Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Monster Factory – příšerky všech tvarů a velikostí

Monster Factory - balení

Vítejte zemi příšerek. Je jich zde tolik, že je nedokážete ani spočítat. Prohánějí se po obloze, dovádí v moři, pobíhají na pláži a dokonce jezdí na kole. Všechny jsou zelené a bez rozdílu mají hromadu tenkých chapadel a jednu nebo více hlav. Některé vypadají roztomile, k jiným byste se báli přiblížit.

Nedaleko stojí velká budova s jedněmi velkými vraty vepředu. Za celou dobu, co jste tu, se ještě ani jednou neotevřely, ale přesto lákají váš pohled ještě víc, než všude povlávající chapadla. Jsou asi padesát metrů vysoká a jednou tak široká. Dovnitř vedou jedny koleje. Kdybyste obešli obrovskou budovu a podívali se z druhé strany, přišli byste na to, o co se jedná. Toto je továrna na příšerky!

Takový bláznivý svět, ve kterém se příšerky montují z různých součástí, je těžko představitelný. A přesto se do něj můžete vypravit. Dovoluje vám to nová desková hra Monster Factory, která byla představena na veletrhu Spiel 2012 v Essenu společností Rio Grande Games. Jejím autorem jsou slavný Donald X. Vaccarino a spolu s ním také Nina Paley, která se podílela i na ilustracích spolu s Marcem Morte.

Monster Factory - připravená hra

A ilustrace jsou opravdu základem této hry, jak zjistíte ihned po jejím otevření. Uvnitř totiž nenajdete nic jiného, než 88 čtvercových kartiček monster upevněných do několika kartonových rámečků. Přitom, když je budete z balení osvobozovat, si je dozajista prohlédnete a zjistíte, že obsahují dvě části – fialové části těla a zelená chapadla. Většina z nich na dílku nekončí, ale pokračuje dál za jeho hranice, kde pouze vy určíte, jak.

Podobně jako v Mondo (recenze), Galaxy Truckerovi (recenze) nebo dokonce v Carcassonne (recenze), i tentokrát budete mít za úkol ze čtvercových kartiček něco skládat. Ale nejste omezení prostorem. Jednotliví hráči představují vedoucí směny v továrně na příšerky, kteří mezi sebou soupeří. Každý z nich říká o jednotlivých součástkách, kam přesně přijdou na těle nového tvora.

Všichni účastníci si mohou do začátku vybrat libovolný dílek ze všech dostupných. Nejlepší jsou samozřejmě dílky, které vám dávají víc cest, jak svoji příšerku rozvíjet. Všechny ostatní dílky nyní zamíchejte obrázky dolů a připravte je na velkou hromadu mezi hráče. Hra může začít!

Monster Factory - rozehraná hra

Dílek, který si hráči vzali na začátku, představuje jejich rozestavěné monstrum. Nyní si v každém tahu vylosují náhodně jeden dílek a přiloží jej. Nemusí však ke svojí příšerce, pokud se jim zrovna nehodí. Pokud by z nějakého důvodu nebylo možné doložit dílek ani k hráčově příšerce ani k ostatním (situace může nastat ke konci hry), pak si hráč dobere novou kartičku a přikládá tu.

Pravidla pro přikládání jsou velice jednoduchá. Dílek musí ze všech stran navazovat na sousední části, tedy chapadla na chapadla a fialové tělo vždy na tělo. Navíc musí být vždy spojený alespoň jednou částí s tělem příšerky, nelze jej tedy přiložit pouze bílou k bílé.

Důležitým prvkem celé hry je ale dokončování příšerek. Pouze za ty v závěrečném bodování dostanete body. Jakmile po přiložení dílku nemá monstrum žádné otevřené připojení, kterým byste mohli v jeho stavbě pokračovat, považuje se za dokončené.

Monster Factory - rozehraná hra

Nyní si můžete za odměnu dobrat jeden bonusový dílek, kterým začnete stavbu svojí druhé příšerky. Tím vlastně získáte tah navíc, což je jeden z důvodů, proč se vlastnictví více oblud vyplatí. Můžete však mít vždy pouze jedno rozestavěné monstrum.

Ovšem s tím se pojí ještě jedno omezení. Ve chvíli, kdy dokončíte svoji příšerku, nemůžete přikládat svoje dílky k prvním příšerkám ostatních hráčů. Dostavovat protivníkům můžete vždy pouze příšerku s pořadovým číslem, které stavíte vy, a vyšším. To je také snad jediné pravidlo, které může dětem na první poslech dělat problémy.

A teď už nás čeká bodování. Ve chvíli, kdy dojdou dílky v zásobě a hráči si nemají odkud dobírat, musí si každý sečíst počet kartiček ve svých dokončených příšerkách. Pak dostane ještě bonusový bod za každý dílek, který obsahuje oči. To znamená, že v průběhu hry se právě tyto dílky snažíte sbírat nejvíc, ostatní sice také mají hodnotu, ale pouze poloviční. Hráč s nejvyšším bodovým součtem se stává nejlepším stavitelem příšerek.

