Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sherlock Holmes – Případ čtyř případů – hra pro čtenáře

sherlock-pripad-ctyr-pripadu-01

Znáte Sherlocka Holmese. Žádná výzva pro něj není dost velká. A tak mu už nestačí jeden případ, ale snaží se najít řešení hned čtyř zdánlivě nesouvisejících kauz. Jenže cit nejlepšího detektiva všech dob opět nezklamal. Brzy se ukáže, že ty různé případy spolu přece souvisí.

Zkoumat tyto případy budou muset čtenáři, kteří si vyhlédnou knihu Sherlock Holmes: Případ čtyř případů, kterou vytvořili ve společnosti Makaka Editions. Podle toho názvu byste už mohli rovnou očekávat, že se bude jednat o knihu, která je někde napůl cesty mezi komiksem a hrou pro jednoho hráče. Jedná se totiž už o několikátý počin dostupný na trhu, následuje úspěšné Rytíře a Unesenou. Hru následně vydala společnost Blue Orange a nyní se dočkala české edice zásluhou firmy Rexhry.

Nejen z názvu, ale také titulního obrázku je jasné, že si kniha bere předlohu v příbězích Arthura Conana Doyla. Od první stránky budou čtenáře provázet obrázky pouze s útržkovitým textem v rámečcích. I novinka je totiž čistokrevný komiks, ale nejedná se o lineární čtení. Jednotlivé rámečky nebo jejich skupiny jsou očíslované a příběh hráče nechá velmi často listovat.

sherlock-pripad-ctyr-pripadu-03

Především ale po většinu času má čtenář pocit volby, jak před ním rostou rozvětvené větve příběhu. A při tom název knihy nelže – na hráče opravdu čekají čtyři případy, které je třeba rozřešit a získat pro to dostatek informací.

Právě v tom se novinka výrazně odlišuje od minulých dvou knih, protože nestačí jen se posouvat napříč příběhem a občas hodit kostkou. Tentokrát budou detektivové potřebovat papír a tužku, protože si musí poznačit získané indicie. Především ale musí umět dedukovat a číst mezi řádky, protože kniha jim nedá informace zdarma.

Hráči si sami vybírají, kterým případem se budou zabývat. Vývoj knihy řídí také sběr artefaktů, které hlídají postup vpřed. Díky chytře vrstvenému příběhu si hráči opravdu připadají, jako by vyšetřovali zmiňované zločiny. Při tom text je jednoduchý a čtivý, ale samotná obtížnost knihy je nastavená ne úplně jednoduše.

sherlock-pripad-ctyr-pripadu-05

Je jasné, že při procházení celého vyšetřování budou muset hráči hodně listovat vpřed a vzad, což může někomu vadit. S hledáním rámečků jim pomáhá zápatí stran, kde jsou vždy vypsané všechny čísla, která na dané straně najdou.

Stejně jako jakoukoliv jinou knihu, ani tuhle nemusíte přečíst naráz. Je vhodné si vyšetřování rozdělit na čtvrtiny, ale pokus si děláte poctivé poznámky, je možné číst i po menších částech. To proto, že správnost řešení lze zkontrolovat až na úplném konci, tedy po pročtení všech čtyř příběhů. To je trochu škoda, protože se trochu vytrácí spojitost.

Čtenáři musí velmi dobře zvažovat, kterou cestu budou následovat, protože špatná volba může mít pro jejich postavu neblahé následky. Naštěstí většinou mají hráči k dispozici indicie a šanci tušit, která cesta je ta správná. V tomto ohledu tedy při čtení nenarazíte na nic náhodného.

sherlock-pripad-ctyr-pripadu-07

Co je ale naprosto jedinečné je možnost vybrat si, jestli hráči budou vyšetřovat jako Watson nebo Holmes a tím si odemknou speciální dovednost dané postavy. Vše je řešené skvěle s pomocí barevných rámečků, které se týkají konkrétního hrdiny, takže průběh zůstává přehledný.

Neméně fantastický je způsob vyslýchání podezřelých a ostatních postav. Ten využívá možnosti, které si hráči postupně odškrtávají, ale opět tady čekají nástrahy, ze kterých už není cesty zpět. Někdy se třeba budete muset bez výpovědi postavy i obejít.

Tak nějak čekáte, že v knize nemůže existovat žádná znovuhratelnost. Ale protože pokud máte na konci v řešeních nějakou chybu, nedozvíte se kde, tak musíte při opakovaném vyšetřování zvažovat svoje rozhodnutí u všech případů. Díky tomu vám kniha vydrží překvapivě dlouho, protože napoprvé se mnoha čtenářům nepodaří vyřešit kompletní sadu čtyř záhad.

sherlock-pripad-ctyr-pripadu-08

Sherlock Holmes: Případ čtyř případů je fantastickou knihou a zatím jednoznačně nejlepší z této řady dobrodružných komiksů. Pokud tedy nemáte spoluhráče nebo chcete něco chytrého na čtení, pak je tohle parádní možnost, jak se zabavit. Kresby jsou výtečné a nápady napříč knihou skvělé. Pokud tedy rádi luštíte případy, pak vám nemůžeme knihu Sherlock Holmes: Případ čtyř případů doporučit dost významně.

Prozkoumávejte dál
Recenze: QI The Travel Game – cestovní zajímavosti o světě