Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Nitro Glyxerol – všemocná látka

nitro-glyxerol-18

Konečně se to podařilo. Vědci v laboratořích vynalezli látku, kterou tak dlouho hledali. Chtělo to ale spoustu sebeobětování a především velké štěstí. K řadě lidských mozků přibylo totiž i několik mnohem menších, myších. Právě ty nakonec vyřešili pro své velké přátele závěrečný krok k tekutině, která dokáže vše, co si jen zamanete!

A na hráčích bude, aby ji neustále mixovali, protože jediným problémem je opravdu omezená trvanlivost. Přesně tak to všechno vymysleli autoři Luca Borsa a Andrea Mainini. Jedná se o novou hru pod značkou společnosti Zoch Verlag a ilustrace připravil Alexander Jung. Hra vznikla v roce 2015.

Uvnitř velké čtvercové krabice s jedním spokojeným vědcem jsou plastová bludiště ve tvaru baněk. A každý z hráčů samozřejmě dostane na svoje experimenty jednu z nich. Hráči ale v krabici najdou také barevné kostičky. Z nich si každý z účastníků vybere po jednom exempláři každé barvy, celkem tedy pět kusů. Sadu karet uvnitř krabice je třeba roztřídit do pěti hromádek podle barev a každou zvlášť zamíchat. Součástí balíčku jsou ale také očíslované stop karty, které jsou rozloženy doprostřed.

nitro-glyxerol-02

Hráči kolo začnou v klidu tak, že vyberou po jedné (horní) kartě z každé barevné hromádky. Jejich vyložením do řady vytvoří pořadí, ve kterém je třeba zkompletovat ingredience. Každý z účastníků si libovolným způsobem naskládá svoje kostičky do startovního levého dolního rohu svého mixeru (myxxeru) a na společný pokyn se začnou všichni snažit o to samé. Být co nejrychlejší v přesunu kostiček do cílového hrdla.

Od začátku kola ale hráčům odměřují jejich čas také přesýpací hodiny. V průběhu míchání je povoleno libovolně naklánět či klepat s mixérem. Hráč pak může své snažení kdykoliv i předčasně ukončit a vzít si okamžitě stop kartu s nejnižší hodnotou.

Když všichni skončili a sebrali si jedno z pořadových čísel, je čas vyhodnotit celé snažení. To funguje postupně za každou kartu v pořadí. Bod získá ten z hráčů, který má na zadané pozici správnou barvu a současně má nejnižší číslo, tedy skončil míchání jako první. To ale platí pouze do chvíle, než udělá hráč první chybu. Od toho momentu totiž už hráč nezíská žádnou odměnu, ať už má další ingredience správně nebo ne a bez ohledu na rychlost jeho řešení.

nitro-glyxerol-04

Na nejrychlejšího hráče z minulého kola ale čeká ještě jedna odměna. Dostane myší hovínko. Speciální černou kostičku, která se mu bude motat do cesty při dalším míchání a musí ji zařadit na první místo svého umíchaného roztoku.

Hráči pak vrátí kostičky zpět na začátek, odhalí nový recept a začnou znovu od začátku. To celé se opakuje sedm kol. Jednotlivé barevné karty mají ale různé hodnoty. A teprve jejich součet určí, kdo se stane vítězem a může za odměnu vypít tento magický lektvar.

Nitro Glyxerol je šílenou míchací hrou. Hráči dostanou do ruky neposlušné kostičky, které musí přeuspořádat štěrcháním a nakláněním. Pomáhají, ale současně i překážejí jim v tom plošky v jejich mixéru. Právě s ním musí být hráči co nejlépe sladěni.

nitro-glyxerol-11

Není ale vlastně ani důležité mít všechno správně. Hráč si může vzít kartu pořadí i dříve a získat za rychlost alespoň nějaké karty. Jindy se zase vyplatí nebýt první, ale mít všechno bez chyby. Leccos ovšem také závisí na přesýpacích hodinách, které odměřují čas a vyvíjí tlak na všechny zúčastněné. To celé pak znamená, že vůbec není jednoduché poskládat celý recept a současně být rychlý. Důležité je vyvážit oba prvky tak, abyste získali co nejvíce bodů.

