíte příslušnou etapu z přiložených dílků. Základními díly označíte start, cíl, dodatkové tabulky padnou na prémie a složitost kopců, která se v jednotlivých etapách liší.

Každý z hráčů si pak vybere svůj tým o třech závodnících. Pokud hrajete na více etap, pak v něm nominuje jednoho závodníka do kategorie jezdců do 25 let. Z nich pak bude ten nejlepší v průběhu tour odměněn dresem a různými výhodami na trati. Ve stejné barvě získá hráč také doprovodné vozidlo. Do začátku etapy dostane každý z hráčů také karty sprintu/úniku/zpomalení, které může využít kdykoliv v průběhu závodu se mu zlíbí. Všichni soupeři postaví své cyklisty na start a závodění může začít.

Základní tah každého cyklisty tvoří jednoduchý hod kostkou, ke kterému se přičítá bonus za povrch, na němž se právě jezdec nachází. Na trati se mohou cyklisté setkat se třemi různými obtížnostmi silnice – klesáním (+12), rovinkou (+6) a stoupáním (variabilní podle náročnosti). Tedy pouze ve stoupání záleží čistě na náhodě, jinak se všichni závodníci pohybují kupředu zhruba stejně rychle.

Jeden bod na kostce se odpočítává podle přerušované čáry na silnici – krok znamená jak čárka, tak i mezera. Tak postupují závodníci vpřed. Na šířku je silnice připravená pro čtyři cyklisty, ostatní už musí zůstat za nimi a nemohou je předjet.

V rámci závodu jede obvykle pohromadě peloton, což je skupinka největšího počtu závodníků. Jakýkoliv zaostalec o více než šest polí se počítá za odpadlíka a jeho pohyb je v každém kole snižován o jedničku. Proto se v situaci, kdy vám peloton uniká, vyplatí často vyplýtvat kartičku sprint, která vás dočasně zrychlí.

Jak to funguje? Jak již jsme zmínili u popisu přípravy, každý z trenérů (hráčů) dostane do začátku závodu předem daný počet karet, které nelze mezi jednotlivými etapami přenášet. Tedy alespoň podle oficiálních pravidel, jež si samozřejmě můžete změnit. A tyto karty lze použít dvěma způsoby – za prvé na jednorázové zrychlení v rámci jednoho kola, kdy váš určený svěřenec šlápne víc do pedálů. Podle čísla na kartě pak navýšíte svůj pohyb o odpovídající číslo (+2, +4 nebo +6).

Druhou možností jsou obrázky žetonů na některých kartách, které umožňují jejich použití i pro únik. Ten pak trvá hned několik kol (podle počtu žetonů). Po tuto dobu se bude závodník pohybovat výrazně rychleji než ostatní.

Stejně jako v reálné cyklistice však mohou ostatní zachytit jeho nástup, pokud jedou přímo za ním na dalším políčku. Mohou se vzdát svého tahu/hodu a nechat se pouze vyvážet za soupeřem. Toho lze využívat samozřejmě nejen při únicích, ale i při klasickém pohybu. Cyklisté totiž hrají kromě prvního kola v pořadí, které je aktuálně na trati a ne postupně v kruhu, jak to bývá zvykem v jiných hrách.

V průběhu etapy pak mohou cyklisté spadnout, což je může potkat v případě, že hodíte ve sprintu nebo úniku jedničku. V takové situaci si totiž musí hodit znovu, aby určili, co se jejich cyklistovi stalo. Pád s sebou přináší nebezpečí zranění, ale většinou pouze zpomalení do doby, než k hráči dojede jeho doprovodné vozidlo nasazené šest políček za něj ve chvíli pádu.

Všechny ovlivňuje také počasí, které se dynamicky mění za pomoci programu na PC, respektive asi spíše na notebooku. Ten budete mít postavený třeba někde na židli tak, aby na něj všichni viděli. Změna počasí je oznámena zvukovým znamením, a pokud se zhorší, pak limituje vývoj a závodění.

Na závodníky čekají sprinterské i vrchařské prémie, za které sbírají cenné body. Právě podle nich se pak mohou obléct do různých připravených trikotů.

Etapa končí ve chvíli, kdy první z cyklistů protne cílovou pásku. Nyní se začíná teprve hrát o čas, který je vyznačený na všech traťových dílcích. Ostatní závodníci získají podle svojí vzdálenosti ztrátu proti vítězi, čímž se stav na konci přibližuje realitě skutečného závodění. Navíc existuje na trati ještě limit, který musí hráč překonat, aby vůbec byl v etapě klasifikovaný.

