Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rüben Rallye – přes jezero za mrkvičkou

ruben-rallye-12

Když jsem poprvé uviděl její ladné oranžové křivky, věděl jsem, že pro ni udělám cokoliv. Dokonce přeběhnu jezero po nestabilních prknech a to, i když neumím vůbec plavat. Už jen jeden hop a skok a jsem u ní. Už se těším, až se do ní zahryznu. Do velké chutné mrkvičky.

Závod zajíců si pro nás připravil Silvain Ménager v deskové hře Rüben Rallye (Rabbit Ralley) neboli králičí rallye. Svůj nápad realizoval pod záštitou společnosti HABA a s pomocí ilustrací, které vytvořil Daniel Döbner. Hra vyšla v Německu v roce 2016.

V malé žluté krabičce na hráče čekají dva kartonové ostrovy, které je potřeba posadit na podpůrný kříž. Z ostrovů připraví herní plán tak, že je položí nějakých osmdesát minut od sebe. Každý z hráčů si vybere jednoho králíčka a postaví jej na startovní ostrov. Hráči položí zásobu barevných mostů vedle plánu společně s velkými dřevěnými kameny, které poslouží jako podpora pro mosty. Na cílovém ostrově pak na úspěšné běžce počkají dílky mrkviček.

ruben-rallye-05

Hráč ve svém tahu dostane kostku a jejím hodem určí, jaký most bude moci položit. Zatím jej ale ovšem nesmí vzít do ruky. Místo toho si vezme jeden velký, šedivý a dřevěný kámen a položí jej mezi ostrovy. Při tom se snaží, aby nebyla vzdálenost mezi kamenem a současnou pozicí králíčka vzdálenost delší než hozená barva mostu. Na postavení propojení musí cestička být na obou stranách podepřená a držet pevně ve vzduchu nad vodou jezera.

Pokud se hráči podařil dobře odhad, pak může posunout svoji figurku kupředu na propojený kámen. Odsud bude králík pokračovat v dalším kole. To musí hráč znovu hodit kostkou, správně odhadnout vzdálenost a zase položit kámen do ideální vzdálenosti. Teprve ten hopsal, který dorazí na ostrov s mrkvičkou, se stává vítězem. K tomu potřebuje ohlásit, že místo kamene se pokusí mostem dosáhnout rovnou na ostrov. Závod ale ještě pokračuje, aby se rozhodlo i o dalším pořadí.

Rabbit Rallye je jednoduchá dětská hra o odhadu a riskování. Hráči se naučí s její pomocí barvy a ještě si výborně zazávodí. Pouze ti králíci, jejichž majitelé ideálně vyváží riziko a jistotu, dorazí do cíle jako první a mohou se zakousnout do své sladké odměny.

ruben-rallye-04

Pravidla jsou opravdu naprosto jednoduchá a není ani důvod je jakkoliv zesložiťovat. Tak jak jsou uvedena v příručce, jsou ušita ideálně pro předškoláky. Krabice doporučuje hru dokonce už od čtyř let a toto číslo můžeme jen podpořit. Dětem navíc dodá nejen zábavu, ale současně i nějaké ty důležité předpoklady. Závody netrvají nijak dlouho. Partie je u konce během deseti minut. To ještě dále podporuje už zmíněné věkové doporučení.

Soupeři by neměli využívat navzájem svoje mosty. Každý závodí sám za sebe a snaží se vytvořit tu nejrychlejší cestu k cíli. Úspěch je daný rizikem, pokud je hráč schopný odhadnout délku destičky opravdu přesně, ale také štěstím v kostkách. Hráč potřebuje ty delší mosty, aby se rychleji dostal k mrkvičce.

ruben-rallye-11

Hra nabízí ještě více náhodnou variantu, kde musí hráči odhadovat ještě před hodem kostkou. To znamená, že hra je mnohem náhodnější a důsledek riskování je ještě větší. Po celou dobu platí, že pokud hráč udělá chybu a destička na propojení kamenů nebo ostrovů nestačí, pak ztratí jedno cenné kolo, které může chybět.

Rabbit Rallye je závodní hrou pro nejmenší. V souboji o vítězství hraje roli nejen štěstí v hodu kostkou, ale také šikovnost a odvaha riskovat. Hráči si zasprintují k cíli už od těch nejmenších mrňousů, ale hrát mohou i starší. Rabbit Rallye je dobrou hrou pro malé závodníky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSylvain Ménager
IlustraceDaniel Döbner
VydavatelHABA
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyDice Rolling, Movement Template, Point to Point Movement
RodinaAnimals: Rabbits
Alternativní názvyDe Gouden Wortel, Kaniralli, Rally de Zanahorias, Rüben Rallye, Saute Lapin!

Více o hře.

Recenze: Rüben Rallye – přes jezero za mrkvičkou
Rabbit Rallye je hrou plnou dupání králíků. To proto, že hopsají z jednoho kamene na druhý, ale protože neumí plavat, potřebují pomoc mostů. A není vůbec snadné takový přechod postavit, protože potřebujete správně odhadnout vzdálenost mezi kameny. Jinak se most zhroutí a králík bude muset čekat na novou šanci. Hráči musí tedy umět vyvážit riziko a rychlost. Na prostoru deseti minut se toho stane tak akorát, aby hra udržela pozornost malých předškoláků. Rabbit Rallye je velmi jednoduchou závodní hrou pro malé i velké.
Klady:

+ napínavé závodění
+ potřeba dobrý odhad
+ dřevěné zpracování
+ jednoduchá pravidla
+ hra pro malé děti
+ odpovídající herní doba
+ mohou hrát i starší
Zápory:

- smůla může převážit schopnosti
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Prehistories – autorem jeskynních maleb