Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: LOGO Colorino – barvičky doplňují svět

Colorino - balení

Když dům zaplaví až nepříjemné teplo, z koutů se začne linout podivný pach spálených papírů a poprvé zahlédnete žlutý tvar plamenů, je jasné, že je něco špatně. Jakmile nastane taková chvíle a požární vůz je nastartovaný, každý správný hasič musí vědět, kam na jeho voze patří voda. Víte, podle čeho byste takové místo hledali vy? Správně, podle modré barvy. Jste rození hasiči. Tak proč si nevyzkoušet i roli zahradníka nebo fotografa dinosaurů?

Právě takové pohádkové příběhy vypráví malá dětská desková hra Colorino, která patří do nové edice LOGO, kterou představuje v České republice firma Ravensburger. V Německu vyšla hra už v roce 2009 a vytvořil ji tým Kinetic, ve spolupráci s grafickým studiem Becker Studios.

V žlutooranžové krabičce s hasičem, který nám ukáže svoji oblíbenou modrou barvu vody, najdeme aršík s barevnými žetony různých tvarů. Jsou zde obloučky, kolečka, obdélníky, ale i čtverečky. A všechny do jednoho najdou svoje místo na herních plánech, které jsou hlavním prvkem celé krabice. Najdeme na nich barevné veselé obrázky, kterým ale vždy něco chybí. Jsou to tvary, ale i barvy, které musí děti doplnit.

Colorino - připravená hra

Kromě destiček v krabičce najdete ještě pravidla ve čtyřech jazycích (kromě češtiny je uvnitř ještě slovenština, ale také netradičně ruština a rumunština). Mnohem důležitější je dvojice bílých kostek. Jedna z nich ukazuje pětici různých tvarů a žolíka. Ten je i na druhé kostce, která nám ale na každé své straně ukáže pro změnu barevný puntík.

A teď už se můžeme podívat na pravidla, která nás naučí hrát rovnou tři varianty. V té nejjednodušší slouží destičky pouze jako skládačky, které si děti rozdělí mezi sebe a snaží se být nejrychlejším, kdo je správně rozloží. Tím si potrénují nejen rychlost, ale také šikovnost a motoriku, která je v doporučeném věku tří let opravdu důležitá.

Současně je ale třeba, aby se jim při hraní věnoval někdo dospělý, protože malé předměty by mohli snadno spolknout, stejně jako je láká strkání kostek do pusy. Tady ale nebudou ještě hrát pro vítězství, ale kvůli vlastnímu úspěchu.

Colorino - rozehraná hra

To u druhé hry, který se jmenuje Hra s tvary už soupeření začne mít konečně význam. Hráči si mezi sebe znovu rozdělí destičky tak, aby každý měl obrázek, který chce. Jednotlivé dílky rozdělíte do středu stolu na skupinky podle tvaru.

Hráči se střídají na tahu a vždy hodí kostkou s tvary. Výsledný symbol se pokusí najít na svojí destičce, ale pouze takový, který není ještě vyplněný žádnou barvou. Pokud takové místo na svém plánu má, může si ze společné zásoby vzít dílek a položit jej na obrázek. Na barvě nezáleží a je závislá pouze na volbě samotného hráče. Vítězem se stává ten, který zaplní jako první všech sedm tvarů na svojí destičce.

Tahle varianta už je pro lehce starší děti. Ovšem přesně jak pravidla doporučují, zahrají si ji už čtyřleté děti, které s ní krásně a jednoduše objevují tvary. Ty jsou zakomponované chytře do obrázků, takže hráči je musí objevovat. Navíc si obrázek mohou obohacovat o barvy a trénovat si tak i fantazii. To je dobře, protože samotná hra tu je stále trochu v pozadí a velký vliv hraje náhoda v podobě hozené kostky.

Colorino - rozehraná hra

To poslední varianta s názvem Hra barev a tvarů využije už všechno, co krabička Colorina nabízí. Hráči tentokrát hází oběma kostkami a záleží na výsledcích, které padnou na obou. Políčka mají orámování, které naznačuje, jakou barvu potřebuje hráč na to, aby jej vyplnil.

Teprve, pokud padne správná kombinace tvaru a barvy, kterou má hráč na své destičce, může si dílek vzít k sobě a položit jej na desku. To má za následek, že hráči mohou v pozdější fázi hry čekat delší dobu, než jim správná kombinace padne. A to kazí dojem a pocit z jinak úspěšného doplňování obrázků.

Partii vyhrává ten ze soupeřů, který opět jako první zaplní celý svůj obrázek správnými žetony. Je ale také jasně vidět, že takový úspěch závisí hodně na štěstí, protože o všem rozhodují kostky. To ale u hry určené pro ty nejmenší tolik nevadí.

Colorino - desky

Naopak oceňujeme pěkné provedení, ačkoliv samotné dílky k doplňování obrázků mohly být z tvrdšího kartonu. Obrázky jsou ale krásně barevné a všechno je na první pohled jednoduše dětské.

Nám se osvědčila taktická varianta, která snižuje vliv náhody. Hráč si může vzít jeden dílek k sobě i ve chvíli, kdy souhlasí pouze tvar (položí barvou dolů) nebo barva (žeton leží barvou nahoru). Takový žeton pak může položit na desku v následujících kolech umístit, když hodí druhou vlastnost, ale nesmí už provést v těchto kolech nic dalšího. Umístění jej stojí dvakrát tolik času, ale současně nezávisí tolik na kombinaci obou hodů kostkami, který může partii zbytečně prodloužit.

Colorino je pěknou hrou pro předškolní děti, která jim umožní trénovat barvy a tvary jednoduchým způsobem. Někdy stačí jen několik obrázků a dvě kostky. Není to moc, je v tom spousta náhody, ale děti zaujme pěkné barevné zpracování a tři obtížnosti umožní, aby hra rostla spolu s dětmi.

Recenze: LOGO Colorino – barvičky doplňují svět
Colorino je hrou pro děti, ve které se naučí přiřazovat správné tvary a barvy na prázdná místa v obrázcích. Ale aby tam mohli dílek přiložit, musí jim na kostce padnout správný tvar a barva. Tady ale vstupují do hry hned tři obtížnosti, které postupně děti provází, jak se jejich schopnosti zlepšují, už od tří let až do šesti. Hra je ale v obou pokročilejších variantách hodně závislá na náhodě, což ale u dětské hry není zásadním problémem. Právě naopak děti mají kostky rády. Trochu problém byste mohli mít také s variabilitou, protože v krabičce jsou pouze čtyři jednostranné desky. Colorino ale vzhledem k ceně a faktu, že u dětí trénuje některé základní dovednosti, je určitě pěknou volbou.
Klady:

+ pěkně barevné
+ cena
+ tři varianty podle věku
+ trénuje vnímání barev, tvarů i motoriku
Zápory:

- jen čtyři desky
- vliv náhody
- žetony mohly být silnější
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Aargh!Tect – budovy z hlíny a kamene