Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Shuffle Heroes – steampunkové dobrodružství

shuffle-heroes-01

Jen člověk může být hrdinou. To si všichni mysleli ještě před několika lety, než se na povrch země vyklubala magie a začala měnit nejen lidi, ale i věci. Prostoupila stroje, vodu i hory a ze všech prostředí vzešly nové živočišné druhy. Některé obávané a jiné přátelské. Jenže s ohromnými silami magie se uvolnily také magické pečetě chránící náš svět před útokem zvenčí. Dnes může být každý hrdinou, stačí jen odvážné srdce.

A jedno takové určitě má autor Jan Vaněček, který už podruhé přichází s kůží na český trh. Pod hlavičkou firmy Czech Board Games vydává svoji novinku Shuffle Heroes. Zatím byl podepsaný pouze pod party taškařicí Mc Johnny’s. Tuto novinku ovšem zaštiťuje také společnost ADC Blackfire, která slouží jako distributor. Hra ovšem útočí i na zahraniční trhy díky profesionálnímu zpracování. Za to rozhodně lze poděkovat také týmu ilustrátorů: Michal Kocourek, Roland Havran, Anna Dvořáková a Ondřej Hrdina.

Na parní pohon se k nám přišustí malá krabička s portrétem nekromanta na víku. Má trochu netradiční technické vzezření tak, aby zapadl do steampunkového světa. My se ho ale nezalekneme a přijmeme jeho pozvání do nitra krabičky. Tam na nás čeká jeden kartonový arch s žetony štítů a životů. Tím hlavním ale je dvaadevadesát herních karet. Z nich ale některé k opravdovému hraní sloužit nebudou – jsou tu karty příběhové, přehledové a ilustrací. A tak teprve po jejich vytřídění dostaneme opravdických sedmasedmdesát listů, které už zasáhnout do partie.

shuffle-heroes-11

V tom zmíněném hlavním balíčku najdeme sedm karet hrdinů. Každý má svůj speciální znak, počet životů a také dvě dovednosti – jednu pasivní schopnost a jednu akci. Další karty mají jeden důležitý prvek – stejnou ikonu, jako jeden z hrdinů, čímž oznamují svoji příslušnost. Některé mohou být označené klíčovým slovem trvalá, ale především mají všechny nějaké textové efekty.

Na začátku partie si každý z hráčů vybere nebo náhodně vylosuje dva hrdiny do svého týmu. Podle jejich znaku pak vybere také jejich specifické karty a vytvoří z nich jeden zamíchaný balíček, zatímco karty samotných hlavních postav položí před sebe. Každý hrdina dostane odpovídající počet žetonů života podle svojí statistiky v pravém horním rohu. Protivníci si rozdělí pořadí a dostanou čtyři nebo šest karet do ruky do začátku.

Každý tah začíná tím, že hráči odhodí zahrané karty z minulého tahu. Ty před sebou musí nechat do té doby vyložené. Poté už přistoupí k radostnější možnosti, kterou je šance zahrát jednu z karet z ruky na stůl. Ono to není až tak přesné, protože hráč si v každém kole může místo zahrání karty zvolit jednu z jiných akcí – využít schopnost hrdiny nebo si dobrat karty z balíčku. Akce lze řetězit, pokud aktivovaný text končí magickým slovem Kupředu!

shuffle-heroes-09

Jak vyplývá z minulého odstavce, hráči si na konci tahu nedobírají nové karty a nechávají ty vyložené ležet před sebou. Pokud chtějí doplnit svůj výběr karet na ruce, mohou tak učinit pouze v případě, že mají maximálně čtyři karty v ruce. V tu chvíli si doberou do šesti. Kdykoliv hráčům dojde dobírací hromádka, zamíchají tu odhazovací a pokračují dál.

Všechny karty jsou ale prostředkem k útoku na protivníka. Některé přímo umožňují uštědřit soupeřící straně zranění, které mohou nejdříve pohltit štíty (ty lze získat z dovedností karet). Ty jsou ale dočasné a na začátku dalšího tahu jsou odhozeny spolu s nepermanentními kartami. Právě do té doby má ale protivník ideální příležitost zničit vyložené karty. Ke zničení stačí jeden bod zranění, tedy s výjimkou hrdinů, kteří mají svůj vlastní počet životů. Takto zničené karty se už nevrátí do souboje.

Partie pokračuje likvidací soupeřových karet tak dlouho, dokud jeden z nich neztratí rovných patnáct karet. Ale hra může skončit také poražením obou hrdinů, kterým musí klesnout počet životů na nulu. Ať už skončí souboj prvním nebo druhým způsobem, tak je vítěz v tu chvíli okamžitě jasný.

shuffle-heroes-12

Shuffle Heroes je duelovou hrou pro dva znepřátelené protivníky. Hráčům do ruky dává prostředky k ničení balíčku nepřítele. Je to tedy takový reverzní deckbuilding, kde oba účastníci začínají s kompletními sadami karet a postupně si z nich navzájem ukusují. Autor tento mechanismus pojmenoval jako deck-deconstruction.

