Recenze: Legacy Gears of Time – Forbidden Machines – stroje v toku času

Legacy Gears of Time: Forbidden Machines - balení

Časová krádež je od přijetí nového zákona zločinem, stejně jako bylo už dřív jakékoliv snažení o změnu minulosti nebo získání dávno ztracených tajemství. Nám agentům tak přibude spousta nové práce. Musíme vyrobit nové detektory a být mnohem víc ostražití, protože míst se zajímavými předměty je daleko víc než klíčových vývojových bodů.

Časoprostor čeká i na vás, jako hráče Legacy: Gears of Time (recenze), o kterém jsme si již povídali. Dnes se k nám na stůl dostává rozšíření s názvem Forbidden Machines. To vyšlo pod dohledem malé společnosti FloodGate Games v roce 2013 a to nejen se zajímavým obsahem, ale i s ilustracemi Steve Maggarta.

Ale to už se vracíme zpět k obsahu. Ten musí být úměrný velikosti krabice a ta je malá. Svým úzkým a vysokým tvarem připomíná nějakou karetní hru, ale naštěstí i tak se dovnitř směstnalo docela dost zajímavých prvků.

Legacy Gears of Time: Forbidden Machines - karty hrdinů

Tím hlavním a nejdůležitějším jsou dle očekávání karty, kterých je 79 a návdavkem to všechno překrývají čtyři větší karty nových postav. Ty jsou opět každý jedinečný tím, že mají svůj vlastní cíl natištěný na kartě. Mezi žetony pak hráči najdou označení pro neúspěšné technologie, tahy navíc, snížení kapacity a také sedm modifikátorů odměn. Tím hlavním ale nakonec je jeden kartonový dílek, který rozšiřuje časovou osu původní hry o jeden nový krok.

Ale teď už zpět ke kartám, které zůstávají v grafice, kterou už známe. V řádku pod obrázkem najdeme u názvu cenu v kartách i odměnu ve vítězných bodech. V rámečku níže pak jsou zase staré známé závislosti na jiných technologiích, k nimž nově patří i malé ikony po stranách, které zvyšují přehlednost. Některé mají nově úplně dole natištěnou okamžitou schopnost.

Ve hře Legacy: Gears of Time se hráči stávají cestovateli časem. Na časové ose se pohybují vždy jedním směrem a mohou skákat o libovolný počet epoch. Tam pak dělají zásahy, přidávají nové a upevňují stávající technologie tak, aby všechny pěkně postupně existovaly a navazovaly na sebe. K tomu jsou potřeba dřevěné kostičky. Rozhodující je také kontrola nad takovými technologiemi, která na konci partie přinese vítězné body a získá hráči jeho slávu.

Legacy Gears of Time: Forbidden Machines - karty

Rozšíření Forbidden Machines obohacuje základní hru hned v několika směrech. Tím nejdůležitějším a nejvýraznějším pro hráče jsou nové karty. Těch přibývá téměř osmdesát, což je pro zkušené hráče Legacy velmi dobrá zpráva.

Jenže hráči je ve skutečnosti nepřimíchají do původního balíčku, čímž by prodloužili hru a výrazně znesnadnili možnost dostat se k dobrým vazbám mezi kartami. Místo toho původní balíček nahradí tím novým, takže hra bude vlastně úplně nová! To je poměrně velké překvapení. Tuto volbu chválíme, protože díky tomu máte pocit, že hrajete nějakého bratříčka Gears of Time se stejnými mechanismy a ne tutéž hru s pouhým rozšířením. Výborně.

Už jsme zmínili, že karty obsahují nově také dovednosti se symbolem blesku, které se aktivují pouze za přítomnosti figurky hráče. Umožňují nějak ovlivnit ostatní hráče nebo získat další body. Jedná se o novou vrstvu v taktice hráčů, kterou lze úspěšně používat. Další karty se aktivují okamžitě po zahrání a přidávají hře další dávku překvapivosti. Bohužel ji současně v prvních partiích také brzdí, protože hráči musí neustále číst texty na kartách při rozhodnutí, jestli je chtějí použít.

Legacy Gears of Time: Forbidden Machines - karty

Současně ale právě tato další úroveň má vliv na náročnost hry z hlediska hráčů. Je proto rozhodně lepší začít se základní verzí a pomalu se propracovat k pokročilým kartám z této krabičky. A to i proto, že ve hře je najednou víc interakce a hráči mají méně klidu na provádění svojí taktiky v klidu.

