Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Papouškův náklad – opeřený silák

Papouškův náklad - balení

Žil byl jeden papoušek, který vypadl z hnízda chvilku poté, co se narodil. Věřte nám, že džungle je opravdu nepřátelské místo a nikdy byste se nechtěli ocitnout na zemi u stromu. Čeká zde spousta hladových zvířat, které vás slupnou během chvilky. Hadi, ještěrky, masožravé květiny. I když se cítíte bezpečně, není to vůbec pravda..

Ale náš papoušek měl štěstí. Nebo možná ne. Nikdy se nikomu se svým příběhem nesvěřil. Něco přesto víme z povídání ostatních obyvatel pralesa. Jakmile trochu vyrostl, měl sílu, jako žádný jiný papoušek nikdy neměl. Byly mu sotva dva roky, když přepral krokodýla a zachránil malou veverku před sežráním. Od té doby se z něj stal ochránce slabých obyvatel džungle..

Donedávna jsme si mysleli, že to jsou všechno babské povídačky a pohádky. Ale vypravili jsme se na vlastní kůži do tohoto pralesa a setkali se s ním. Dokonce jsme si ho přivezli domů v oranžové krabici, která nese nápis Papouškův náklad. Sice to není přímo ten pravý papoušek, ale je mu hodně podobný a má také takovou sílu.

Papouškův náklad - připravená hra

Zajímá vás, kolik takový papoušek unese? Pusťte se s námi do hraní a brzy to společně zjistíme.Právě za tímto účelem vznikla hra Papouškův náklad, kterou vydává společnost Mattel Games. Jedná se o novinkovou hru z roku 2012 určenou pro malé děti od pěti let.

Papouška a všechen jeho náklad jen tak se povalující opodál najdeme dohromady v krabici s oranžovým lemem a obrázkem tohoto zvláštně modře zbarveného ptáka. Možná vám bude na první pohled připomínat Ria ze stejnojmenného animovaného filmu, ale určitě to není on. Tenhle není zdaleka takové nemehlo a určitě se nebojí létání.

Ve čtvercové krabici, do které proniknete jednou z užších stran, najdete nejen velkou plastovou figurku tohoto chytrého ptáka. Kromě něj má velkou roli v celé hře také vor. Příběh totiž vypráví o tom, jak papoušek tentokrát sbíral jídlo z přilehlých pláží pro celou vesnici nočních lišek.

Papouškův náklad - rozehraná hra

Na tento vor budete muset naložit nějaké dřevěné přepravky (celkem osm kousků různých tvarů), čtyři ananasy, čtyři sudy a čtyři banány. K tomu ve hře najdete ještě čtveřici plážových karet, na kterých budou mít hráči svoji část nákladu.

A protože jsou od všeho čtyři kusy, určitě vás už napadlo, že si dětští protivníci tento náklad rozdělí mezi sebe rovným dílem. Každý tedy dostane po jednom kusu od všech druhů a dohromady bude mít pět předmětů, které musí umístit papouškovi na ramena (v případě partie ve dvou pak mají hráči po dvou kusech). Zatím si je ale položí na svoji plážovou kartu, kde mohou odpočívat a čekat na to, až přijde jejich řada.

Než ale začneme hrát, musíme se nejdřív vrhnout s papouškem na vor a pořádně se tam zapřít. Figurka ptáčka stojí pouze na jedné noze a má roztažená křídla. Právě touto nohou jej upevníte kolíčkem do otvoru, který je ve voru. Ale nemusíte se o papouška bát, klády jsou k sobě pořádně svázané a nepotopí se.

Papouškův náklad - rozehraná hra

Řeka teče středem stolu mezi hráči. A to je přesně místo, kam položíte vor s papouškem. Karty s nákladem máte zatím u sebe a teprve teď začne ta pravá legrace, protože ptáček bude muset dokázat, že má opravdu sloní sílu.

Nejdříve musíte vorem přirazit ke svojí pláži tak, aby alespoň částí vor přesahoval okraj. Tak jste úspěšně přistáli a je čas začít nakládat. Můžete si vybrat libovolný kousek zásob, které máte na souši a za pomoci jedné ruky jej můžete naložit na vor. Přitom si ale nesmíte vůbec pomáhat druhou rukou ani se dotknout ostatních předmětů, které už jsou na plavidle naložené. Jediný způsob, jak můžete prostor upravit pro zdárné naložení, je pouze pomocí nakládaného dílku.

Teď budeme předpokládat, že jste byli úspěšní a vor je zase o něco plnější. To ale není všechno, nastává čas ukázat, že všechno na loďce dobře drží. Jakmile jídlo spadne do moře, je nenávratně ztraceno a vy přijdete o svůj náklad! Naštěstí vám připlave zpátky na pláž, ale příště jej budete muset nakládat znovu.

