Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sky Traders – obchodujte na nebi

Sky Traders - balení

Sethovi bylo včera devatenáct. Opustil svoji rodinu a konečně si splnil svůj největší dávný sen – nastoupil do služby na vzdušnou loď kapitána Strata. Před vyplutím neustále fascinovaně chodil po palubě sem a tam, koukal se na výšku stěžňů, na obří plachty a tajil dech při představě, že dřevěné ploutve visící nyní neškodně po stranách trupu se nafouknou a budou z mraků těžit vzácný flogiston.

Rodiče ho varovali před nebeskými piráty, ale on jen mávnul rukou. Věřil, že vzdušná gilda je ochrání, stejně jako to dělá už po několik desítek let. Současně ale věděl, že létání skýtá mnohá další nebezpečí. Ale byli přece jen obchodníci, tak co by se mohlo stát?

Když vypluli, jeho otázka se dočkala poměrně rychlé odpovědi. Z řečí ostatních námořníků se totiž dozvěděl, že na palubě jejich lodi se nachází tajemný a nejspíš velmi cenný náklad, a jejich úkolem je přepravit jej bezpečně do hlavního města. Od té chvíle nepřestával plnit své povinnosti, ale tajil se mu dech pokaždé, když se na obzoru objevila zvětšující se silueta nějaké jiné lodi. Piráti, myslel si vždycky, ale byli to jen další obchodníci. Až jednou se dočkal..

Sky Traders - připravená hra

I vy jste určitě vždycky přemýšleli, jaké to je, plavit se v oblacích a vychutnávat vítr ve vlasech. Žádné hlučné motory, jen magické síly přírody a trocha vědy k tomu. Někomu se jeho sen splnil v balónu, jiný si zahraje Sky Traders, hru pocházející z produkce společnosti Fantasy Flight Games. Jejím autorem je ital Gioacchino Prestigiacomo a o nádherné ilustrace se postarali mistrové svého řemesla – Miguel Coimbra (7 divů světa, Arcana), Nicolas Fructus (Takenoko) a Christophe Madura.

Sky Traders jsou novinkou pro rok 2012 a u nás ji můžete koupit například v distribuci společnosti Svět her. Jedná se o deskovou hru z řady těch rozsáhlejších a pokročilejších, jak se už brzy přesvědčíme. Z toho vyplývá, že je kompletně v angličtině. Karty na sobě často mají nějaký krátký text, takže bez znalosti cizího jazyka se tentokrát neobejdete. A to přesto, že Sky Traders jsou ve své podstatě poměrně jednoduchou hrou.

Už z víka krabice na vás dýchne krásná barevná atmosféra světa plného dobrodružství. A nepřejde to ani, když vezmete do ruky návod a zalistujete v něm. Je nádherně zpracovaný, plný elegantních ilustrací a rozvržený s naprostou pečlivostí. Možná se trochu leknete jeho tloušťky, ale pravidla samotná začínají až na straně 14 a na straně 24 už můžete v podstatě začít hrát. Navíc další místo na stránkách zabírají ilustrované příklady, které vám vše pomohou pochopit na první pokus. Zbylé dva listy podávají vysvětlení o setkání gildy, které se děje po odehrání tahu každým z hráčů. Na začátku tedy tato pravidla nepotřebujete znát.

Sky Traders - připravená hra

Ale ještě vám musíme povyprávět, s čím si vlastně na stole budete hrát na ty vzdušné obchodníky. Vy sami se stanete jednou z pěti figurek (bust). Každá postavička je odlišná a má navíc jinak barevný podstavec, aby bylo jasně patrné, o kterého hráče se jedná. Tato figurka bude označovat vaši pozici na mapě světa.

Tu sestavíte ze čtrnácti šestistranných dílků, na nichž najdete rozličné obrázky měst, mraků, létajících planin, ale také gejzír flogistonu nebo vulkán. Tyto dílky na sobě mají malý štítek popisující jejich specifickou vlastnost a po stranách červené a hnědé šipky důležité pro přípravu plánu.

Kromě těchto dílků lokalit, které nám okamžitě připomněly Venturu (recenze), najdete v krabici také balíček lodních nákladních prostor v barvě každého hráče. Na lodi je šest míst, kam můžete uložit převážené zboží a do každého z nich se vejdou pouze dva barely jednoho typu. V dolní části pod siluetou lodi se nachází měřítko paliva, díky kterému se všechna mohou pohybovat – to je ten již několikrát zmiňovaných flogiston.

Sky Traders - připravená hra

Pak jsou tu dva společné tabulky – jedna bude označovat cenu každého z osmi druhů zboží na trhu, druhá je pak spirálová trasa pro sledování vítězných bodů. Hráči začínají na jejím vnějším okraji a postupně se propracovávají do středu, kde na ně čeká maximální padesátka.

