Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Santiago de Cuba – doutníky a rum

Santiago de Cuba - balení

Na Kubě kvete obchod. A to především s rumem, ale zákazníci ve světě mají zájem i o doutníky nebo tabák. Jedna loď za druhou míří do zálivu, aby nabrala cenný náklad kubánských produktů a rozvezla je k ústům lidí po celém světě.

I Pablo se raduje, protože dnes je jeho šťastný den. Když dorazil se svým automobilem do přístavu, zrovna dorazila zcela neohlášená malá jachta zámožného podnikatele. A ten chtěl jen tak do své sbírky čtyři bedny kubánských doutníků. A to byl přesně Pablův sortiment. Výhodně prodal víc, než se mu jindy podaří vydělat za dva měsíce tvrdé práce. Teď může s rodinou slavit.. Zkuste se i vy v tvrdém konkurenčním prostředí na kubánském ostrově prosadit..

Můžete prověřit svoje obchodní dovednosti ve hře Santiago de Cuba od vydavatelství Pegasus Spiele, která byla představena v roce 2012. Hra je pokračovatelem velké deskové hry Kuba (recenze) a stejný je i autor Michael Rieneck. Ilustrace nakreslil známý a populární Michael Menzel, který si na ni našel čas při tvorbě svojí první hry Andor: Dobrodružné legendy.

Santiago de Cuba - připravená hra

Hra se nachází v o poznání menší krabici, u která je ale na první pohled zřejmé, že se jedná o pokračovatele původní Kuby. Pan Menzel odvedl opět mistrovskou práci a to nejen na titulním obrázku vyobrazujícím pár na kole.

Krabice je orientovaná na výšku a v ní je na polovic přeložený herní plán. Ten zobrazuje přímořské město a jeho přístav. Právě sem budou připlouvat lodě a vznášet požadavky, které byste měli jako správní obyvatelé Kuby vyplnit.

Pak vás čekají pochopitelně také kartonové součástky, které jsou uvězněné v archu. Tam objevíte dvanáct dílků budov, devět obchodníků kubánského přístavu a také šedesát žetonů vítězných bodů v různých hodnotách. Pak jsou tu kulaté žetony vlastnictví, které jsou mrňavé a v barvách hráčů a také mince představující měnu pesos v hodnotě jeden a pět.

Santiago de Cuba - připravená hra

Ale to stále není všechno, protože z kartonu tentokrát budete mít i mrňavé zástěny. Ty mají přední stranu s obrázkem automobilu v různých barvách a dvě křídla, která se zasunou do připraveného zářezu. Tím máte hned připravenou schovku, kam můžete před soupeři ukrývat svoje suroviny.

Ty představují dřevěné barevné šestistěnné žetony – bílá je cukrová třtina, oranžové jsou citrony, zelený tabák, červený rum a doutníky jsou černé. Všechny žetony jsou zastoupeny v balení po osmi, stejně jako hnědé kostičky představující dřevo. Jeden žeton se pak tomuto barevnému schématu vymyká – je modrý a slouží k označování ceny.

Dřevěné jsou také figurky hráče, které vás budou zastupovat ve městě při návštěvě budov. Obchodníky ale budete objíždět společně se soupeři v jednom autě, které je také vyrobené ze dřeva.

Santiago de Cuba - připravená hra

Spolu s pravidly jsou poslední komponentou pětice šestistěnných kostek. Každá má jinou barvu a odpovídá svým odstínem jednomu ze zboží v nabídce. Jejich čísla sahají od nuly do tří, v případě oranžové rovnou do čtyř.

Teď už se můžeme s chutí pustit do prodeje kubánských produktů. Hráči si rozeberou všechny barevné dílky, které odpovídají jejich zvolené barvě – figurku, tři mrňavé žetony vlastnictví a samozřejmě také zástěnu, kterou si sestaví. Do začátku dostanou všichni stejné podmínky tři pesos, dva vítězné body a také tři kostičky surovin – cukrovou třtinu, citron a tabák. Všechny ostatní kostičky jdou do společné zásoby.

Nezbývá nám tedy nic jiného, než připravit herní plán. Nejdříve ho zabydlíme devítkou prodejců kolem silnice. Tyto kartičky se zaoblenou horní stranou rozmístěte náhodně, stejně jako dvanáct budov do čtvercových chlívečků dále ve městě, ve vnitrozemí. Z nich náhodným rozmístěním vytvoříte skupinky po třech – podle barev růže. Tato barva současně náleží také k jednomu z prodejců na cestě, který má na svém obchodě stejný znak.

