Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Small World Sky Islands

small-world-sky-islands-15

Naše země je obývaná nespočtem ras. Nevíme, co se stalo v minulosti, ale dnes je nám svět prostě a jednoduše malý. Neustále se přetahujeme o území. Jednou na povrchu, jindy pod zemí, ale nikdy si nedáme pokoj. Nejsme násilné rasy, bojujeme mírumilovně. Jenže teď vypadá, že bychom konečně mohli mít klid. Přes noc se u našich hranic objevily nové létající ostrovy. Jsou prázdné? Nebo obydlené? Přinesou klid nebo další bitvy?

Odpověď na tuto otázku je zřejmá. Tedy alespoň, když se jedná o rozšíření pro hru Small World. Mír nebude. Tak rozhodl duchovní tvůrce Philippe Keyaerts a s pomocí T. Alexe Davise vytvořil nové rozšíření Sky Islands. Stejná dvojice připravila pro hru také nádherné ilustrace. A celé dílo pak vyšlo v roce 2017 pod hlavičkou společnosti Days of Wonder. Na evropský trh ale hra putuje zásluhou distribuce firmy Esdevium Games.

small-world-sky-islands-04

Krabice s novinkou není ani malá (zabírá plochu stejnou, jako základní box), ani velká (je docela tenká). Ale kde si nás nezíská na první dobrou rozměry a pocitem, že toho dostaneme za své peníze hodně, dostane nás ilustrací na víku. Tam totiž vidíme létající ostrovy a také vznášející se loď a všude kolem se pohybují bizarní rasy. Uvnitř na hráče čeká oboustranný herní plán přeložený napolovic a také plastovou krabičku se spoustou žetonů nových ras. Velká část krabice je ale i přes její menší rozměry vyplněná pouze kartonovou vycpávkou.

 

Už je to nějaký ten měsíc, co jsme naposledy psali o hře Small World. Jedná se ale o podobný fenomén jako Ticket to Ride. A díky tomu se hře čas od času dostane pozornosti a hráči se mohou radovat z rozšíření. Small World jako takový je pro neustávající rozšíření jako stvořený. Pamatujete si, jak se hraje? Nevadí, v krátkosti si to zopakujeme.

small-world-sky-islands-05

Celá hra je bojem o převahu na územích. Základem všeho jsou ale rasy, které se vždy skládají ze dvou dílků – destička národa a žeton vlastnosti. Tím vzniknou (slovy nového rozšíření) třeba Létající strašáci nebo Bouřkoví obři na křídlech Zeppelinů. Všechno je možné. Hráči si národy nakupují za peníze a to i na začátku v určeném pořadí. Od této rasy dostanou menší čtvercové žetony, kterými pak obsazují jednotlivá území na mapě. Pokládají sem dílky a dobývají oblasti kontrolované soupeřem. K tomu musí získat dvojnásobnou převahu, oproti tomu kolik jednotek lokaci brání. Na konci kola je ale možné tyto jednotky přeskupit.

Za kontrolovaná území dostanou hráči vítězný bod. Příští kolo si některé jednotky vezme zpět a pokračuje dalším obsazováním. Jenže každá ztráta území znamená pro hráče také úbytek jedné destičky. Dříve nebo později si tak musí hráč vyměnit svoji rasu za jinou, ale i žetony jeho předchozích poddaných zůstanou na mapě, dokud je soupeři zcela nevymýtí. A tak partie pokračuje do odehrání stanoveného počtu kol, kdy slaví hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů.

small-world-sky-islands-03

Na celém základním mechanismu se nic ani tentokrát nemění. Ale už příprava naznačí změny, protože hráči si vyberou jednu ze stran map (ta není závislá na počtu hráčů, ale jedna se skládá ze dvou větších a druhá ze tří menších ostrovů) a přiloží ji jako dodatečnou plochu k základnímu hernímu plánu. U toho je ale třeba vybrat stranu, která je určená pro o jednoho hráče méně, než je opravdu účastníků. To právě kvůli většímu prostoru na létajících ostrovech. Na bezpečí v zemi pak náhodně určí dvě lokace, které budou propojeny s ostrovy buď schody do nebes, nebo magickou fazolí.