Nyní už na nás čekají jen žetony a karty, ale vše v poměrně velkém počtu. Karty jsou konkrétně pěti druhů – první balíček Předpovědi (Ill Winds) vám může uškodit nebo pomoci, ale odhalení karty se nedá vyhnout. Každá vyložená karta provází hráče jedním celým kolem. Pak jsou tu karty posádky, poškození a vylepšení nákladových prostor. Poslední karta je jediný osamocený klíč, který označuje začínajícího hráče.

A zbytek už jsou jen hromádky žetonů. Nejzajímavější jsou sudy s osmi druhy nákladů. Každému odpovídá jedna barva a vzhledem k jejich počtu jsou odstíny dobře zvolené a odlišitelné od sebe navzájem. Nechybí ani několik čtvercových žetonů pro hledané zločince, kterými se můžete stát, a pochopitelně také peníze v pěti různých hodnotách. Nazývají se zde piastry. Závěrečnou kartonovou součástí je osmička oválných značek, které využijete ke zvýraznění aktuálních cen obchodovatelných surovin.

Sky Traders - rozehraná hra

Ve výčtu jsme ale úplně zapomněli na čepičky, kterými si budete označovat svoje vítězné body vlivu a také zásobu flogistonu na lodi. Na závěr pak už zbývá zmínit pouze trojice barevných kostek pro každého z hráčů, které využijí při soubojích, ale také při jedné z nejdůležitějších činností celé hry – změně cen zboží.

Abyste mohli Sky Traders začít hrát, nejdřív si na stole připravíte mapu světa. Dílky si hráči mezi sebe rozdají a pak se střídají v jejich pokládání. Svazuje je několik základních pravidel, z nichž to nejdůležitější je, že šipky na stranách dílků se musí vždy střídat – na hnědou tedy může navazovat pouze červená a obráceně. Nyní už jen připravíte všechny balíčky a hromádky zásob vedle mapy, jen posádku rozdělíte podle druhu – ta se nedobírá náhodně, ale rekrutuje.

Každý z hráčů si vezme jednu kartu lodi a k ní také všechny odpovídající barevné dílky – jeden klobouček položí na nulu na počítadle vlivu a druhou na desítku zásoby flogistonu své lodi. Má nyní plně natankované palivo. K tomu dostane navíc dvacet piastrů a tři muže do posádky. Ze skladišť čtyři, pět a šest jim udělá kabinu a tím je obsadí tak, že se nedají využít pro převoz zboží.

Sky Traders - karty

Teď už zbývá pouze připravit trh a jeho ceny. Vezmete průhledné elipsy a všechny položíte na pozici s hodnotou nejvíce vlevo. Jedinou výjimkou je hodnota černého trhu, která bude naopak nejvyšší – padesát – tedy nejvíce vpravo. Každý z hráčů náhodným hodem kostkou určí jeho začínající pozici v jednom ze šesti dostupných měst.

Tím je příprava partie Sky Traders hotová. Překvapivě jednoduché, viďte? Dobrá zpráva je, že i samotná hra je po jednom přečtení pravidel podobně jednoduchá a ty složité věci na vás začnou vyplouvat až ve chvíli, kdy se nad ní začnete zamýšlet a koumat nad nejlepší cestou k vítězství.

Na začátku svého tahu hráč vždy odhalí jednu z jednatřiceti karet z balíčku Předpovědi, přečte nahlas její text a všichni dotčení se podle ní zařídí. Tím končí klidná část jeho tahu. Na zbylé tři činnosti má totiž dohromady časový limit dvě minuty, jak praví pravidla. Je to především z důvodu hladkého průběhu partie, aby žádný z hráčů nemohl donekonečna protahovat tah nějakým rozhodováním.

Sky Traders - rozehraná hra

Nejdříve může pohnout svojí vzdušnou lodí na některé ze sousedních políček. Vzdálenost, kterou jeho loď urazí, si určí hráč sám, ale musí za ni zaplatit palivem. Do vzdálenosti tři je vše v pořádku a vzdálenost je přímo rovna množství spotřebovaného flogistonu, pokud by však chtěl hráč cestovat dál, začnou výdaje narůstat – za čtyři pozice je to už pět a za pět celých deset jednotek flogistonu – tedy celá zásoba natankované nádrže. K rychlejšímu pohybu lze také využít hyperzephyrové brány.

Třetí fáze tahu hráčů mu dává možnost se jen tak bezplatně zbavit nákladu nebo posádky. Nic jej to nestojí, ale nic za tuto činnost nezíská. Pouze si uvolní nákladní prostor pro další, poslední a nejdůležitější fázi.

