Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lumina – hon na světlušky

lumina-01

Myslel jsem, že to je jenom báje. Ostrov plný světlušek. Ale přesto moje zvědavost neodolala a já strávil cestu na loďce se třemi dalšími pasažéry. Naši malou bárku s plachtou hned na začátku stíhaly vysoké vlny, ale naše odhodlání bylo nezvratné. Touha vidět svítící ostrov zvítězila nad strachem na všech frontách. A teď stojíme na březích a pochybujeme. Jsou tu vůbec?

Mezi malá zářící stvoření nás přenese všechny desková hra Lumina. Stačí jen počkat dostatečně dlouho, a jakmile se snese tma, všechno ožije. Tedy ono to vlastně tak docela neplatí, protože tuhle hru budete asi chtít hrát především přes den. Autorská dvojice Udo Peise a Marco Teubner si ji pro nás připravili na konci roku 2016. To všechno pak v produkci společnosti HABA a s ilustracemi Kwanchai Moriya.

Docela malá (i když větší než karetní) žlutá krabička obsahuje překvapivě velký herní plán. Na jeho ploše najdeme nejrůznější místa velkého ostrova a ty jsou všechny pospojované cestičkami. Právě celý plán hráči rozloží před sebe na stůl a kolem něj rozloží šestnáct čtvercových destiček. Poté z hromádky kulatých žetonů vylosují čtyři a rozmístí je na plán na pozice odpovídající ilustraci na žetonu. Každý z účastníků si pak vybere jednu svoji figurku a umístí ji na libovolné místo na mapě, které kolem sebe má zářivý prstenec.

lumina-09

Hráči se v průběhu soupeření střídají a vždy mohou odhalit jednu z šestnácti destiček. Ty odpovídají lokacím na mapě. Při hledání se snaží odkrýt lokaci, se kterou na ostrově sousedí jeho figurka. Pokud se mu to podaří, může se na novou pozici přesunout. V opačném případě pouze poskytl nápovědu ostatním a partie pokračuje dalším hráčem na tahu.

Současně musí ale všichni soupeři také myslet na to, že figurky se navzájem blokují a obsazená místa jsou pro ostatní dobrodruhy nedosažitelná. Ale jakmile některá z figurek konečně doputuje tam, kde se ukrývá jedna ze světlušek (žetonů), může si ji hráč vzít k sobě a odhalit novou, aby se i ostatní měli za čím honit. Jakmile jeden z hráčů dokázal nastřádat rovnou pět takových svítících potvůrek, partie končí jeho vítězstvím.

Lumina je elegantní paměťovou hrou, která vše staví jednoduše na nutnosti si pamatovat všech šestnáct destiček a jejich obrázky. Při tom jde vždy o otáčení pouze jedné destičky na rozdíl od klasického pexesa. Šance je tedy větší, obzvlášť když vezmete v úvahu, že na výběr je pouze šestnáct destiček. Ale pokud se hráč zmýlí, jednoduše ztratil tah.

lumina-03

Brzy vám ale tahle jednodušší varianta začne připadat až příliš snadná. Začínat s ní budou především ty menší děti, pro které je tato hra určená v první řadě. A hrát ji mohou klidně už od pěti let, protože stačí pouze rozeznávání a pojmenovávání obrázků. Tady je pak třeba ocenit rychlost celé partie, která je u konce během deseti až patnácti minut.

Cestování po mapě často není jednoduché a chycení světlušky je otázkou více než jednoho kroku. V takovém případě musí hráči dobře zvažovat své šance proti ostatním lovcům. Čím více tahů je potřeba k dosažení, tím menší šance na její opravdové získání existuje.

lumina-14

A další úroveň taktiky vstupuje do partie v případě, že zvolíte taktičtější variantu. V té destičky mají na začátku partie své majitele a postupně je mění. Jejich pozice tak napříč partií nezůstává stejná a je mnohem těžší udržet přehled. To s sebou přináší mnohem víc omylů a tedy i napínavější partii.

Celé zpracování je krásně barevné. Figurky jsou dřevěné, ale samolepky na sobě mají již z výroby. To znamená, že vydrží určitě mnohem déle, než kdybyste si je lepili sami. Ale celá hra působí velmi optimisticky a šíří kolem sebe dobrou náladu.

lumina-15

Lumina je zářivá dětská hra. To proto, že v jejích útrobách svítí desítky světlušek. A osvětlují jednoduchou paměťovou hru, která ale rozhodně prověří schopnosti malých dětí i jejich rodičů. Dokonce do mixu je třeba připočítat i trochu té taktiky. To všechno je ve hře Lumina potřeba, pokud chcete vyhrát.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUdo Peise, Marco Teubner
IlustraceKwanchai Moriya
VydavatelHABA
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAdventure, Children's Game, Fantasy
MechanismyMemory, Network and Route Building
RodinaSeries: Mitbringspiele M (HABA)
Alternativní názvyLuminos

Více o hře.

Recenze: Lumina – hon na světlušky
Lumina je moc pěknou dětskou hrou, která obsahuje všechno potřebné: napětí, paměť i zábavu. To všechno děti potřebují a ocení. Zábava není nijak dlouhá, ale hráči s pomocí destiček pohybují svými figurkami (posouvají se vždy na sousední lokaci, pokud ji najdou) a musí si nejen pamatovat dobře pozice dílků, ale také dobře plánovat. Elegantní jednoduchost, pěkné zpracování i vhodnost pro starší hráče, vše dělá ze hry Lumina výbornou volbu pro malé hráče.
Klady:

+ už od pěti let
+ výborně vyřešený prvek pamatování prvků, které se opakovaně odhalují
+ dvě úrovně obtížnosti
+ jednoduchá pravidla
+ barvité zpracování
Zápory:

- není nic, co by se na téhle hře mohlo dětem nelíbit
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Říše snů – vyhrají sny nebo hrůzy?