Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Minecraft Builders & Biomes – svět je složený z kostiček

minecraft-builders-and-biomes-01

Nezáleží na tom, jak jsou velké. Jestli mají metr krát metr nebo jsou milionkrát menší, to vlastně není podstatné. Stále platí, že kde máte rovné plochy a můžete je skládat na sebe, tam bude nejvíce možností na stavbu. Ve většině světů jsou tyto základní prvky dobře ukryté, ale to neplatí pro náš svět. Minecraft.

Nejspíš nikdo z nás se do tohoto světa nepodívá na vlastní kůži, takže si musíme vystačit s jeho různými alternativami. Po počítačové (a konzolové) hře Minecraft vznikla na její motivy také stavěcí novinka, kterou vytvořil Ulrich Blum a pojmenoval ji Minecraft Builders & Biomes. Hru vydává v roce 2020 firma Ravensburger, což navíc znamená, že se tiskne a je kompletována v České republice.

Krabice má sice hranatý tvar, ale nedrží tu krychlovou podobu, kterou bychom od ní očekávali. Ilustracím na boxu vládnou kostičky a také dvě postavy. Uvnitř najdou všichni stavitelé sadu 64 destiček, které vytvoří šestnáct náhodných skupinek po čtyřech a ty rozmístí do čtyř sloupců a řad, takže vytvoří mřížku o rozměrech čtyři krát čtyři. Po jejich obvodu pak přiloží šestnáct menších kartiček zbraní tak, aby každá řada i sloupec byla obklopená z obou stran.

minecraft-builders-and-biomes-10

Potom všichni společně využijí kartonovou oporu a s její pomocí postaví kostku skládající se z 64 stavebních bloků. Kostka tedy má rozměr čtyři krát čtyři krát čtyři a rozmístění stavebního materiálu (pět surovin: dřevo, kámen, písek, obsidián a smaragd) je náhodné. Jednotliví hráči si pak každý vyberou barvu a získají tak kartonovou figurku se stojánkem, počáteční vybavení zbraní (pět kartiček si vyloží po zamícháni před sebe obrázkem dolů) a svůj herní plán. Na bodové stupnici začne žeton svoji pouť na políčku s číslem nula a figurku umístí do středového průsečíku společného plánu.

Hráči se střídají na tahu, ve kterém si mohou vždy vybrat dvě z nabízených pěti akcí. Základem všeho je zisk stavebních prvků, které hráč sebere ze společné velké kostky. Při tom lze sebrat pouze takový kámen, který je volný ze tří stran (horní + dvě po straně). V prvním tahu jsou tedy k dispozici pouze čtyři rohové kostičky. Zvolené hranaté kameny si položí před sebe.

minecraft-builders-and-biomes-03

Aby ji ale mohl použít, nejdříve potřebuje s figurkou stát na vhodném místě. K tomu slouží druhá akce posunu figurky, která dokáže popojít až o dvě políčka po průsečících řad a sloupců destiček. Na začátku jich je většina zakrytá a hráč odhalí všechny, se kterými jeho figurka sousedí.

Svoji přípravu pak může hráč završit stavbou, ke které potřebuje suroviny a také správnou pozici, protože právě destičku stavby z plánu (jednu ze čtyř kolem figurky) si vezme a položí kamkoliv na svůj plán (i přes dříve postavenou budovu). Kostičky zdrojů pak odloží mimo herní plochu, protože už nebude možné je použít. Kromě stavebních lokací se může postavička hráče nacházet také vedle kartičky zbraně, kterou si hráč může za akci přimíchat do svého balíčku.

Mezi kartami staveb se ukrývají ale také mobové, tedy protivníci, kteří čekají, až je hráči vyzvou k boji. Právě proto bude hráč potřebovat svoji hromádku karet se zbraněmi, kterou zamíchá a horní tři odkryje. Při tom potřebují trochu štěstí, aby odhalili alespoň tolik srdíček, kolik má nepřítel na svojí destičce.

minecraft-builders-and-biomes-11

Za poražené nepřátele, ale také za pokročilé budovy dostávají hráči vítězné body, které si žetonem označí na stupnici. Navíc tito protivníci poskytnou hráči také bonusové schopnosti, kterými jsou akce navíc nebo lepší odměna na konci partie (podle nasbíraných desek typu prostředí).

V rámci partie se odehrává hned několik hodnocení a je odměřováno těžbou kostiček surovin. Prázdná horní řada odstartuje bodování za největší oblast konkrétního druhu terénu (biomu), druhá řada znamená odměnu za stavby vybudované z konkrétního materiálu. Po odtěžení třetí vrstvy krychlí hodnotí hráči oblasti podle obsažených dekorací (domy, mosty,..). Hráč s nejvyšším počtem bodů se stává vítězem partie.

