Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Malá velká království Úsvit hrdinů

mala-velka-kralovstvi-usvit-hrdinu-11

Pamatuji doby, kdy v našem království nikdo slovo válka neznal. Pak ale přišli cizinci zpoza velké vody a začaly kolem sebe šířit strach a smrt. Chvíli nám to trvalo, ale nakonec jsme si na pocit neustálého nebezpečí zvykli. A teď přichází nová změna. Z ledových plání dorazili ošlehaní chasníci, kteří o sobě tvrdí, že jsou hrdinové.

Autor Scott Almes nás zve na mrazivý sever v rozšíření k deskové hře Malá velká království, které nese název Úsvit hrdinů. Jedná se o krabičku z roku 2015, kterou vydala za podpory Kickstarteru firma Gamelyn Games. No a protože původní hra si získala oblibu i českých hráčů, REXhry přináší toto rozšíření v češtině.

Krabička ničím nepřekvapí, ať už rozměry nebo počtem fontů na víku. Vše zůstává při starém. A to by se dalo na první pohled říct i o obsahu balení. Jenže ve skutečnosti na hráče čekají figurky hrdinů, ukazatele jejich úrovně, stříbro a stejně tak i nové pevnosti. Ale kromě mrňavých komponent nesmí v této hře chybět ani karty, ať už osm zemí či třináct národů. Těch je tolik, že umožňují samostatnou hru nebo je mohou hráči smíchat s původní sadou pro větší variabilitu. Celou sadu doplňuje pětadvacet hrdinských karet a jedna karta kompasu.

mala-velka-kralovstvi-usvit-hrdinu-04

Novinky samozřejmě v první řadě ovlivní přípravu partie. Nejenže dostanou novou výbavu (hrdinu, ukazatel úrovně, jedno stříbro a sadu pevností), ale vytvoří zásobu karet hrdinů a každý z účastníků dostane dvě z těchto karet do ruky.

Figurka hrdiny nahradí jednu z klasických figurek, které známe z původní hry Malá velká království. Ony totiž fungují dost podobně, jenže kromě klasického zisku zdrojů a bojování se především zlepšují. Každá úroveň má pro postup jinou podmínku a na kartě je aktuální síla hrdiny označena novým dřevěným ukazatelem. Postup vzhůru znamená vylepšení zvláštních schopností, ať už poskytnou výhody bojové nebo zoptimalizují zisk surovin.

Do hry je možné nasadit nového hrdinu v rámci akce Osidlování. Hrdina totiž může umřít ve chvíli, kdy jeho majitel prohraje válku o území a nechce ustoupit. Mnohem příjemnější pro vojáka je odchod do výslužby. Tím je možné získat další tři vítězné body. Právě odchod třetího hrdiny spouští rovnou konec partie.

mala-velka-kralovstvi-usvit-hrdinu-01

Hrdinové jsou titulním a současně také nejzajímavějším obohacením celé partie. Nabízí novou cestu k bodům, variabilní dovednosti a k tomu ještě ukončení partie. Při tom je to vše velmi nenásilné nahrazením jedné původní figurky. Hráči tak vlastně na první pohled ani tuto změnu nezaregistrují a ani speciální dovednosti boj nijak nezpomalují.

Při akci Stavba nově kromě posunu svého barevného žetonu na stupnici hradu hráč přidá také figurku pevnosti do aktuálního kraje. Jejich počet tak odpovídá úrovni hradu, a protože je možné ji zničit, lze napadat novým způsobem nepřítele a ničit mu jeho pracně vybudované impérium.

Tato nová stavba vylepšuje podmínky boje, ale především přináší možnost zaútočit, vyhrát a tím snížit úroveň hradu nepříteli. Navíc právě pevnosti přináší další možnost bodovat, pokud je umístíte na jiné než vlastní karty země.

mala-velka-kralovstvi-usvit-hrdinu-07

Pevnost je drobnějším přídavkem, který může někomu zasáhnout do přehlednosti mapy ve hře. Ale figurky jsou jasně barevné a hráč vždy má přehled, kolik z nich má vyloženo na plánu.

Na mapě jsou nové povrchy. Jeden z nich ((ledové území) přináší svému vladaři novou surovinu – stříbro. To tundra se na první pohled tváří velmi nenápadně a nelze zde vůbec bojovat, ale největší výhodou je možnost prvního výběru ze zdrojů v nabídce. Tuto akci lze využít pouze jedenkrát a poté je třeba ji zahodit.

Bojovou misi si nemusíte nechat uniknout ani v případě, že jste sami doma. Nová příručka totiž obsahuje pravidla pro solitérní variantu, ve které hráči samozřejmě bojují o peníze, ale také něco víc. O pocit triumfu. Právě k náhodě a rozhodování je použita karta Kompasu.

mala-velka-kralovstvi-usvit-hrdinu-10

Úsvit hrdinů je malé rozšíření, které toho ale přináší hodně. Nezmínili jsme se totiž ještě vůbec o nových územích a národech. Ty jsou opět velmi zajímavé a především národy znovu jedinečné a navyšují variabilitu celé zábavy ohromným způsobem. Pokud tedy máte rádi Malá velká království, pak si rozšíření Úsvit hrdinů určitě pořiďte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorScott Almes
IlustraceWilliam Bricker, Darrell Louder, Adam P. McIver
VydavatelGamelyn Games, REXhry, Schwerkraft-Verlag
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 5
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(3 voters)
KategorieBluffing, Civilization, Expansion for Base-game, Fantasy, Fighting, Medieval
MechanismyAction Queue, Area Majority / Influence, Area Movement, Take That, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníTiny Epic Kingdoms: Heroes' Call – Deluxe Promo Pack and Mini Expansion, Tiny Epic Kingdoms, Tiny Epic Kingdoms: 2nd Edition – Deluxe Edition, Tiny Epic Kingdoms: Deluxe Edition
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Players: Expansions Adding Solo Play, Players: Expansions Changing Player Count, Series: Tiny Epic (Gamelyn Games), Series: Winzige Welten (Schwerkraft-Verlag), Setting: Aughmoore
Alternativní názvyMalá velká království: Úsvit hrdinů, Winzige Weltreiche: Heldensturm

Více o hře.

Recenze: Malá velká království Úsvit hrdinů
Malá velká království: Úsvit hrdinů jsou vším, čím by rozšíření mělo být pro základní hru i pro fanoušky. Přináší v první řadě variabilitu jejich oblíbené hry. Současně ale nenásilně obohacuje hratelnost bez prodloužení herní doby. Navíc k tomu všemu přidává ještě solitérní variantu, která dodá zábavu osamělým. Úsvit hrdinů je super rozšířením s dostatkem nových věcí.
Klady:

+ obohacuje variabilitu
+ solitérní verze
+ hrdinové
+ nové možnosti konce partie
+ jiné zisky vítězných bodů
Zápory:

- asi jen pokud nemáte rádi původní hru
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Neanderthal Lovci mamutů – původ lidstva v praxi