Celý průběh hry pohání hody kostkou, podle kterých hráči svými závodníky pohybují. Právě proto by se mohlo zdát, že vlastně výsledek nezávisí na ničem jiném, než na náhodě. Ovšem to není až tak docela pravda, protože na vývoj hry má výrazný vliv taktika a to hned z několika důvodů.

Hráči se mohou navzájem pronásledovat správným taktickým využíváním karet. Ve chvíli, kdy jim to připadá vhodné lze zpomalit na občerstvovací stanici, kde dostanete dokonce kartu novou. Samozřejmě se nevyplatí obětovat 10 bodů z třeba 16kového hodu, ale pokud jste na patnáctém políčku, pak stačí trošku přibrzdit a načerpat síly pro jeden sprint/únik navíc.

Strategie však je i v jízdě v závěsu nebo možnosti blokovat soupeřovy jezdce při závodu obsazením všech čtyř částí. Jak tour postupuje, získávají hráči bonusy – vedoucí muž klasifikace a tour jede ve žlutém trikotu a může využívat bonus +1 ke každému hodu! To je velká výhoda, která se těžko smazává, ale jde to. Samozřejmě i vrchaři či sprinteři se dočkají vlastních plusových bodíků pro pohyb.

Díky velkým číslům, která v součtu při závodění padají pro jeden pohyb, se smazávají drobné rozdíly v náhodnosti kostky. Ta pak pouze dotváří element štěstí potřebný pro každý sport. Ale štěstěna se ráda obrací, takže jeden závod pojedete na čele, zatímco druhý se budete plácat na chvostu. Na druhou stranu, co by to bylo za závodní hru bez trošky náhody?

V pravidlech najdete oproti původní verzi Téte drobná vyladění, jako třeba více úrovní stoupání a přehlednější značení bonusů i prémií. Navíc autoři seskupili všechna pravidla z rozšíření do jednoho balíčku, takže se dočkáte nejen časovky jednotlivců, ale i týmů. Časovky obecně mají zase jiná a zajímavá pravidla.

Výrazně se liší dojem ze hry v závislosti na počtu zúčastněných hráčů, ačkoliv se oproti obrovským hracím plánům původního Téte už závodníci na trati tak neztrácejí. Přesto se zvyšujícím se počtem cyklistů nabývají závody na zajímavosti, protože každý má s kým závodit a vyhnete se situacím, kdy se některý z hráčů se svými závodníky vleče na chvostu závodního pole.

Největší zážitky pak nabízí etapové závodění, které poskytuje zcela jinou úroveň napětí. Nestačí vyhrát pouze v jednom závodě, k čemuž stačí opravdu jen dávka štěstí. Musíte být schopní vyhrávat pravidelně, abyste se mohli na konci prohlásit za krále tour.

Zpracování je na vynikající úrovni. Výtku můžeme mít snad jen jedinou drobnou k počtu stojánků na cyklisty a doprovodná vozidla. Ty totiž nestačí na všechny, ačkoliv je nikdy nebudete kompletně potřebovat, protože vždy budou někteří jezdci nahrazeni těmi s trikoty. Je však zbytečné je neustále měnit, protože tím dochází k poškozování kartonových dílků. S cyklisty se proti původním Téte lépe manipuluje a stejně tak i počítání postupu není tak „mravenčí prací“ jako dříve. Dílky využívající puzzle principu v sobě pěkně drží.

Arrivée nabízí napínavé závodění, které si můžete uzpůsobit svým potřebám. Lze závodit jednorázově nebo se utkat v sérii etap, ve kterých určí vítěze až součet výsledného času. Všechno se odehrává v pěkné grafice. Jedná se pochopitelně o hru především pro fanoušky cyklistiky, kteří si v ní užijí dramata z reálných silnic na vlastní kůži. Ale napětí ze závodů přiblíží i cyklistikou zcela nedotčeným hráčům. K vítězství potřebujete trochu náhody, respektive štěstí za svými zády, ale spoustu ztrát lze dorovnat správným využíváním sprintových karet. Nezapomeňte však, že vítěz může být jen jeden, ale vavřínový věnec by rádi všichni… Běžte se o něj taky poprat..

Recenze: Arrivée – ráj cyklistů
Klady:

+ hromada tratí v jednom balení
+ možnost etapového závodění
+ dobrá manipulace se závodníky
+ simulátor počasí
+ napínavé etapy
+ možnost strategických voleb v rámci etapy
+ časovky
Zápory:

- cena
- málo stojánků pro cyklisty
- pro někoho moc náhody
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Metro 2033 – budoucnost v podzemí