Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Příběh hraček – V přátelství je síla

Školka je místo, kam chodí děti rády. Jsou tam s kamarády, skvěle si popovídají a navíc si ještě skvěle pohrají. Ale pro hračky je tohle místo tím největším strašákem na celém širém světě, protože děti zde s hračkami nezachází tak jako doma. Nejsou jejich, mohou si s nimi hrát ve skupinkách a hračky z toho nemají tu pěknou přátelskou atmosféru, která je v domácím prostředí.

To ale Woody s přáteli netušili. Nenapadlo je, že hrát si s dětmi může být také špatné. A přesto je z omylu vyvedly nejen samotné děti, ale také krutý a panovačný medvěd Mazlík, jehož bříško voní po jahodách. Jak může být někdo takový zlý? Přesvědčte se sami. Ale nezapomeňte, proč jste vlastně do školky přišly – zachránit všechny kamarády, kteří patří Andymu.

Právě tohle dobrodružství na vás čeká nejen ve filmu Příběh hraček 3, ale můžete ho znovu prožívat i díky nové deskové hře od společnosti Trefl. Hra Příběh hraček s podtitulem V přátelství je síla vznikla v roce 2010 u příležitosti odvysílání zmiňovaného filmu, podobně jako další dvě hry: Příběh hraček Nejlepší přátelé (recenze) a Příběh hraček Síla hraček (recenze).

V poslední době jsme se v recenzích Trefl odklonili od trendu, který zavedla na začátku. Ať už se jedná o Být jako Hannah Montana (recenze) nebo Magickou zahradu Princezny Disney (recenze), chyběly nám tak trochu oblíbené prostorové herní plány z Faraonovy kletby (recenze) nebo Světa Witch (recenze). Napravila to sice skvělá a roztomilá houbová hra Hop, hop (recenze), ale až nový Příběh hraček nás vrátí opravdu do třetího rozměru.

Velikost krabice tomu však překvapivě neodpovídá a je na standardní deskové poměry malá. Ovšem právě proto je také pořádně plná. Když odsunete stranou víko s ilustrací hlavních hrdinů a náznakem hracího plánu, dostane se vám zajímavý pohled. Uvnitř totiž je hned několik součástí, které spojením vytvoří prostorovou hrací plochu, o které si popovídáme za chvilku.

Kromě samotného plánu najdete v krabici ovšem také velkou postavičku kovboje Woodyho, který má ve spodní straně kapsu na karty. Samotná postavička je spíše velká karta, která stojí opřená jako takový stojánek. Určitě se ale jedná o originální umístění karet pro dobírání při hře. Z toho vyplývá, že někde uvnitř balení najdete také balíček karet.

Nemohou samozřejmě chybět čtyři hrací figurky, které klasicky padnou jako ulité do plastových stojánků. K jejich pohybu budete potřebovat také jednu šestistěnnou kostku. V průběhu hry budete sbírat a sestavovat puzzle, které má dohromady dvacet dílků. A abyste to všechno sestavili a dokázali hrát, budete potřebovat čtyřstránkový A5 návod.

Slíbili jsme ale, že se vrátíme zpět k hracímu plánu. Ten představuje čtyři místnosti. Na čtvercovém plánu jsou rozděleny do menších čtverců za pomoci zdí, které mají v sobě otvory. Na základní desce vedou cestičky, kterými se budou proplétat a utíkat hlavní hrdinové. A v jedné místnosti najdete dokonce schody, které jsou jedinou cestou ven a také cílem vašeho snažení.

Na začátku partie tedy nejdříve musíte sestavit hrací plán. To je velice jednoduché, protože se skládá ze základní desky, do níž nasadíte zbylé dílky zdí. Schody jsou rozkládací, takže v krabici nezabírají místo, a při chystání se ve stylu leporela roztáhnou do šířky. Každý z hráčů si vybere jednu figurku hrdiny z výběru: pan Brambůrka, Dinosaur, Jessie a Buzz. Dílky puzzle nechte v krabici, hráči si je budou v průběhu partie vytahovat a losovat. Zamíchané karty dejte Woodymu do kapsy a postavte jeho figurku nedaleko hracího plánu.

Začínající hráč hodí jako první kostkou a hráči se rozutečou po plánu. První část hry představuje honbu za dílky skládačky puzzle. Teprve až se hráčům podaří sestavit puzzle s obrázkem všech kamarádů, pak mohou pomýšlet na útěk. Jeho sestavení představuje skutečnost, že našli pomoc a mohou konečně společně utéct.