Naštěstí překvapení z karet zahraných soupeři tentokrát končí s okamžitými efekty. Autor se rozhodl z balíčku vyřadit karty osudu, ke kterým měla spousta hráčů svoje výhrady. Jejich zahrání často narušilo jinak striktně taktickou a zajímavou atmosféru hry. Samotné karty jsou pak propojeny znovu do stromu, který musí fungovat už od základu. Nově jsou ale karty mnohem těsněji provázané a vytváří nový, méně opakovatelný zážitek každou partii.

Některé dovednosti jsou opravdu výborné, a protože schopnosti má většina karet, partie má trošku jiný průběh, než jsme byli zvyklí. A přesto tu karty osudu s námi tak trochu zůstali. Dobře si tipujete, že se transformovaly právě do těch aktivovatelných dovedností. Tentokrát ale leží všem na očích a hráči za jejich použití musí něco obětovat.

Legacy Gears of Time: Forbidden Machines - karty

Novinkou jsou také žetony s křížkem, které umožňují jasně označit neplatné vynálezy. Jejich zásluhou je průběh hry výrazně přehlednější a hráči mají na první pohled jasnou představu, kde co v historii nefunguje tak, jak by mělo.

Bohužel to už neplatí pro provázanost nových vynálezů. Na rozdíl od základní hry tyto objekty nemají žádný základ ve skutečném životě. Jedná se o fantastická zařízení, o nichž jste nikdy neslyšeli. Nikdy tedy nepřijdete na to, že k vynálezu Flash Bender potřebujete Antiquator bez toho, že byste měli karty prohlédnuté. To v prvních partiích vytváří menší bariéru, ale naštěstí skvělý strom na kartách a nově i obrázky po stranách brzy tento problém vymažou z paměti.

Zpracování je opět vynikající. Grafika na kartách je jedinečná a všechno pokračuje drobnými žetony. Nejlepší zprávou ale je, že krabička rozšíření se bez problémů vejde do původního velkého boxu, takže pro ni nemusíte hledat nové místo ani ji vyhazovat.

Legacy Gears of Time: Forbidden Machines - žetony

Forbidden Machines jsou výborně vyvážené a přináší novou várku karet, tentokrát zcela bez zásahů osudu. Nové vynálezy tak jednoduše fungují ještě o kousek lépe než původní balíček a tvoří naprosto zásadní koupi pro všechny, kteří mají Legacy: Gears of Time rádi tak, jako my.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBen Harkins
IlustraceSteve Maggart, Peter Wocken
VydavatelFloodgate Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk12 and up
KategorieCard Game, Expansion for Base-game, Exploration, Science Fiction
MechanismyArea Majority / Influence, Hand Management, Modular Board
RozšířeníLegacy: Forbidden Machines – Deep Vault, Legacy: Gears of Time
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Theme: Time Travel

Více o hře.

Recenze: Legacy Gears of Time – Forbidden Machines – stroje v toku času
Rozšíření Forbidden Machine pro hru Legacy: Gears of Time je výbornou zprávou pro všechny, kdo rádi cestují v čase. Nabízí úplně nový zážitek a to nejen proto, že v balíčku už nejsou pro někoho nepříjemné karty osudu. Hlavním důvodem je fakt, že balíček kompletně nahrazuje ten ze základního balení a přetváří známou hru na zcela novou, kde se nesetkáte s ničím povědomým. Nové aktivace karet s sebou nesou mírné zpomalení v prvních partiích, ale především zajímavou novou vrstvu rozhodování. Vynálezy sice nejsou skutečné, takže budete chvilku bojovat s jejich poznáním, ale všechno vynahradí unikátní zpracování. S Forbidden Machines je to, jako byste vstoupili do nové časové linie. Užijte si to.
Klady:

+ aktivované dovednosti karet
+ zcela nahrazuje původní balíček karet
+ dostanete vlastně úplně novou hru
+ žetony
+ lépe propojený strom technologií
+ ještě větší důraz na interakci
+ podařené ilustrace
+ hra je teď ještě lepší
Zápory:

- vynálezy nejsou inspirovány skutečností
- nové dovednosti zpomalí prvních několik partií
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lexeso – lenivé pexeso?