Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pexeso pro uši – slyšíte barvy?

Pexeso můžete získat v přehršli různých podob a dostanete je jako bonus k hromadě her, ať už se jedná o výukové Play in English nebo dětské soubory her (Prehistoric, Večerníček). Hledání dvojic stejných kartiček využívají jako reklamní tah i mnohé firmy, které Vám jej „dají“ zdarma.

Jedná se o tak starou a klasickou hru, že ji snad hráli už naši tatínkové. Jeho autorem je známý dětský bavič Miloš Nesvadba. O tom, co vlastně tato zkratka znamená, se můžete dočíst v naší recenzi na Pexetrio od firmy Betexa, které jako první ukázalo, že není ani ve světě obracených kartiček všechno objeveno.

No a právě nyní přichází na trh firma Pexi se svojí novinkou, která se jmenuje Pexeso pro uši. Ono kdo jiný by měl přijít s nějakým pexesem než firma, jejíž název se této oblíbené dětské hře tak podobá. Ovšem tento nápad nepochází z české hlavy, původně se totiž jedná o polskou hru firmy Alexander, kterou Pexi v České republice zastupuje.

Hra je součástí edice „Sova Moudrá hlava doporučuje“, která se zaměřuje na podporu rozvoje dětské fantazie a jejich smyslů. Z řady dalších her můžeme jmenovat pěknou vyprávěcí pro nejmenší s názvem Povím Ti mami nebo třeba růžové dívčí módní hry. Samozřejmě musíme zmínit i pěknou kostkovou hru Mistr slova Exclusive, kterou jsme již dříve mohli recenzovat.

Krabička vás zaujme sovičkou (která má již zmiňované jméno Moudrá hlava) a na hru netypickým otvíráním, protože nemá klasické zvláštní víko, ale odklápěcí část, podobně jako třeba desková hra Osada od stejného vydavatele.

Uvnitř najdete všechny podstatné komponenty k tomu, abyste mohli začít trénovat své uši: barevnou kostkou, hrací plán, návod a poznámkový bloček. Možná trochu zarazí rozdíl mezi obrázky na obalu krabice (jak zadní obrázek ze hry, tak skotačící krychle na víku) a realitou, protože kostičky jsou ve skutečnosti bílé a ne růžové. Z pohledu hry je to však praktičtější než barevná varianta.

Největší prostor v krabici však vyplňuje šestnáctka zvukových krychliček o rozměrech přibližně tři krát tři centimetry, které vás na první pohled zaujmou. Mnohem důležitější smyslový dojem však získáte, pokud některou z nich vezmete do ruky. V tu chvíli zjistíte, že se uvnitř něco hýbe. Ale nebojte, není to živé! Zvědavost vám dlouho nedá a s krychličkou zatřepete, což vydá zajímavý zvuk.

A tím se právě dostáváme k samotnému novátorskému principu této dětské deskové hry. Už v názvu najdete vodítko a opravdu je to tak – dvojice tentokrát nebudete dávat dohromady na základě obrázků, ale pouze a jen sluchem.

Pokud náhodou vznikne hádka, jestli jsou zvuky opravdu stejné nebo jiné, můžete si to snadno ověřit. Jinak bílé kostky mají totiž jednu stranu barevnou a tvoří osm barevných dvojic. Tyto dvojice odpovídají dvojicím zvukovým. Při přípravě hry tedy je důležité, aby krychličky byly postaveny právě touto stranou na stůl.

V pravidlech naleznete hned dvě základní varianty pro hru. V té klasické stačí pouze rozestavit krychličky do čtverce čtyři krát čtyři a začít hrát. Každý z hráčů může ve svém tahu vzít do ruky dvě kostky a zatřepat s nimi. Nesmí se přitom koukat na jejich spodní stranu ani ji ukázat soupeřům, měl by je tedy držet nízko nad stolem.

Pokud usoudí, že zvuky nejsou stejné, vrátí je zpět na místo. V případě, že se mu zvuky zdají stejné, může se rozhodnout si kostičky vzít a získat za ně body. Nejdříve však musí ověřit svoji teorii kouknutím na spodní stranu krychliček, jestli se shodují i barvy. Když se opravdu trefil, může si je vzít k sobě a započítat si za ně dva body, v opačném případě musí kostky položit zpět a navíc jako trest ztrácí jeden bod.

Druhá varianta pexesa přidá do hry zbylé nevyužité komponenty, tedy hrací desku a barevnou kostku. Krychličky rozmístíte na hrací plán náhodně bez ohledu na jejich barvu na spodní straně. Každý hráč při svém tahu nejdříve hodí kostkou a musí si vybrat jednu z kostek stojících na odpovídající barvě. Její sestřičku si už ale vybere sám bez ohledu na hod kostkou, tedy tu, u které si myslí, že má stejný zvuk. Jinak probíhá hra stejně, jako původní verze.