V té si může zvolit jednu ze čtyř akcí. Dvě z nich jsou dostupné vždy, zatímco obchodování můžete provádět pouze v případě, že kotvíte po svém pohybu v některém z měst. Každé město má na sobě napsaný typ suroviny, kterou vyrábí a prodává. Všechny ostatní v něm naopak můžete výhodně prodat. Kromě toho můžete ve městě také tankovat flogiston, najímat posádku, kupovat vylepšení nákladového prostoru nebo opravovat svoji loď po boji.

Sky Traders - karty

Těžba minerálů zdarma je možná také pouze na políčku města. Jednoduše hodíte dvěma kostkami a jejich součtem zjistíte, kolik nejlevnějších minerálů můžete naložit do své lodě. Pokud se vám podaří hodit dvě stejná čísla, získáte navíc ještě cenné šperky.

Zbylé dvě možnosti, které můžete dělat kdekoliv v oblacích, jsou prosévat mraky nebo zaútočit na některou ze soupeřících lodí. První možnost je prostá těžba mraků, ze kterých můžete získat nové zásoby flogistonu. Díky tomu se vám nikdy nemůže stát, že byste se zasekli bez možnosti dalšího pohybu. Jen vás to bude stát tah navíc.

Posledním dílkem skládačky tahu je pochopitelně boj. Ten se odehrává za pomoci kostek a postupného výběru karet posádky, ale ne současně, ovšem na kola. V každém z nich hráč pošle do bitvy jednoho muže a jednu kostku, za kterou dostane loď poškození.

Sky Traders - rozehraná hra

Na konci každého kola, kdy odehrají všichni hráči jeden tah, se mění trh. Hráči za pomoci hozené trojice kostek mohou zvyšovat nebo snižovat čísla surovin, podle čísla, které na kostce padlo. Hráč vždy může hlasovat pro přidání nebo snížení hodnoty. Jakmile všichni hlasovali, vyhodnotí se hlasy a podle nich vzrostou nebo klesnou ceny zboží.

Partie končí jednoduše dosažením padesátého bodu vlivu na spirále vítězných bodů. Další a další pozice si můžete pořídit za získané finance právě na konci kola po úpravě cen na trhu. Jakmile některý z účastníků dorazí do centra spirály, nastává poslední kolo, které všichni dohrají. Ten z hráčů, který dosáhnul 50, vyhrává, pokud by jich bylo více, pak rozhodují peníze a aktuální hodnota nákladu na lodích.

Jak vidíte, tak Sky Traders jsou vlastně ve skutečnosti jednoduchou obchodní hrou se spoustou strategie a možností, jak ovlivnit cenu nebo vydělat na některém konkrétním zboží. Zásoby nejsou nijak omezeny, takže všichni mohou klidně nakládat stejné suroviny. Ty lze však vždy nakoupit pouze na jednom místě.

Sky Traders - karty

Ale peníze jde vydělávat i jinými způsoby – třeba okrádáním druhých nebo vyvážením odpadů z města pryč. Obě tyto ilegální činnosti vás ale mohou dostat do potíží, protože za napadení mírumilovných obchodníků dostanete bez ohledu na vítězství nebo porážku žeton hledaného zločince. Od té chvíle jste honěnou zvěří a za útok na vás nejsou hráči nijak penalizováni a naopak získáte odměnu.

Největší důležitost je ale kladená na změnu trhu, která se děje na konci každého kola. Zde hráči mohou výrazně ovlivnit cenu svého nákladu i barelů, které vezou ostatní. Je zde důležité mít trochu štěstí, protože se musíte spoléhat na čísla, která vám padnou. Jak ale získáváte vliv, postupně můžete některé kostky měnit.

Důležité je, že hráči hlasují všichni a každý může položit svůj hlas na libovolnou stranu – plus či mínus k hozenému číslu. Tak je vám vlastně nakonec prospěšná každá kostka. Musíte současně sledovat i pozici své lodi, abyste věděli, jak se dá případné změny hodnot využít ve váš prospěch.

Sky Traders - figurky

Souboje jsou sice součástí hry Sky Traders, ale záleží pouze na hráčích, jestli je budou provozovat. Proto nemusíte mít strach, pokud máte rádi pečlivé strategické hry, že by vás hra do bitev nutila. V tomto případě můžete zažít i opravdu mírumilovnou partii, kterou naruší pouze občasná záludná karta Předpovědi.

