Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Wish You Were Here – hádanky jsou vše

wish-you-were-here-01

Každá výzva detektivům se počítá jako provokace! Pokud si některý pachatel zločinu myslí, že je tak chytrý, že může posílat svým pronásledovatelům pohlednice a vodítka, pak je bláhový. Jenže tentokrát to vypadá, všechno jinak!

Wish You Were Here je série hádanek, které současně dokáží připravit zážitek a ucelený příběh. Je to jedinečný projekt společnosti Enigma Emporium. A možná i díky své velmi příznivé ceně mírně přesahující deset dolarů si získala velkou pozornost na serveru Kickstarter, kde získala podporu více než tisícovky hádanek chtivých hráčů. Obálka k nám dorazila ještě před Vánoci a to je dobře, protože tyto úkoly jsou skvělé na dlouhé večery.

Celou hádanku dostanou zájemci v tajemné černé obálce, která už obsahuje jednoho důležitého pomocníka. Především ale kromě známky a vaší adresy obsahuje pětici pohlednic. Každá z nich vypadá zcela jinak a obsahuje řadu textů, obrázků a číslic.

 

Asi není třeba příliš váhat – všechno to jsou záhadné, jednoduché či složité šifry, u nichž se od hráčů očekává nalezení řešení. Výjimkou je snad pouze pohlednice s titulním nápisem, kde je úvod do příběhu. Nebo je i toto nějaká hádanka?

Jak budete postupně pronikat do tajemství všech šifer, pochopíte, že  nic není takové, jak by se mohlo zdát. A nic tu není jen tak do počtu. Obsah pohlednic je detailně promyšlený a opravdu zajímavý.

wish-you-were-here-02

Navíc všechny ty hádanky dokáží kromě zavaření mozkových závitů vyprávět i příběh. Není sice nějak objevný nebo originální, ale je tu a už jen snaha o něj si zaslouží velkou poklonu.  Všechno dává smysl, i když vás někdy úkoly donutí udělat několik dalších krkolomných kroků, abyste se všechno potřebné dozvěděli.

 

Je jasné, že výsledky jednotlivých šifer budete i nadále potřebovat. Všechna ta řešení jsou jasně viditelná, a pokud už najdete řešení, jste si jím jistí. Nepotřebujete tedy žádnou kontrolu.

Je dobré mít k dispozici tým více očí. Řešit stejně tak dobře můžete v jednom, ale pak nebudete mít s kým konzultovat svoje teorie. Na druhou stranu o jednu pohlednici se hráči budou těžko přetahovat. Luštitelé ale mají v každou chvíli více otevřených cest, takže se každý může věnovat něčemu jinému.

Celková herní doba se těžko odhaduje a může se pohybovat v řádu několika hodin. A to od nějakých tří až klidně po pět i více, pokud se někde opravdu zaseknete a jste tvrdohlaví – nepodíváte se tedy na nápovědu. Ale i pokud všechno půjde dobře a vy všechno vyřešíte za tři hodiny, budete za sebou mít spoustu práce a intenzivních zážitků se šiframi. A to se za investici necelých tří stovek opravdu vyplatí.

wish-you-were-here-03

Délka a schopnost vyřešení jednotlivých hádanek závisí hodně na zkušenostech hráčů. Pokud jste ještě s podobnými úkoly nikdy neměli co do činění, pak vás pohlednice pořádně potrápí. Věřte nám, mluvíme z vlastní zkušenosti. Naštěstí pokud budete někdy bádat a vaše nejistota začne hraničit s frustrací, můžete udělat dvě věci – dát si od pohlednic den pauzu nebo se podívat na specializované stránky a hledat nápovědu. Ty jsou dobře dávkované a nemusíte mít strach, že by vám autoři rovnou něco prozradili.

Sada pohlednic s hromadou hádanek je v době, kdy žebříčkům popularity vévodí únikové hry, trefou do černého. A právě proto je Wish You Were Here počinem, který můžeme jen doporučit. Naštěstí i po úspěšné kampani na Kickstarteru je možné nadále hru zakoupit a nechat si ji poslat do své schránky. Za nějaké tři stovky vám dorazí spousta zábavy. Wish You Were Here je výtečnou hádankovou sestavou.

Recenze: Wish You Were Here – hádanky jsou vše
Wish You Were Here je sestava pěti pohlednic, které si vychutná každý, kdo má alespoň trochu rád hádanky a šifry. Na zdánlivě malém prostoru jich je překvapivé množství a některé z nich vám dají pořádně zabrat. Rozhodně nečekejte obtížnost na úrovni klasických únikových her, ale o jedno patro výš. Je třeba opravdu přemýšlet, hledat a kombinovat. Za to se ale hráčům tato nenápadná obálka odmění příběhem a řadou zážitku. Wish You Were Here je parádní počin se skvělým poměrem cena/zábava.
Klady:

+ ohromný počet hádanek
+ pořádná výzva
+ cena
+ příběh
+ nápovědy
Zápory:

- není co vytknout
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sword & Sorcery Immortal Souls