Santiago de Cuba - rozehraná hra

Figurka auta začíná svůj pohyb v přístavu, zatímco žeton lodi nikam nepopluje, ale místo toho jej umístíte na pole jedna ze sedmi dostupných. Ty představují počet lodí, které bude třeba zásobit, než dojde k závěrečnému vyhodnocení a konci vaší partie. Ale to je ještě daleko, protože nejdřív musíte ještě vzít modrý šestistěnný žeton a položit jej na nejnižší hodnotu, představující dva vítězné body za každou prodanou kostičku suroviny.

Pro začátek partie je důležité určit začínajícího hráče, na kterého zůstane velice důležitá povinnost, kterou všechno vypukne. On totiž vyvolá příjezd první lodě do přístavu tak, že hodí celou pěticí dostupných kostek. Na nich padnou nejrůznější čísla od nuly do trojky a právě na tomto hráči je, aby čtyři vybral a přemístil je do nakládacího prostoru přístavu. Právě tyto čtyři suroviny v množství ukazovaném na kostkách požaduje přistávající loď.

Hráči se nyní vydají na pouť s vozem, kterým budou na střídačku pohybovat po městě, ve snaze získat do svého majetku co nejvíce těchto surovin. Ten, na koho přijde řada, může nejdříve posunout figurku auta o jedno pole dál po směru hodinových ručiček, k dalšímu prodejci. Navíc ale má šanci za každou zaplacenou minci pesos posunout vůz ještě o jedno pole dál. Tím některou pozici přeskočí, ale dostane se k jiné, která jeho taktice vyhovuje víc.

Santiago de Cuba - rozehraná hra

Jako jediný teď může využít schopností tohoto muže, ať už se jmenuje Miguel, José nebo Alonso. Obvykle se jedná o nenáročný zisk nějaké té suroviny, financí nebo vítězných bodů. Na oplátku prodejci nedáte vůbec nic, stačilo, že jste se zastavili u jeho stánku. Teď ale přichází na řadu jeho barevný symbol růže, který určuje trojici budov.

Právě jednu z nich nyní můžete navštívit svojí figurkou a nechat ji zde ležet do příštího kola. Musíte však vybrat takovou lokalitu, ve které se nenachází žádný ze soupeřů, a současně nesmíte zůstat na stejném místě, na kterém vaše postavička stojí z minulého kola. Občas tak máte volbu docela omezenou, ale sami jste si prodejce vybrali, takže si nemůžete stěžovat.

Návštěva těchto budov vám obvykle umožňuje výraznější zisky, které se často týkají vítězných bodů nebo výměny surovin. Jsou zde ale i taktické možnosti vynulování některé z kostek surovin na lodi nebo dokonce dočasně uzavřít jeden novinový stánek.

Santiago de Cuba - kartičky

Po každém absolvovaném okruhu má hráč, který stojí autem před přístavem možnost rozhodnout, jestli se v tomto kole bude zásobovat loď nebo jestli přístav přeskočí. Ovšem bez ohledu na to, jestli lodi dodáte zboží nebo ne, vždy se díky čekání zvedne cena vítězných bodů zboží, které dostáváte za doručení požadovaných kostiček. Tím se ovšem také snižuje trpělivost kapitána s vámi. Pokud ukazatel hodnoty zboží dosáhne šachovnicového praporku, tak loď odjíždí a to bez ohledu na to, jestli je zásobená nebo ne.

Ovšem nejdůležitější situace nastává ve chvíli, kdy v přístavu s vaším vozem zastavíte. V tu chvíli může nejdříve hráč, který je na tahu, a pak postupně i všichni ostatní, dodat nějaké zboží. A to samozřejmě jen takové, od něhož mají zásobu kostiček za zástěnou a ty, které loď požaduje. Za každý dodaný kus dostane hráč tolik vítězných bodů (žetonů s věncem), kolik je hodnota kostky zboží na ukazateli čekání lodi.

Za každou odplutou loď posunete také počítadlo lodí ve spodní části plánu. Jakmile odpluje z přístavu sedmý náklad, je okamžitě konec partie a hráči zjistí, kdo se stal vítězem. Všichni si ještě mohou svoje zbylé zboží přeměnit na vítězné body – za každé tři kostičky dostanete jeden vítězný bod.

Santiago de Cuba - rozehraná hra

Santiago de Cuba je vynikající, vyváženou a opravdu zábavnou strategickou hrou. Hra je překvapivě jednoduchá a neobsahuje žádná složitá pravidla. Hráči mají ve svém tahu pouze dvě činnosti, ale přitom mají na výběr vždy dostatek voleb.