Hra je opravdu zajímavá a to především v prvních partiích. Míchání je zvláštní mechanika. Štěrchání nádobkami baví především děti a mladší ročníky. Těm je také hra určena asi nejvíc, protože dospělé překvapivě rychle omrzí.

Karty a zadání je pro všechny stejné. Hráči tak mohou opravdu porovnat svoje schopnosti. Jedná se ale čistě o měření šikovnosti. Nic jiného v této hře nečekejte. Hbité prsty, rychlé reakce a cit pro rachotící kostičky.

nitro-glyxerol-09

Celkový dojem ze hry je trochu kontroverzní. Hra vlastně nenabízí žádný prostor pro taktiku nebo ovlivnění soupeřů. Hráč bojuje sám se sebou a pouze svému úspěchu nebo neúspěchu v přerovnání ingrediencí musí přizpůsobit sebrání karty pořadí. Pouze tímto správným načasováním lze získat nějaké body. Pokud totiž jste příliš pomalí, tak vám všechny body vyfouknou ostatní. To ale současně znamená, že partie jako taková se nijak neliší, ať hrajete ve dvou nebo čtyřech. Naštěstí délka sedmi kol je rozumně nastavená a celé to uběhne rychle.

Plusové body sbírá hra zpracováním. Plastové mixovací nádoby jsou pěkné a plošky uvnitř se staví do cesty sypajícím se kostičkám. Číselné karty mají každá svoji ilustraci, což je třeba určitě ocenit. Některé ilustrace působí nevhodně, což hru naopak mírně diskvalifikuje, když vezmeme v potaz její cílové publikum. Záleží asi nakonec na citlivosti jednotlivých rodin, jak některé obrázky přijmou.

nitro-glyxerol-16

Nitro Glyxerol staví na dobrém nápadu, ale bohužel celkové stavbě chybí dostatek pevných kamenů. Především hra nenabízí dostatek zajímavých možností a točí se opravdu jen kolem jedné mechaniky. Najde si tak fanoušky pouze mezi hráči, kteří mají rádi hry založené na šikovnosti. Tady umí i pobavit, o tom není žádných pochyb. Takové fanoušci nejspíš mechanismus klepání s kostičkami ocení. Pro ostatní ale Nitro Glyxerol zůstane pouze záhada.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLuca Borsa, Andrea Mainini
IlustraceAlexander Jung
VydavatelLion Rampant Imports, Swan Panasia Co., Ltd., Zoch Verlag
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Real-time
MechanismyPush Your Luck, Real-Time
RodinaTheme: Mad Science / Mad Scientist
Alternativní názvy仙丹妙搖

Více o hře.

Recenze: Nitro Glyxerol – všemocná látka
Nitro Glyxerol by mohla svým štěrcháním s kostičkami a snahou mít je ve správném pořadí jako první zaujmout především mladší publikum. Proti tomu jdou ale ilustrace na kartách, které jsou kontroverzní a někteří je mohou vnímat jako sexistické. Hra jako taková je ale rychlá a prověří šikovnost. Nitro Glyxerol je ale hrou čistě pro ty, kdo mají rádi hry zaměřené na hbité prsty, hledají něco originálního a nebudou ji hrát příliš často.
Klady:

+ originální nápad řazení kostiček
+ není třeba mít vše bez chyb
+ o bodování rozhoduje pořadí ukončení kola
+ zábava pro milovníka šikovnosti
Zápory:

- sporné ilustrace
- vše se soustředí na jedno
- hráči soupeří především sami se sebou
- rychle se omrzí (především u dospělých)
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mushroom Eaters – pod vlivem houbiček