Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Dárky na Vánoce – deskové hry pro předškolní děti

Paní zima už se pomalu hlásí a s ní se blíží také nejoblíbenější čas roku pro velké množství lidí – Vánoce. A ty s sebou přináší nejen pohodu, stromeček, koledy a vánoční cukroví, ale také spoustu zabalených dárků na Štědrý den.

A protože věříme, že naši čtenáři mají všichni štědrou povahu, rozhodli jsme se vytvořit seriál o deskových hrách, kterými bychom se nebáli obdarovat své příbuzné a přátele ani my.

V prvním díle se podíváme na ty nejmenší hráče – deskové hry pro předškolní děti do 6 let. K tomu, aby se některá z deskových her kvalifikovala do tohoto článku, musí obsahovat jednoduché principy založené pouze na barvách, tvarech a velmi výjimečně na základním počítání s číselnou kostkou (pouze poslední dvojice her Auta + Princezny).

Dnešní dětský výběr začínáme hned několika obsáhlými krabicemi od firmy Bonaparte. Právě tato firmy se totiž svými soubory her zaměřuje především na menší publikum. Tomu pomáhá také barevná kostka, která je součástí balení – děti tak nemusí vůbec umět počítat, ale pohybují se na základě hozených barev na nejbližší odpovídající políčko.

Soubor her Prehistoric

První ze souborů her se věnuje velice populárním dinosaurům a jejich světu. Hrou se děti učí zajímavé informace o jednotlivých druzích. Dohromady se v krabici nachází pět deskových her, plus domino. Jejich obtížnost i zpracování se různí.

Co je na hře velice lákavé jsou postavičky dinosaurů, které jsou vyrobeny z kvalitního plastu a vypadají opravdu pěkně.
Pokud vás popis zaujal, můžete si přečíst recenzi Souboru her Prehistoric.

Pohádkový soubor her a Soubor her Večerníček ČT

Druhé dva soubory, které jsme v redakci měli možnost otestovat, se věnují fenoménu mnohem staršímu. Jedná se samozřejmě o český oblíbený Večerníček.
Oba soubory se zaměřují na konkrétní pohádky, zatímco Pohádkový soubor her vypráví o Štaflíkovi se Špagetkou, Rákosníčkovi nebo o Malé čarodějnici, pak druhý soubor her Večerníček České televize se zaměřuje na Boba a Bobka, Maxipes Fík nebo studiovou dvojici Jú a Hele.

Obě večerníčkové hry se vyznačují výborně vymyšlenými, zábavnými a jednoduchými hrami, které si s vámi snadno zahrají i malé děti. Nemůže chybět ani Člověče nezlob se. A který z dospělých odolá zaskákat si s Maxipsem Fíkem v Mistrovství světa ve skoku pro něco?

Více o hrách se dočtete v recenzi na Pohádkový soubor her, respektive v recenzi na Soubor her Večerníček ČT.

****

Nejen kostkou a hrami se děti mohou u stolu pobavit. O tom svědčí další dvě hry, které cvičí motoriku, postřeh a soustředění. Obě jsou založeny na podobných principech, ale jedna je čistě samotářská hra, zatímco ke druhé naopak potřebujete předem stanovený počet spoluhráčů.

Naklápěcí labyrint

Tato hra nabízí hned několik tematických desek, které musíte pečlivě a trpělivě zbrázdit svěřenou kovovou kuličkou. Výhodou jsou hned čtyři různé desky i povrchy a pěkné dřevěné zpracování. Hra je určena pouze pro hráče samotáře nebo se mohou utkat na čas. V recenzi Naklápěcího labyrintu se dočtete víc.

Tricours

Oproti tomu Tricours už částí svého slova předem určují, kolik hráčů bude třeba. Opět se jedná o závod s kuličkou, ale tentokrát ji musí děti dovést do cíle spoluprací a společným snažením. Hra výborně povzbuzuje komunikaci a lze ji hrát mnoha způsoby, jak se dočtete v naší recenzi Tricours.

****

S malými dětmi často hrají rodiče obrázkové pexeso. Jenže hra s jednoduchými pravidly se rychle ohraje a obrázky okoukají. Pokud máte zájem o něco s podobnými herními principy, pak další řádky jsou právě pro vás.

Trpasličí les

Začneme pěkně zostra krásnou dřevěnou variací na pexeso, která využívá točícího se hracího plánu. Na něm se schovávají dřevění trpaslíci s barevnými gumákami a vaším cílem je i po zatočení uhádnout dva se stejnou barvou. Hra skvěle trénuje prostorovou představivost, soustředění i postřeh a bude se líbit každému malému dítěti, jak vysvětluje naše recenze na Trpasličí les.

Pexetrio

A co takhle zvýšit obtížnost pexesa tím, že nebudete hledat dvě, ale hned tři kartičky? Navíc v obrovské hromadě tematických obměn, které učí děti zároveň poznávat i písmena, zvířata nebo třeba povolání. A to vše v kvalitním zpracování, které vydrží i hrubší zacházení. Zajímá vás, jak to všechno v produkci brněnské firmy Betexa vypadá? Stačí nakouknout do naší recenze Pexetria.

Pexeso pro uši

Na závěr paměťových her jsme si připravili lahůdku pro uši. Pexeso totiž nemusíte hledat pouze očima, ale můžete využít také svůj druhý nejdůležitější smysl – sluch. V každé dvojici kostiček je ukryto něco jiného a je pouze na vás, jestli je podle zvuku dokážete rozeznat a ještě si zapamatovat kde která z kostiček leží. Jak se nám líbil tento originální nápad, se dozvíte v recenzi na Pexeso pro uši.

****

Na závěr jsme si pak nechali hru, ve které jsou sice základní počty třeba, protože se v nich hází klasickou kostkou, ale svým tématem mohou být vhodné již pro děti kolem pátého či šestého roku.

Cars + Princezny

Děti jsou často nakloněny nějakým svým oblíbeným filmovým hrdinům. Dnes jsme si již povídali o večerníčcích, ale tentokrát zamíříme o kus dál, do dílny studia Disney.

Film Auta prosvištěl kiny a především klukům v něm pomotal hlavy závodnický Blesk McQueen. V této hře si budou moci zazávodit s ním i s dalšími hrdiny z Kardanové lhoty. A aby se děvčata necítila ukřivděná, máme pro ně dávku princezního šarmu z nejoblíbenějších pohádek (Sněhurka, Kráska a zvíře, Růženka a Popelka).

O obou hrách jsme si povídali ve společné recenzi na Cars: Radiator Springs Rallye a Princezny na plese, obě hry v distribuci firmy DinoToys.

****

Věříme, že vás naše dnešní nabídka zaujala a budete se těšit na další přehled. Ten vyjde již příští týden a poradí vám, čím zabavit malé školáky do deseti let.

Další vánoční články:
Dárky na Vánoce – deskové hry pro předškolní děti
Dárky na Vánoce – deskové hry pro děti
Dárky na Vánoce – deskové hry pro mládež
Dárky na Vánoce – deskové hry pro rodinu

Dárky na Vánoce – deskové hry pro předškolní děti
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
TOP 3 hry anglicky – léto 2019