Nejtěžší je rozhodování, kam se posunout se svým vozem. Tím ovlivníte nejen příjem, ale především výběr budovy, kterou můžete se svojí figurkou navštívit. A to nemluvíme vůbec o tom, že kromě zisku vítězných bodů musí hráči sledovat a sbírat to správné zboží. To je sice ukryté za zástěnou, ale nakupování je veřejné, takže s trochou soustředění máte představu, které potřeby lodi se snaží ten který hráč uspokojit.

Celá partie utíká velice dobře. Každé oběhnutí autem znamená nárůst ceny, případně dokonce odjezd lodi. Souboj se tak snadno vejde do jedné hodiny. Hra je vhodná bez problémů pro začátečníky, ale přitom zůstává svojí širokou nabídkou výzvou i pro náročnější hráče.

Santiago de Cuba - kartičky

Systém rozdělení budov k jednotlivým postavám je pro celou strategii ve hře zásadní. Přitom ale velký vliv na vaše rozhodování mají také neposedné kostky a hráč, který si může zvolit konkrétní čtyři z pěti barev. Každý detail zde má vliv a přitom není v partii kromě požadavků lodí žádná další náhoda.

V porovnání se složitější Kubou vychází dokonce tato odlehčená kostková verze jako lepší. Její principy jsou pochopitelně zcela jiné, ačkoliv do přístavu stále připlouvají lodě a chtějí zásobit zbožím. Cesta k vítězství je ale úplně odlišná, přesto má hráč ze Santiaga ještě lepší pocit, než z i tak vynikající Kuby.

Zpracování je vynikající. Ilustrace jsou dílem zkušeného autora, takže jsou přehledné a přitom pěkné na pohled. Máme snad pouze jednu drobnou výtku k zástěnám, které sice mohou být malé, ale obvykle za ně schováte vše potřebné. Jen při jejich kompletaci a vycvakávání musíte dávat pozor, protože nožičky jsou hodně tenké a je snadné je zlomit.

Santiago de Cuba - detail herního plánu

Santiago de Cuba je opravdu parádní strategická hra, která sice nemá rozměry a zdánlivě ani kvality velkých deskových her, ale přitom v souboji s nimi snadno obstojí. Přináší pěknou kombinaci strategických možností a voleb, které vás přenesou zpět na Kubu. Místo plné doutníků a rumu, místo pohody.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Rieneck
IlustraceMichael Menzel, Hans-Georg Schneider
Vydavateleggertspiele, Eagle-Gryphon Games, Filosofia Éditions, Hobby World, Kaissa Chess & Games, Lacerta, Ludonova, MYBG Co., Ltd., Pegasus Spiele, Piatnik
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba75
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(33 voters)
KategorieEconomic
MechanismyCommodity Speculation, Dice Rolling, Memory, Modular Board, Pick-up and Deliver, Resource to Move, Track Movement, Worker Placement
RozšířeníSantiago de Cuba: El taxi, Santiago de Cuba: La manifestación, Santiago de Cuba: La revolución, Santiago de Cuba: La siesta
RodinaCities: Santiago (Cuba), Country: Cuba, Digital Implementations: Yucata, Series: Cuba (Eggertspiele)
Alternativní názvyΣαντιάγκο, Κούβα, Сантьяго де Куба, Сантьяго-де-Куба, 古巴:聖地牙哥 Santiago de Cuba

Více o hře.

Recenze: Santiago de Cuba – doutníky a rum
Santiago de Cuba je vynikající a současně poměrně jednoduchá strategická euro hra. Hráči cestují jedním autíčkem po městě, snaží se získat co nejvíce surovin, aby je mohli výhodně prodat lodi čekající v přístavu. Její požadavky jsou určeny hodem kostkou. Právě jedno auto a tři budovy ukryté za každým z obchodníků jsou zdrojem těžkých rozhodnutí, které vás budou každé kolo čekat. Zásobení lodi vám přinese vytoužené vítězné body. Každý pohyb auta je pro vás velice důležitý, takže se nemáte čas nudit. Místo toho musíte neustále plánovat a přizpůsobovat se dění na plánu. Jednoduchá obchodní hra s těžkými rozhodnutími. Něco, co existuje jen velmi výjimečně. Ale tentokrát se to povedlo. Santiago de Cuba berte prostě všemi deseti.
Klady:

+ požadavky lodí dané kostkami
+ hráči hýbou stejným autíčkem
+ každý obchodník je spojený s několika budovami
+ hodně strategických možností
+ jednoduchá hra
+ rychlá herní doba
+ výtečné zpracování
Zápory:

- u zástěn se mohou zlomit packy
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rummikub Kids Edition – kreslení hrdinové s čísly