Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Loch Ness – veselá příšerka

Loch Ness - balení

Tajemné jezero Loch stále nevydalo svoji záhadu. A proto, stejně jako každý víkend, sedí Dušan se svým fotoaparátem na jeho břehu a čeká. Pozoruje zátoku, kterou už zná úplně nazpaměť. Každý strom i kámen má svoje přesné místo. Ví, jak rychle zde roste tráva i jak se vlní voda za větru. Kdyby se byť i na okamžik vynořila z vody nějaká část těla záhadného vodního stvoření, bude připraven.

Spousta lidí už odešla, přestali na tvora z hlubin věřit. Přišli sem vědci se sonary a bloudili po rozlehlém jezeře, až nakonec prohlásili, že zde žádné takové stvoření nežije. Jenže lochneska není jen tak ledajaké stvoření, je to vychytralá potvůrka, která ví, kdy se má schovat. On nepřestal věřit od chvíle, kdy mu děda vypravoval, jak se před ním v loďce mihla obří ploutev.

Žbluňk, ozvalo se sotva slyšitelné šplouchnutí z místa u skály. Dušan v tu chvíli vzal fotoaparát a zamířil s prstem na spoušti. Voda zde byla o trochu bouřlivější, než obvykle, když najednou ze z vody vynořily šupiny. Jenže v tu samou chvíli přiběhly k jezeru děti a zastínily fotografovi výhled. Stihl pořídit pouze jednu fotku a na ní bylo tričko jeho nejmladšího syna. Ale nevadí, příště se mu už určitě podaří lochnesku vyfotit.

Loch Ness - rozehraná hra

Do role lovce senzací se dostanete také vy. Umožní vám to desková hra Loch Ness od společnosti Granna. Jedná se o další přírůstek do jejich edice velkých dětských her, ze které jsme tu nedávno měli zajímavé Kraby (recenze). Tentokrát se podíváme společně na břeh jezera Ness, kde prý pobývá příšerka jménem Nessie. Autorem hry je Walter Obert a ilustracemi hře dodal skvělou atmosféru Piotr Socha.

Krabice je opět poměrně velká, jak už se u těchto pokročilejších her u Granny sluší a patří. Může to potvrdit Superfarmář (recenze) i tučňáci v Hej! To je moje ryba! (recenze). A uvnitř toho na vás čeká opět hodně a znovu je na co se koukat.

Výhled vám zpočátku zakrývá podlouhlý rozkládací hrací plán, přeložený napůl. Jakmile jej odložíte, budou vám ještě překážet archy s 36 fotografiemi Nessie. Některé jsou více povedené a některé výrazně méně – například rozmazané, nebo zpoza stromu a podobně. Fotografům nepřálo zrovna štěstí, když se příšerka objevila.

Loch Ness - rozehraná hra

Ovšem ty nejdůležitější součástky se ukrývají až dole. Najdete zde speciální dvanáctistěnnou kostku, jeden plátěný pytlík a především figurky. Dvanáct figurek fotografů se sešlo u jezera, aby pořádalo hon na jednu Nessie. I tu zde najdete, ale její podoba je rozdělená na tři část – na hlavu, tělo a ocas. Je totiž tak velká, že se nevejde na jedno políčko herního plánu.

Na začátku partie hráči společnými silami připraví (rozloží) herní plán do středu stolu a vyberou si barvu fotografů, za které budou chtít hrát. Ve dvou budete omezení výběrem barvy, protože potřebujete tři fotografy a ti jsou k dispozici pouze v červené a žluté barvě. Ve více hráčích se do hry dostanou ještě modrá, černá a zelená, protože každý hráč v tu chvíli ovládá už pouze dva fotografy.

Všechny dílky s fotografiemi vezmete a dáte do pytlíku. Odsud je budete losovat až v průběhu hry, ale začínáte bez jakékoliv fotografie. K Nessie se teprve musíte přiblížit a fotky získat. Na herním plánu najdete velké tmavě modré kruhy na vodě – to jsou trasy, po kterých bude Nessie v průběhu hry cestovat. Na začátku partie ji můžete postavit kamkoliv na herní plán, ale vždy tak, aby za sebou šly její části těla viditelné nad vodou v pořadí hlava, trup a ocas. Samozřejmě musí vždy být tyto dílky na sousedních pozicích.

