Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lock the Flock – ochraňujte stádo

lock-the-flock-11

Ovečky jsou chundelatá bezbranná stvoření. Když si na ně brousí vlk, sledujíc je z kraje lesa, jen tomu tiše přihlíží a čekají. Ví, že nemá cenu utíkat. Jedinou ochranou tak pro ně jsou její vlastníci a věrní hlídací psi. Dobře postavený plot je ale základ.

Nejenže z něj ovečky neutečou, ale především budou alespoň trochu v bezpečí. A právě stavba plotů bude naším úkolem v destičkové hře Lock the Flock. Ta patří do série her Honey Combine a vydává ji společnost MFP Paper. Opět je hra novinkou roku 2016 a ani tentokrát se nedozvíme jméno autora hry.

Elegantní vysouvací krabička dodržuje styl řady her. V zeleném obalu je černý šuplík a uvnitř něj celkem 28 šestiúhelníkových destiček. A na každé z nich je část plotu, nějaké ty ovečky a také čas od času jedno napajedlo. Spolu s tvrdými dílky je uvnitř také plátěný pytlík a dvojice brožurek.

lock-the-flock-02

Na začátku partie dostane každý z účastníků několik destiček. Jejich přesný počet je určený množstvím účastníků v partii, takže zatímco v duelu bude mít každý k dispozici jedenáct stavebních kamenů plotu, v maximálních čtyřech už to je pouze sedm.

Dílky si ale mohou prohlédnout až ve chvíli, kdy je partie odstartovaná. To proto, že všichni mají stejný úkol a budou jej provádět současně. Pokusí se použít všechny destičky a vytvořit z nich co největší ohradu nebo sestavu několika menších. Zábrany větších rozměrů jsou výhodnější, ale také riskantnější.

Hráči mohou propojovat ploty libovolným způsobem, ale nikdy nesmí část plotu trčet dovnitř. Kromě toho naopak hráči dostanou trochu volnosti, protože prostor uvnitř může zůstat volný a není třeba, aby byl vyplněný destičkami. Důležité je pouze nepřetržité propojení kolem oveček, jedno napajedlo uvnitř a uzavření celé stavby bez jediného otvoru.

lock-the-flock-04

Jakmile některý z hráčů ohlásí, že svoje stavební snažení ukončil, i ostatní musí okamžitě dokončit svoje ohrady. Nyní je čas spočítat body všech účastníků. Každý uzavřený plot má jasně danou cenu, která je určena násobkem počtu napajedel a ovcí. Výsledky případných více ohrad se sčítají dohromady. Vítězem se stává ten z hráčů, jehož sestava je nejhodnotnější.

Lock the Flock je bleskovou záležitostí. Hráči dostanou sadu šestiúhelníkových destiček a musí z nich co nejrychleji vytvořit co nejhodnotnější kombinaci. Samotná pravidla a postup, jak toho dosáhnou, je hodně volný a většina toho je vlastně na samotných hráčích. Možností je dost.

Destičky se od sebe liší počtem oveček ve výřezech, množstvím částí plotu i přítomností či absencí napajedla. To všechno musí zvážit v několika vteřinách, všechno pospojovat co nejlépe a doufat, že to bude stačit.

lock-the-flock-08

Právě to doufání je tu důležitým prvkem. To proto, že sestava destiček je určena náhodou. Pokaždé tak budou hráči skládat jinou kombinaci obrázků, ale často také může toto počáteční rozdání rozhodnout o vítězi. Některé dílky jsou prostě na ovečky bohatší než jiné. A stejně tak můžete mít smůlu a nedostat napajedlo.

Partie je opravdu blesková. Hráči nemají úkol na dlouho a všechno to trvá nějakých pět minut a to včetně závěrečného bodového vyhodnocení. Díky tomu je hra výbornou volbou pro děti. Doporučení zní od devíti let, ale my jsme otestovali, že to s troškou času navíc zvládnou i o kapku mladší školáci.

Pravidla jsou v tomto případě hodně vágní. Většina instrukcí je i tak jasná, ale bylo by lepší mít v textu pěkně návod krok za krokem. Nikde není výrazně řečeno, že všichni hrají současně v reálném čase. Zásadní problém ale vidíme pouze v popisu konce hry. Není zde jasně řečeno, jak dlouhou dobu mají ostatní hráči na dokončení svých ohrad po ohlášení konce. To znevýhodňuje nejrychlejšího stavitele, protože ostatní mají na svůj úkol více času.

lock-the-flock-10

Lock the Flock bere pár destiček a dělá z nich rychlou a zábavnou hru. To platí především pro děti, u kterých potrénuje schopnost rychlé kombinace a vnímání spojitosti. A celé je to v dobré kvalitě, především destičky jsou opravdu pevné. Lock the Flock nás příjemně potěšilo a přes (nebo spíš pro) svoji bleskovou povahu si najde fanoušky.

Recenze: Lock the Flock – ochraňujte stádo
Lock the Flock je povedenou dětskou hrou, ve které se všechno točí jen kolem několika destiček a jejich správného propojení. Ale i když to vypadá jednoduše, všichni hráči řeší svoji část úkolu současně a jen ten nerychlejší a současně nejpozornější vyhraje. Rozdělení destiček a tedy i potenciální šance na zisk bodů je závislá na náhodě, navíc v popisu hry v pravidlech vyvstanou některé otázky. Lock the Flock se díky své bleskové nátuře stane oblíbenou hrou dětí.
Klady:

+ blesková partie
+ pokaždé jiné destičky
+ hráči se musí rozhodovat v okamžiku
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- náhoda
- nedostatečně detailní pravidla
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Medvěd Wrr – piráti a medvědi