Vliv na váš zážitek ale bude mít také náhoda, která je zde přítomná hned v několika situacích. Nejvýraznější a na první pohled viditelné je losování karet Předpovědi, které vás může stát hodně. Událost se týká vždy hráče, který ji vylosoval, a proto vás může přijít draho. Stejně tak je náhoda i v soubojích, ke kterým ale nedochází tak často. Ale když dojde, mohou ostatním připadat trochu zdlouhavé. Naopak náhoda vůbec nevadí u hlasování o trhu, kde lze kostky dokonce měnit s ostatními a vyjednávat. To je nejlepší prvek celé hry, ale bez ostatních součástek by nám nebyl příliš platný. Takže pokud nemáte rádi náhodu – pozor. Na druhou stranu v opravených pravidlech jsou způsoby, jak se některým náhodným místům (třeba odměně za vyvezení odpadu) vyhnout.

Celá hra vypadá opravdu výtečně. Někde jsem četl, že je možná až příliš roztomilá. Pro nás je těch barviček a neobvyklých ilustrací akorát. Navíc všechno vypadá rozložené velice pěkně a dojem jen umocňují figurky kapitánů.

Sky Traders - dílky mapy

Jediné, co tak hru sráží dolů v očích méně zkušených zájemců, je poměrně dlouhá herní doba (a samozřejmě už zmiňovaná angličtina). Jedna partie Sky Traders totiž klidně může trvat i dvě hodiny a to přesto, že uplatníte zásadu dvou minut na tah. A to může někomu připadat příliš, ačkoliv se celou dobu opravdu děje zajímavý vývoj hry. Naštěstí v pravidlech existuje úprava, která partii zkrátí cca na dvě třetiny a přiblíží jedné hodině – snižuje cenu jednotlivých políček vlivu.

Pravidla jsou jednoduchá, a přesto v nich došlo k několika drobným nedostatkům, které vydavatel opravuje. Především se jedná o hodnotu černého trhu, která je v původních pravidlech popsána jako výchozí na nule. Samozřejmě patří na padesát. Druhá důležitá změna se týká limitu kostek, které lze přidat při hlasování. Ten je nově stanovený na čtyři všude, ale pouze několik z nich se počítá pro účely posunu hodnoty zboží nahoru či dolů.

Sky Traders se tváří složitě, ale ve skutečnosti jsou jednoduchou strategickou obchodní hrou. Nakládáte, převážíte a prodáváte suroviny přesně tak, jak by to v ekonomických hrách mělo být. Přitom můžete bojovat a ovlivňovat trh. Všechno je zpracováno perfektně a žádná část mechanismu při soupeření nepřebývá. Škoda jen trochu delší herní doby, která zkazí dojem méně zkušeným hráčům. Přesto můžeme doporučit Sky Traders všem, kdo rádi obchodují, ať už po zemi, vodě nebo vzduchem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGioacchino Prestigiacomo
IlustraceMiguel Coimbra, Nicolas Fructus, Christophe Madura
VydavatelDust Games, Fantasy Flight Games, Edge Entertainment
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba300
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(4 voters)
KategorieAviation / Flight, Fantasy, Transportation
MechanismyArea Movement, Commodity Speculation, Dice Rolling, Modular Board, Pick-up and Deliver
RodinaTheme: Airships / Blimps / Dirigibles / Zeppelins, Theme: Steampunk

Více o hře.

Recenze: Sky Traders – obchodujte na nebi
Sky Traders je hra, která vás ohromí svým vzhledem a tématem. Kdo by se nechtěl stát kapitánem létající lodi? Díky této hře můžete na její palubě převážet suroviny a výhodně je prodávat v jiných městech. Jste vlastně takoví spekulanti. Celá planeta je závislá na pohonné hmotě zvané phlogiston. Cenu jednotlivých surovin si ale budete určovat sami na konci každého kola pomocí hlasování, které je vyřešeno opravdu výborně. Jenže než se proobchodujete do konce, bude to trvat poměrně dlouho. Naštěstí pravidla obsahují rychlejší variantu, ale i s ní hra trvá dvě hodiny. V průběhu partie se ale nestihnete nudit a celou dobu se hra zajímavě vyvíjí. Jen některé plány vám může překazit náhoda, která zde poroučí především kartám událostí. Ale je rozhodující i v případě, že se odvážíte napadnout soupeře. Sky Traders jsou hrou o intrikách a obchodování a jako takovou je ji třeba brát. A právě v těchto oborech vyniká a je zábavná. V hodnocení se nachází těsně pod hranicí výborná, ale kvůli občasné nespravedlnosti zůstala za jejími branami. O fous. Ale pokus se vám líbí, určitě se nad její koupí zamyslete. Stojí za to ji vyzkoušet.
Klady:

+ krásná grafika
+ téma obchodování s létajícími loďmi
+ hráči na sebe mohou i nemusí útočit
+ figurky
+ chytrý princip úpravy cen
+ místo můžete využít k převážení nebo ubytování posádky
+ hráči musí efektivně využívat trasy i nákladní prostor
Zápory:

- poměrně dlouhá herní doba
- náhoda v soubojích i tahání karet
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Země Město Rostlina