Loch Ness - rozehraná hra

Kolem trasy, kterou se plaví příšerka, najdete na mapě pozorovací místa, odkud je lepší či horší výhled na hladinu a kde budou hráči na Nessie číhat. Ty jsou vždy značené nějakou barvou – žlutou, červenou či modrou, ale nemají žádný vztah k barvám fotografů jednotlivých hráčů. U koleček s Nessie totiž objevíte malé barevné kopie těchto pozorovacích míst – tím na první pohled vidíte, na která místa má ze svojí pozorovatelny fotograf výhled.

Právě tam všichni musí rozestavit svoje fotografy na začátku hry. Postupně každý postaví jednu z figurek na vybrané prázdné políčko. Samozřejmě se vyplatí sledovat pohyb Nessie a postavit figurku tak, aby byla v trase, kterou se lochneska bude dále ubírat.

Hru začíná hráč, který je nejlepší fotograf. Kdybyste se nemohli dohodnout, tak vylosujte jeden dílek z pytlíku. Začíná ten, komu se podaří vytáhnout dílek s nejvyšší hodnotou. V rámci svého tahu má na výběr dvě možnosti – může pohnout Nessie tak, že hodí kostkou, nebo může přemístit některého z fotografů na jiné pozorovací místo.

Loch Ness - kartičky fotografií

Kostka má celkem dvanáct stran, a zatímco na většině najdete čísla, občas se na některé stěně objeví i symbol vody. Obojí slouží hráči na tahu k posunutí příšery. Pokud vám padne číslo, můžete s Nessie plavat kupředu o daný počet políček. V případě, že po cestě narazíte na nějakou křižovatku, můžete se sami rozhodnout, kterým směrem bude lochneska plavat. Tím si můžete příšerku navést přímo před objektiv vašeho fotografa.

Ještě lepší situace nastane, když vám na kostce padne voda. V takové situaci totiž můžete vzít všechny tři dílky, ze kterých se Nessie skládá a položit je na libovolné místo na herním plánu. Samozřejmě stále musíte zachovat jejich pořadí, aby mohla figurka v tahu následujícího hráče plavat dál.

Na konci pohybu mohou se všichni fotografové na herním plánu pokusit vyfotografovat její podobu. K tomu však musí především být na políčku, které vidí alespoň na jeden ze tří dílků, na nichž se Nessie právě nachází.

Loch Ness - rozehraná hra

Za každou část příšerky, na kterou má fotograf výhled ze svého pozorovacího místa (připomínáme, že na které dílky vidí, zjistíte podle ikonek na obvodu políček), si můžete vylosovat jeden dílek z pytlíku. Ze všech vylosovaných si můžete však ponechat pouze jeden s nejvyšší hodnotou, všechny ostatní vrátíte zpět. Nyní jste určili, jak dobrá fotka se vám podařila a kolik za ni získáváte vítězných bodů.

O fotografii se mohou pokusit všichni novináři, kteří mají výhled alespoň na jedno políčko, kde se Nessie nachází. Liší se pouze počet dílků, ze kterých si mohou vybírat svůj výsledek. Samozřejmě zde je výrazný vliv náhody, ale pokud máte dobrou taktiku a vždy vybíráte z více dílků, přecejen je vaše šance větší a můžete štěstěnu přeprat.

Hra končí ve chvíli, kdy hráči vylosují všechny dílky z pytlíku. Pak si soupeři sečtou získané body (hvězdičky) na fotografiích a hráč s nejvyšším součtem se stává vítězem partie. Jeho fotografický lov na lochnesku byl nejúspěšnější.

Loch Ness - detail herního plánu

Loch Ness je opět především rodinná hra a toho se budeme držet při zbytku hodnocení. Nejvíce vám může vadit nedostatek kontroly nad výsledkem vlastního tahu. Vše je závislé na rozhodnutí soupeřů, na hodu kostkou a navíc na losování dílků. Součet těchto náhodných prvků vadí nějakým složitějším strategiím, ale zase zvyšuje zábavnost. Bez ohledu na počet jsou na tom totiž všichni hráči stejně a i jejich šance na zachycení nějaké dobré momentky jsou podobné.