Tady je důležité zmínit, že je určitě výhodou znát karty, které jsou ve hře. Hráči to potřebují k tomu, aby dokázali co nejlépe vyhodnotit, kterou kartu soupeři zničit. Znalost nabídky karet tak je v podstatě nutná, pokud nastoupíte proti někomu zkušenějšímu. Začátečník těch šancí k vítězství příliš nemá.

Naopak přes poměrně malý počet karet je hra velice variabilní. Každý z hrdinů je opravdu unikátní a jeho karty jsou jiné. Jednotlivé kombinace se tak hrají vždy docela jinak a vyžadují různý přístup. To určitě hráči ocení, protože právě proto dokáže hra vydržet opravdu dlouho a pobaví na mnoho partií.

shuffle-heroes-17

Protože je hra ve své podstatě o souboji dvou armád, je postavena na konfliktu. Hráči na sebe musí cíleně útočit a snažit se navzájem si zlikvidovat karty. Pokud tedy někomu nevyhovuje nemírumilovné řešení, tak tuto hru nejspíš neocení. Všichni ostatní budou ale z dynamiky a rychlých kol nadšení. Hra funguje opravdu chytře a každé kolo je omezeno pouze na jedno až dvě rozhodnutí. Důležitým prvkem každého tahu jsou štíty, které umí ochránit všechny karty hráče a ne pouze hrdiny. Pouze po ponížení zranění proniknou zbývající body zranění ke svému cíli.

Na hraní Shuffle Heroes není vůbec nic. Musíte se naučit dohromady jen několik základních pravidel, a pak už stačí si číst schopnosti samotných karet. V kontrastu s tím ale je ale obtížnost samotné hry, která je nastavena poměrně vysoko. Není jednoduché objevit výhody jednotlivých postav a jejich společného propojení. Ocení ji tedy především zkušení hráči, kteří umí tato komba hledat.

shuffle-heroes-18

Důležitým prvkem každé taktiky jsou samozřejmě i postavy samotných hrdinů. Ti mají pasivní schopnost, která platí pořád. Ale jejich poražení není jedinou cestou k vítězství. Hráči se mohou místo toho zaměřit na likvidaci obyčejných soupeřových karet. Dvě taktiky současně zaručují, že partie bude vždy rychlá.

A přesto veškerá hratelnost může být jakkoliv objevná, ale základní důvod, proč Shuffle Heroes zaujme, leží jinde. Karty mají totiž úchvatné ilustrace, které vám na dlouho utkví v paměti. Ne nadarmo sami autoři charakterizují hru jako kombinaci steampunku a lovecraftovského horroru. Navíc každý z hrdinů má svůj styl a svět, čemuž také karty odpovídají. A obrázků je opravdu hodně, protože kopií od jednotlivých karet je pouze pár.

shuffle-heroes-21

 

Shuffle Heroes jsou konečně českou hrou, kterou nevytvořil Vlaada Chvátil a přesto si zaslouží mezinárodní vydání. Tahle věc nás opravdu baví a kdykoliv si k ní sedneme, užijeme si rychlé a napínavé dobrodružství. Shuffle Heroes nabízí spoustu variability, krásné ilustrace a duelovou zábavu světové kvality.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJan Vaněček
IlustraceHana Novotná
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Czech Board Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Fighting, Horror
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Variable Player Powers
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Crowdfunding: Kickstarter, Players: Two-Player Only Games

Více o hře.

 

Recenze: Shuffle Heroes – steampunkové dobrodružství
Shuffle Heroes jsou výbornou hrou, která vznikla v České republice. To jsou hned dvě výborné zprávy, které v jedné větě potěší o to víc. Jedná se o konfliktní duelovku, ve které si jdou hráči po krku a likvidují si navzájem balíčky karet. Hra má ale hned dvě vítězné podmínky, takže závisí pouze na taktice. Přes menší počet karet je hra velmi variabilní a ilustrace jsou opravdu povedené. Jedinou nevýhodou tak je důraz na znalost karet, protože jinak lze těžko efektivně likvidovat protivníkovi jeho opory. Shuffle Heroes jsou elegantní a zábavnou hrou, která si získá mnoho fanoušků.
Klady:

+ parádní ilustrace
+ originální mechanismus
+ velká variabilita
+ zajímaví a jedineční hrdinové
+ rychlá herní doba
+ česká hra
Zápory:

- velmi konfliktní
- hráči musí znát karty, aby byli konkurenceschopní
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pick-a-Polar Bear – vyberte si svého chlupáče