Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Najdi vraha – detektivka na pokračování

najdi-vraha-12

Jako správný detektiv nevíte o svém případu na začátku nic. Čekáte, na kapitánův příkaz. Jeho přání určí, jakého padoucha budete přesně nahánět. Jednoduše do ruky dostanete sadu obálek s důkazními materiály, a pak už je jen na vás, jak s těmi všemi informacemi naložíte.

A přesně stejně si budete připadat i ve hře Najdi vraha, která se nenápadně objevila na českém trhu. Pod hrou je podepsaná dvojice autorek – Kateřina Pekárková a Renáta Ježová. Jedná se o detektivní hru, která se prodává pouze na internetu na stránkách www.najdivraha.cz

Základna vyšetřovatelů KSZ3 se nachází v Praze, odkud vám na adresu dorazí sada obálek a v nich všechny dostupné důkazy a stopy. V jednom balíčku na řešitele čekají čtyři očíslované obálky a jeden průvodní list. Tady se hráči dozví několik drobných tipů a základní pravidla. Ta jsou vlastně taková, že žádná pravidla nejsou!

najdi-vraha-06

Tahle hra je extrémně  jednoduchá z hlediska přístupnosti. Hráči by měli dodržovat pouze jedno pravidlo – neotevírat další obálku v pořadí, pokud si nemyslí, že už je na čase. Nejde ani tak o to, že by vám další komponenty něco prozradily. Spíš se jedná o zahlcení spoustou informací, které vám autorky dávkují velmi citlivě a postupně.

Na hráče uvnitř čekají předměty, šifry i texty. Všechno velmi dobře namixované tak, aby vás řešení pořádně potrápilo. Jejich variabilita je příjemná a nikdy nevíte, co na vás čeká příště. Právě toto kouzlo z objevování dalších a dalších obsahů je to, co vás žene kupředu možná nejvíc. A pak samozřejmě touha všechno rozmotat a odhalit správné řešení.

Při tom nemůžeme zabíhat příliš do detailů. Nechceme vám totiž nijak zkazit zážitek. Nemusíte tedy mít strach, že byste na okolních fotografiích viděli nějakou nápovědu nebo spoiler. Žádný obsah obálky tu vyfotografovaný nenajdete.

najdi-vraha-04

V době, kdy Najdi vraha vznikalo ještě nebyla na českém trhu žádná konkurence v detektivní společenské zábavě doma u stolu. Těsně před Vánoci se ale zjevil na pultech obchodů Detektiv: Po stopách zločinu. Ten je ale daleko striktnější ve vedení vyšetřování, obsahuje pravidla a je obecně o dost komplexnější.

Na rozdíl od tohoto obrovského celosvětového hitu jde detektivka Najdi vraha na všechno jinak – atmosférou, kterou se daří budovat obsahem obálek, volností a jednoduchostí principů. Samotné řešení naštěstí není příliš obtížné a dává smysl, takže po odhalení všech pojítek a vyřešení hádanek byste se měli dobrat k jasné odpovědi.

Pokud by se vám náhodou nedařilo, můžete se obrátit v kontaktním mailu na kancelář detektivů KSZ3 a oni už vás mírně pošťouchnou. Dokud si tedy o nápovědu nezažádáte, žádnou nedostanete. To je ideální, protože to člověka tolik neláká, jako kdyby měl nápovědy někde v přiložené obálce.

najdi-vraha-09

Jenže tohle není luštění na jeden večer. Už v průvodním listu najdou řešitelé doporučení si dávat mezi jednotlivými pokroky větší časové rozestupy. Nám se vyplatil jeden až dva týdny rozestupu, protože to je dost na to, abyste ke všemu přistoupili s čistou hlavou, ale při tom nezapomněli žádné důležité informace.

Připadat si budete opravdu jako detektivové, protože bez pořádných poznámek se prostě neobejdete. Je jedno, jestli budete pátrat po vrahovi sami nebo v týmu. Zábava je zaručena pokaždé. Podobně jako třeba u anglických her Sherlock Holmes Consulting Detective, které se k nám bohužel ještě nedostaly.

Z hlediska herní doby můžete počítat s čistým časem několika hodin. Obecně se celkový čas vyhodnocuje velmi těžko a hodně závisí na debatách, přemýšlení, pečlivosti záznamů a zásecích. Nám se podařilo vyřešit vše za šest hodin. A tím se dostáváme k zásadní otázce, protože hra Najdi vraha rozhodně není levnou záležitostí. A to ani v přepočtu na už uvedených šest hodin, zvlášť když musíte vzít v úvahu, že znovu už se po stopě vraha nevydáte. Komponenty dohromady určitě takovou cenu nemají a celkový dojem tak ceně neodpovídá.

najdi-vraha-05

Autorky svojí propagací (včetně videa https://www.youtube.com/watch?v=kVjgODOBNRs) míří spíše na fanoušky únikovek. A to je možná chyba, protože deskových a karetních únikovek dnes už je hodně. I my za sebou už máme několik únikových her, a tahle hra vám žádný pocit z odemykání nějakých dveří nebo zámků nezprostředkuje.

Ale určitě nechceme skončit negativně, protože samotná detektivní práce je dobrá. Právě kolem ní se tu všechno točí a pocit fyzických předmětů ze zločinu, které máte v ruce, je opravdu skvělý. Tato sázka na realističnost se nám na hře líbí nejvíc, stejně jako odvaha jít s kůží na trh, kde je docela velká konkurence (a tím máme na mysli reálné únikovky i jejich karetní reprezentace Unlock).

najdi-vraha-13

Najdi vraha je vynikající zábavou plnou dobrých nápadů a promyšlených šifer. Kdybychom o Vánocích nehráli také famózní pohlednicovou hru Wish You Were Here, asi bychom byli ještě nadšenější. Dnešní recenze byla více srovnávací než je obvyklé, ale to je proto, že se vám snažíme obsah hry přiblížit bez reálného prozrazení čehokoliv. Ale stále platí fakt, že Najdi vraha je velmi zajímavou detektivní zábavou, která je ale docela drahá.

Recenze: Najdi vraha – detektivka na pokračování
Máte za sebou už hromadu únikovek a chtěli byste si zahrát nějakou doma? Pak není Najdi vraha tou ideální trefou pro vás. Naopak pokud milujete detektivní příběhy, pak zde dostanete dávku tajemství a hádanek, které si užijete. Velkým nedostatkem nakonec tedy je hlavně cenovka, která je opravdu vysoká. Pokud vám to ale nevadí, pak si Najdi vraha i těch několik hodin strávených v její společnosti užijete.
Klady:

+ čtyři tajemné obálky
+ prakticky žádná svazující pravidla
+ možnost rozvolnit řešení do více dnů (i týdnů)
+ nápověda na mailu
+ propojení s realitou (zpracováním)
Zápory:

- cena
- zbytečně se profiluje jako únikovka
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tatakomatsu – jeden prst za druhým