Ale i když nemáte nad hrou úplnou kontrolu, přesto je zábavná. Může za to především její skvělé provedení, které je parádní od figurek fotografů, přes krásné dílky lochnesky až po nejrůznější vtipné fotografie Nessie na kartičkách. Celý herní plán je velice pěkně ilustrovaný a za hrou je vidět zkušená ruka Piotra Sochy, který vdechl úplně jiného ducha třeba i Superfarmáři.

Pozorovacích míst je spousta a trasa lochnesky má pouze několik křižovatek. Často se vám ale stane, že se hráči nechtějí vzdát svých šancí a nechají ji kroužit třeba několikrát pouze kolem jednoho ostrova. Ale to je pouze a jen na jejich rozhodnutí. Bez ohledu na to kudy se po hladině vydá, díky přehledné grafice vždy víte, kam potřebujete postavit fotografa, aby na ni měl výhled.

Loch Ness - kartičky fotografií

Rozhodování mezi pohybem fotografem a Nessie je těžké. Můžete tak soupeřům usnadnit jejich roli a oni mohou získat cenné fotografie. Nejvíc ale vším dokáže zamíchat symbol vody na kostce, který znamená potopení.

Ve více hráčích je důležité hodně předvídat a vysílat své fotografy na více míst, protože než na vás znovu přijde řada, je lochneska najednou úplně jinde. A pokud pouze přesunete fotografa, může se za tu chvíli, než se k vám hra vrátí zpět, příšera zase přeplavat úplně jinam.

Pokud byste chtěli do partie zařadit trochu více rozhodování, pravidla nabízí hned několik dodatkových pravidel k ozvláštnění. Nejvíce se nám líbilo postupné tahání karet z pytlíku – počet políček s Nessie na dohled vám určí počet pokusů k vytažení kartiček fotografií. Jenže tentokrát je losujete postupně a musíte se rozhodnout okamžitě, jestli ji chcete nebo budete dál pokoušet štěstí dalším šátráním v sáčku. Pokusů máte tolik, kolik vidíte částí Nessie a pokud se doberete až k poslední kartičce, tak tu si musíte už nechat a nelze se vrátit k těm předchozím. I díky těmto úpravám je hra zajímavá a zábavná.

Loch Ness - rozehraná hra

Desková hra Loch Ness nás ani na chvíli nenechala na pochybách, že se jedná o hru určenou především pro děti. Nejvíce nám svým cílovým publikem připomíná právě již několikrát zmiňovaného Superfarmáře. Sice tady nenajdete žádné násobení a počty, ale náhody je zde podobně. Všechno řídí štěstí. Jenže hra s figurkami jezerní příšerky a fotografů zaujme pozornost každého dítěte. Nečekejte tedy od ní žádnou strategii, ale především skvělou rodinnou zábavu a smích. Těchto dvou věcí se vám při hraní Loch Ness dostane vrchovatě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWalter Obert
IlustracePiotr Socha
VydavatelThe Game Master BV, Gigamic, Granna, Red Glove, Torre de Jogos (Games Tower)
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling, Point to Point Movement, Roll / Spin and Move
RodinaCountry: Scotland, Creatures: Monsters

Více o hře.

Recenze: Loch Ness – veselá příšerka
Loch Ness je skvělá hra pro děti. Má všechno, co menší děti může k hraní přilákat: krásnou grafiku, jednoduchá pravidla i skvělé barevné figurky. Navíc díky náhodě mohou snadno porazit svoje rodiče. Přitom ale stále musí uvažovat nad tím, kam umístit svoje fotografy a kam přesunout Nessie. Umožňuje několik úrovní složitosti i náhody. Loch Ness je prostě jednoduchá strategická hra, která si najde svoje místo v každé rodině s menšími dětmi.
Klady:

+ krásné figurka Nessie i fotografů
+ losování dílků s možností si ponechat vždy jen poslední
+ krásně ilustrovaný plán
+ jednoduchý herní systém
+ vhodné i pro malé děti
+ skvělá rodinná hra
+ několik úrovní podle pokročilosti hráčů
Zápory:

- ve více hráčích nelze strategicky plánovat dopředu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Stáňa a Standa jsou Stavitelé ve SMART hře