Monster Factory - rozehraná hra

Monster Factory je úžasně jednoduchá hra o propojování kartiček. Z tak jednoduchého úkonu ale udělala především svým tématem ohromnou zábavu a legraci. Za to samozřejmě hra vděčí především překrásnému zpracování.

Každý z dílků je naprosto unikátní, což při jejich počtu 88 vytváří velice originální a zajímavé kombinace. Krom toho ale máte zaručenou ohromnou variabilitu hry, protože nikdy nepostavíte zcela stejnou příšerku.

Losování dílků a jejich náhodnost je výtečně vyřešena tím, že si nemusíte dílek nechat pro sebe. V tom je ukrytý velice pěkný škodolibý škodivý prvek Monster Factory. Hráči si navzájem mohou svoje výtvory kazit a ztěžovat.

Monster Factory - dílky

My si navrhli ještě vlastní variantu, která dodává hře zajímavý tvůrčí nádech, protože hráči se snaží vytvořit svoji příšerku rychleji. Bodová hodnota každé příšerky se totiž vynásobí počtem oblud, které se vám podařilo postavit. Tak jsou hráči více motivovaní k zakončování.

Hra je pochopitelně určená především pro děti a to již od pěti let! A my tuto volbu můžeme opravdu jen schvalovat, protože děti u hry zažijí neuvěřitelné množství legrace! Jedná se o jednu z nejlepších dětských her, které jsme měli šanci recenzovat. Krom toho ale platí, že se u hry pobaví velmi dobře i dospělí bez rozdílu věku, protože hra je jednoduchá, rychlá a legrační.

Ilustrátoři předvedli opravdu úžasnou fantazii. Obrázky jsou legrační a o to zajímavější jsou pak vaše finální výtvory. Některé náznaky příšerek vypouštějících nějaké tekutiny může pár rodičů trochu zaskočit, ale děti to berou s nadhledem a výtečně se u hry baví.

Monster Factory - rozehraná hra

Monster Factory je skvělou volbou pro všechny rodiny s dětmi. Vlastně by ji měl vlastnit každý, kdo se rád směje, protože je vhodná nejen do rodinného či dětského kruhu, ale i na párty, pokud se sejde správná skupinka lidí. Jednoduchá pravidla, která přitom obsahují způsob, jak ovlivňovat vaše protivníky, spolu s jedinečností každého dílku zaručují zábavu na dlouhou dobu.

Pokud jste tedy hledali nějakou legrační hru, u které se všichni zasmějí, pak už nehledejte dál. Nezáleží na tom, jestli máte rádi hry s přikládacím mechanismem. Tady jde úplně o něco jiného, mnohem důležitějšího! Dát život nějakému originálnímu výtvoru. Příšerky z Monster Factory vás vítají mezi sebe. Teď jste i vy sami jedním z nich!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNina Paley, Donald X. Vaccarino
IlustraceNina Paley, Marco Primo
VydavatelAT Games, Rio Grande Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(8 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyTile Placement
RodinaCreatures: Monsters, Digital Implementations: Board Game Arena

Více o hře.

Recenze: Monster Factory – příšerky všech tvarů a velikostí
Monster Factory je opravdu parádní dětská hra, která není pouze pro děti! Ty se u ní pobaví díky vynikajícímu zpracování, jednoduchému pojetí a obrovským možnostem tvoření příšerek z přikládání dílků. Dospělí pak budou mít radost z té samé volnosti při sestavování oblud, ale současně také z pravidla, že nemusí dílky přikládat jen ke svému. Mohou se tak zbavit nechtěné části těla nebo dokonce soupeřům zákeřně škodit. Vítěz se počítá podle počtu použitých dílků, ale také podle očí na nich. Platí však jen dokončené a uzavřené příšerky, kterým chapadla i fialové tělo nikde nečouhá. Snad jen některé obrázky mohou rodičům dětí vadit, ale je jich opravdu jen několik a v podstatě nejsou zase až tak rušivé. Každá hra je skvěle zábavná a přitom naprosto odlišná od těch ostatních. Pokud tedy hledáte hru, u které se skvěle pobavíte, hezky vypadá a je ještě současně vtipná, pak je Monster Factory tím nejlepším kandidátem.
Klady:

+ krásné ilustrace
+ ohromná variabilita
+ jednoduchá pravidla
+ skvělé pro děti i na party
+ hráči mohou pokládat dílky i k soupeřům
+ pokaždé stavíte jiné příšerky
+ vtipné
Zápory:

- některé obrázky mohou být vnímané negativně
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dragondraft aneb Dračí show – dračí divadlo se odehrává ve vzduchu