Varianta s kostkou do partie přidává náhodný prvek, který zcela mění vše, na co jsme u pexesa zvyklí. Nemůžete se soustředit na jednu dvojici, protože je více než pravděpodobné, že v příštím kole vám padne jiná barva. Musíte tedy sledovat celý hrací plán a snažit si zapamatovat rozložení všech krychliček.

Ke sledování bodového stavu slouží přiložený poznámkový bloček, který je čtverečkový a dokonce oboustranný, což je příjemné zjištění. V pěti letech však budou mít děti problém si své úspěchy zaznamenávat a sčítat, proto je lepší využít jiný způsob. Ten není uveden v pravidlech a jedná se o naši myšlenku: Body odpovídají počtu kostek, za každý neúspěšný tip musí hráč vrátit jednu ze svých dosud získaných kostek do krabice. Pokud žádnou nemá, o nich nepřichází, může tedy v úvodní fázi hry riskovat.

Samozřejmě lze zvukový prvek ze hry zcela vynechat a hrát s kostičkami i klasické pexeso, ale toho asi nikdo nevyužije, protože zvuk je právě to, co dělá z této hry naprosto unikátní zážitek. Přesto nechybí vyrovnané souboje, které známe z klasického pexesa. Ono totiž není úplně snadné pamatovat si svoje i soupeřovy kostky a dokázat k nim přiřadit zvuk. V prvních partiích je to dokonce složitější, protože pro podobné přiřazování jsme zvyklí využívat zrak.

Vnitřek krabice je řešený důmyslně a dvě kostky vystupují nad ostatní díky výčnělkům na dně. Děti je tedy bez problémů vyndají, pokud si budou chtít zahrát a nebudou k tomu potřebovat asistenci rodičů. Samotné kostky jsou vylisované z plastu a jejich zpracování odpovídá cílovému publiku, protože jejich promáčknutí by vyžadovalo velkou sílu. U nejmenších dětí bychom možná měli obavu, že by se mohly zranit o špičaté rohy kostek.

Hrací plán je kvalitní, velký a každý čtvereček pro položení krychličky má kolem sebe velký kruh obarvený stejnou barvou, takže hráči se při využití varianty s kostkou snadno zorientují.

Jednotlivé zvuky jsou od sebe poměrně dobře rozlišitelné od jemného šumění písku až po chrastění tajemných oříšků. Děti toto pexeso zaujme na první pohled, respektive poslech a hned si ho chtějí zahrát.

Méně zručné děti mohou při hraní snadno nechtěně (nebo i chtěně) nakouknout na spodní stranu kostky a tak zjistit její barvu. V podstatě tak je jednoduché ve hře podvádět, ale to děti úmyslně nedělají, alespoň ne ve věku, pro který je Pexeso pro uši určeno.

Mohou jej totiž hrát děti už od pěti let, což dokonce doporučujeme. Hra totiž skvělým způsobem rozvíjí vnímání zvuku, sluchovou paměť i prostorové vnímání. Zároveň nenásilnou formou těm menším zopakuje názvy jednotlivých barev.

Jednoho soupeření se mohou zúčastnit dva až tři lidé, protože kostiček je pouze šestnáct a ve čtyřech by tak byla hra příliš rychlá. Škoda, že neměří hrací plán pět krát pět, zvuků je na světě nepřeberné množství a autoři si mohli ještě více vyhrát.

V jednoduchosti je síla, jak dokládá zisk jednoho ze tří Ocenění poroty na Veletrhu hraček FOR TOYS 2010. Ale jednoduchost zároveň přináší i zápor. Ani dvě možnosti hraní nezachrání to, že jako každé pexeso, i tohle začne být stereotypní. Ovšem v podstatě to ničemu nevadí, protože pexeso je přesně ten typ hry, kterou vytáhnete, abyste si zahráli jednoduchou oddechovou partii se svými dětmi.

Děti s montérskými sklony by pak mohly být zvědavé, co se ukrývá uvnitř kostek. Hrozí tedy, že by se je mohly pokusit rozebrat. To naštěstí nebude snadné, protože kostky jsou lisované plasty, ačkoliv horní strana z hladkého tvaru trochu vystupuje.

Pexeso a jeho principy jsou všem známé, ale přijít u tohoto zažitého motivu s něčím novým chce notnou dávku fantazie. Tvůrcům Pexesa pro uši se podařilo vdechnout této hře nový život a zaujmout rodiče i děti něčím novým a neotřelým. Nastražte uši, protože tady je opravdu budete potřebovat!

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled.

Recenze: Pexeso pro uši – slyšíte barvy?
Klady:

+ cena
+ originální nápad
+ děti okamžitě zaujme
+ více variant
+ hrací plán
+ dobře řešené balení
+ skvělé zvuky
Zápory:

- jen pexeso
- může omrzet
- jen 16 kostek
- maximum tří hráčů
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fruit Ninja – ovocný trénink