Všechny rasy ale začínají svůj boj o převahu na zemi. Létající ostrovy jsou zatím volné. Ostrovy jsou spojené mračnými mosty, které tak zaručují, že i místa ve vzduchu spolu sousedí. Pokud se některému z hráčů podaří obsadit celý ostrov vlastními rasami, získá jeden bod navíc.

small-world-sky-islands-10

A to je všechno. Zbytek novinek už jsou pouze rasy a k nim také rozšiřující žetony schopností – po sedmi kusech od každého. Někdy ale nepracují schopnosti v jejich prospěch, takže ačkoliv je strašáků nejvíc, obsazení jejich regionů přináší útočníkovi o jeden bod více. Bouřkoví obři mají v každém kole navíc k dispozici dva blesky, které umožní obsazení horského regionu pouze s jednou jednotkou bez ohledu na počet obránců.

 

Nejoblíbenější u nás ale byli Drakonové, protože jejich členové se mohou proměňovat na draky! Ti mohou obsazovat oblasti podobně, jako obři. Rasa se schopností použití vzducholodí umožní obsazovat kdekoliv na mapě bez nutnosti sousedství. Jiné žetony naučí rasy létat, umožní jim vládnout silou kanónů (takové oblasti nelze dobýt).

small-world-sky-islands-01

Nové rasy jsou dárkem, který ocení úplně každý z hráčů Small Worldu. Některé sice recyklují nápady ze základní hry (nejen draci), ale ta nově získaná variabilita je famózní. Kombinace rasy a schopnosti je pokaždé jiná, určená náhodou a tím se bude lišit i váš zážitek. Při tom délka partie zůstává stále podobná a obvykle nepřesáhne hodinu. To proto, že na větší ploše budou hráči bojovat menší počet tahů.

Konflikty ve hře nechybí. Mapa totiž není větší, protože je třeba zvolit vždy plán pro nižší počet hráčů. To znamená problém v nejnižším počtu tří soupeřů, kde je hra nejvíc volná a nejméně zábavná. Ve dvou si ji nezahrajete vůbec. Naopak ale hra přináší šanci hrát v šesti, což je dané právě větším prostorem. Výběr ras vás limitovat určitě nebude.

small-world-sky-islands-13

Vzdušné ostrovy navíc vypadají fantasticky. Jejich propojení pomocí dvou druhů žetonů znamená, že spolu budou sousedit úplně jiné lokace. Kompletní ilustrace jsou naprosto famózní a hra je opět překrásně barevná.

Small World: Sky Islands je výborným rozšířením, které sází na zbraň variability. To je také nejlepší cesta, jak vylepšit hru tohoto typu. Pokud byste totiž přidávali nová pravidla, jen byste podřezali tenkou větev zábavnosti. Ta pramení z výtečně jednoduchých pravidel. Small World: Sky Island není nějakým zlomovým nebo nepostradatelným rozšířením, ale nabízí přesně to, co všichni hráči Small Worldu rádi uvidí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorT. Alex Davis, Philippe Keyaerts
IlustraceT. Alex Davis, Philippe Keyaerts
VydavatelDays of Wonder, Hobby Japan, Hobby World, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2017
Počet hráčů3 - 6
Herní doba80
Minimální věk8 and up
KategorieCivilization, Expansion for Base-game, Fantasy, Fighting, Territory Building
MechanismyArea Movement, Dice Rolling, Variable Player Powers
RozšířeníSmall World
RodinaGame: Small World
Alternativní názvySmall World: Podniebne Wyspy, Small World: Небесные острова, スモールワールド:スカイアイランド

Více o hře.

Recenze: Small World Sky Islands
Small World: Sky Islands je vynikajícím rozšířením, protože nic nekazí a přidává dostatek! Jediný nedostatek zaznamenáte pouze v případě, že hrajete ve dvou. To zde není možné, tedy podle oficiálních pravidel. Krabice přináší novou oboustrannou mapu, což znamená více prostoru, ale také více strategických možností. Použijete totiž menší původní mapu, čímž se velká část přetahování přesune na malé ostrovy. K tomu hra dokáže pozvat k partii i šestého hráče a nabídnout všem účastníkům řadu nových a zajímavých ras. Small World: Sky Islands je rozšíření, které vás nechá vzlétnout.
Klady:

+ nové přírůstky do variability
+ dodatečná mapa
+ zajímavé nové schopnosti ras
+ krásná grafika
+ menší mapy vytváří více bojů
+ bonus za kontrolu celého ostrova
+ až pro šest hráčů
Zápory:

- nelze hrát ve dvou
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Navlékej, nečekej – poztrácené kuličky