Na hracím plánu je spousta barevných políček s nejrůznějšími obrázky. Některé hráčům umožní házet ještě jednou, další je posunou o dvě políčka dopředu (Woodyho bota) nebo dozadu (medvídek Mazel). V požární oblasti a na zákazu vjezdu budete stát.

Pak jsou tu ještě další pole. Možná nejzajímavější z celé hry je modré políčko s kartou, které umožní dětem větší zapojení do hry. Hráč si totiž lízne kartu z Woodyho balíčku a dostane za úkol nějakou legrační činnost. Právě z těchto karet plyne největší zábava. Je jich dostatečný počet vzhledem k nízkému počtu modrých políček na plánu. Hráči tak za jednu hru využijí pouze několik málo karet.

Důležitá je však i políčko s dílkem puzzle, které umožní hráči získat jedno puzzle do zásoby. Tím se postupně přibližuje konec první fáze hry. Ale mezitím hráči určitě narazí ještě na pole s kloboukem, kde musí jeden dílek odevzdat.

Velmi důležité hlavně na začátku hry je políčko s kloboukem, o které se všichni budou prát. Ten totiž zajišťuje lepší startovní pozici pro druhou (kratší) část hry. Když hráči dosbírají všechny dílky puzzle, je souboj o ně u konce.

Hráči se teď utkají v cestě na schody po polích s hvězdičkami. Pouze ten hráč, který jako první dorazí na horní políčko schodů, se stane tím jediným a právoplatným vítězem. Ale nebojte se, všichni kamarádi společnými silami utečou.

Stejně jako většina podobných her od Trefla, i V přátelství je síla je hra směřovaná jednoznačně na děti. Samotné házení kostkou je zde doplněné hned kombinací dalších oblíbených činností. Nejdříve je to poklidné skládání puzzle, které na konci vyústí v závod.

Při celé hře vás doprovází krásné originální zpracování z dílny ilustrátorů Pixaru a také již mnohokrát zmiňovaný prostorový hrací plán. Ve skutečnosti byste samozřejmě ke hře nepotřebovali ani schody, ani rozdělení na místnosti, ale atmosféře pro dětské hráče to velice napomáhá. Hra se pak vyjímá na rodinném stole mnohem lépe, než nějaká obyčejná kartonová deska. Provedení všech komponent je kvalitní.

Hráči by v první části partie mohli soupeřit o počet dílků, kterými do skládanky přispějí. Podle toho by bylo určené startovní pořadí pro druhou část, které by bylo odstupňované vždy třeba jedním nebo dvěma políčky.

Figurky se sice při cestě hracím plánem nesmí na trati otáčet, ale mohou si vybírat, kterou cestou se vydají, když narazí na křižovatku. A to je dobře, protože to do hry přidává alespoň malý pocit volby, že není hráč pouze loutkou v rukou kostky.

Hra je doporučena od čtyř let. V takovém věku by mohla dětem stát v cestě pouze neznalost pohádky a také čísel na kostce. Pochopitelně budou potřebovat po ruce někoho, kdo jim přečte úkoly z kartiček, aby je mohli plnit. Rodiče ale nemusí mít strach, do půl hodiny je partička této hry vždy u konce.

V pravidlech opět narazíte na nejasnosti, především co se druhé části týká. Především zde není jasně řečeno, odkud hráči mají svůj závod začínat. Zatímco první část může být trochu zdlouhavá (hráči mohou dílky puzzle i ztrácet), druhá je velice svižná a napínavá.

Ovšem i při použití základních pravidel bez úprav si užijí dětští fanoušci filmu s hrou zábavu. Především díky kartičkám úkolu, které zajišťují neustálou akci a zábavu pro hráče. Nemalý podíl na atraktivitě hry má pochopitelně i její vzhled, který děti opravdu přenese do prostředí oblíbené pohádky. Právě tím plní tato hra na 100 % svůj účel.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15 % za dětský pohled.

Recenze: Příběh hraček – V přátelství je síla
Klady:

+ prostorový hrací plán
+ ilustrace od Pixaru
+ stojánek na karty
+ dvě části hry
+ skládání puzzle
+ karty s úkoly
Zápory:

- nejasnosti v pravidlech
- velký vliv náhody
- první část hry se může protáhnout
- cena
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Der Schatz von Castellina – bloudění po hradě