Minecraft Builders & Biomes je hrou o sbírání sad, respektive tvorbě vzorů, chytře schovanou za velmi známou a populární značku. Mapa vlastně představuje nabídku budov, které si mohou hráči postavit. A u jejich výběru musí velmi dobře přemýšlet, protože právě tím, jak budou propojené na devítipolíčkovém plánu určí, kolik bodů hráč dostane.

minecraft-builders-and-biomes-12

Ústředním prvkem je přesto kostka poskládaná z kostiček surovin. Ta nerozlučně patří k obrazu Minecraftu a opravdu propojuje svět na stole s tím, který jste zvyklí vídat, když objevujete zdánlivě nekonečný hranatý svět.

Je zajímavé, že hra má několik postupných bodování, které hráče nutí nejen stavět rychle, ale také plánovat dopředu. V následujících fázích je samozřejmě důležité také využít možnost překrývat už postavené destičky jinými. Ale čím méně je překrývání třeba, tím lépe. Jde tedy o schopnost lokace optimálně položit tak, aby byly vhodné pro všechna bodování. Součástí taktiky je ale také spuštění bodování ve správnou chvíli, protože i to mají hráči pod svojí kontrolou.

Ve hře vlastně není žádná opravdová náhoda, pokud si odmyslíme boj a jeho losování destiček. Zamíchané je i pořadí jednotlivých lokací, ale to je stejné pro všechny a má za účel hlavně nabídnout variabilní zážitek i při opakovaném hraní. Protože jsou jednotlivé dílky v nabídce pokaždé jinak, hra nepůsobí nijak stereotypně.

minecraft-builders-and-biomes-15

Ale aby byla zachovaná trocha variability, tak mezi budovami umí překvapit i mobové. A tady do hry vstupuje boj a s ním štěstí. Hráči si budují svůj balíček zbraní, které mohou sebrat na mapě a přidat do své hromádky. Jenže tím také zvyšují počet, ze kterých vždy mohou použít pouze tři kartičky. Boje jsou díky losování napínavé a nikdy nemají hráči nic jistého.

Herní doba zůstává pro rodinnou hru ideální a pohybuje se někde kolem 45 minut na jednu partii. Když vezmeme v úvahu fakt, že hru si budou jako dárek přát děti kolem deseti let věku, je to přesně správná doba, aby už hráče trochu zapojila a udržela pozornost.

Zpracování je zajímavé hlavně z hlediska dřevěných komponent a grafiky. Nešetřilo se ani na kvalitě destiček či karet. Navíc grafika opravdu pěkně odpovídá hře a stavby potěší a pobaví.

minecraft-builders-and-biomes-17

Skvělou zprávou je, že Minecraft Builders & Biomes není hrou, která se jednoduše chce svézt na popularitě značky. Na pozadí se ukrývá výborná hra, která je skvělá pro pravidelné rodinné hraní. A tahle cílovka je důležitá, protože kdo jiný bude chtít hrát hru ze světa Minecraftu než děti? A věřte nám, že tohle se opravdu podařilo a děti hrát budou chtít!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUlrich Blum
VydavatelRavensburger
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(9 voters)
KategorieVideo Game Theme
MechanismyAction Points, Deck, Bag, and Pool Building, End Game Bonuses, Grid Movement, Layering, Tile Placement, Variable Set-up
RozšířeníMinecraft: Builders & Biomes – Farmer's Market Expansion, Minecraft: Builders & Biomes – Fishing Rod and Shovel Promo Tiles
RodinaMisc: Watch It Played How To Videos, Video Game Theme: Minecraft
Alternativní názvy當個創世神

Více o hře.

Recenze: Minecraft Builders & Biomes – svět je složený z kostiček
Minecraft: Builders &Biomes je vynikající rodinnou hrou, která nemá složitá pravidla a nabízí možnost stavění budov a jejich propojování do bodovaných celků. Ve hře je důležité taktické uvažování a až úplně na konci je špetka štěstí. Své šance mají hráči plně pod kontrolou, a proto neurazí ani starší hráče. Napříč všemi věkovými kategoriemi udělá Minecraft: Builders & Biomes spoustu radosti.
Klady:

+ skvěle pojaté téma
+ kostky jako suroviny
+ taktické
+ jednoduchá pravidla
+ herní čas odpovídá náplni
+ zbraně a mobové
Zápory:

- pro rodinné hraní nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lucky Cake – hodně štěstí, zdraví