Papouškův náklad - rozehraná hra

Musíte tedy opatrně pouze za pomoci jednoho prstu přesunout vor k dalšímu hráči. Tlačíte jej tak dlouho, dokud nezakotví u další pláže. V tu chvíli jste uspěli a na řadě je další z protivníků, který bude nakládat nějaký svůj předmět.

Vítězí ten z hráčů, kterému se jako prvnímu podaří zbavit všech dílků. Jakmile se tak stane, všichni ostatní prohráli. Zbytek nákladu na pevninu vor nedoveze, stejně jako všechny potraviny, které vypadly z voru při přesunu ve větším množství.

Papouškův náklad je hra, která trénuje šikovnost a motoriku u dětí. Stejně jako všechny ostatní hry, ve kterých stavíte za pomoci rukou pyramidy, funguje moc pěkně a děti opravdu baví, protože je plná napínavých okamžiků. A právě proto by si mohla zasloužit vaši pozornost. A jak se hrála nám?

Papouškův náklad - detail voru

Umístit všechen náklad na vor je opravdu těžký úkol. Za velmi dobrý nápad považujeme tlačení voru k soupeři. Díky tomu si opravdu hráči ověří, jestli všechno uložili pevně a tak, aby to nespadlo. Jinak za svoji chybu budou potrestaní.

Další zajímavostí je fakt, že za svoji nešikovnost tolik neplatíte. Pokud shodíte více dílků, vrátí se k vám na pláž pouze jeden a to ještě navíc libovolný podle vaší volby. Na druhou stranu tak nahrajete soupeřům, kteří hrají po vás. Přesto shozením můžete výrazně přiblížit konec hry, protože všechny ostatní dílky se odkládají stranou a nebudou už v partii použity.

Bohužel je zde jasně patrný jeden výrazný nedostatek. Hráč, který partii začíná, má výraznou výhodu a větší šanci na vítězství než ostatní. Navíc má také jednodušší umisťování dílků, protože má v rámci kola vždy nejméně dílků. Proto by bylo lepší, kdyby vždy nové kolo začínal ten hráč, kterému zbývá na pláži nejvíc dílků a nehrálo se pouze jednoduše dokola.

Papouškův náklad - karty

Hra navíc obsahuje varianty obtížnosti. Pro snadnější hru vyřadíte z partie přesouvání voru. To je vhodné pro menší děti, kterým by jeho posouvání mohlo pokazit zábavu, protože by jim dílky neustále padaly. Naopak vyšší obtížnost znamená, že na spodní straně voru vyjede po otočení kulička, která vor udělá méně stabilní.

Co potěší děti nejvíc je zpracování celé hry. Je vyrobené z kvalitních a pevných plastů, které vydrží i hrubější zacházení pětiletých dětí. Pro ty můžeme hru bez zaváhání doporučit.

Papouškův náklad je hrou, která moc pěkně trénuje šikovnost a jemnou motoriku dětských rukou. Navíc nabízí hned několik variant obtížnosti, takže se s ní pobaví i zručnější a starší hráči. Právě to z ní přes drobný nedostatek s vyrovnaností šancí dělá pěknou rodinnou zábavu.

Recenze: Papouškův náklad – opeřený silák
Papouškův náklad je hrou, ve které vyhrávají ti nejšikovnější. Není snadné naskládat všechny ty krabice a neforemné věci na maličký vor, který ještě navíc pilotuje papoušek. V průběhu celé partie vás bude provázet kvalitní zpracování jednotlivých dílků a také čtveřice karet představujících ostrovy jednotlivých hráčů, kde nakládají společnými silami vor. Vyhraje ale jen ten, kdo jako první naloží všechny svoje dílky. Hra není vůbec snadná, protože místa na voru je opravdu málo a dílky vám často spadnou. Takový náklad jde pak zpět hráči, který přidával na plavidlo věci naposled. Pokud by se vám hra zdála málo napínavá a obtížná, můžete ve spodní části voru otočit bublinu, která z něj udělá opravdu nestabilní bárku. Největší problémy jsou s balením, které není ve zrovna spolehlivé krabici a navíc po vás požaduje, abyste pokaždé papouška z voru vyjmuli. A to není vůbec snadné. Jinak je ale Papouškův náklad pěknou zábavou, která trénuje šikovnost i u těch nejmenších.
Klady:

+ kvalitní provedení
+ dvě varianty obtížnosti
+ trénuje šikovnost
+ hra je napínavá
+ nestačí jen postavit, musíte vor i posunout
Zápory:

- papouška z voru není snadné sundat
- tenká krabice s bočním otvíráním
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sheepland – země plná ovcí