Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Games Auto Blok – souboj dobra se zlem

Zloděje honí policisté. Je tomu tak odjakživa, i když vždycky nemuseli mít muži zákona na sobě modré uniformy, odznaky a obušky. Dříve měli halapartny a museli jezdit na koních. Měli k dispozici mnohem méně způsobů, jak své soupeře zastavit. Dnes lze do akce nasadit helikoptéry, zátarasy nebo pásy propichující gumy projíždějícího auta.

Ve hře Auto Blok sice nebudou mít policisté tyhle silné nástroje, ale jejich tým automobilů dokáže zastavit zloděje v každé situaci. Jen se musí dobře rozmyslet a ve správnou chvíli být na správném místě. A zde právě přichází vaše chvíle, kdy jim z leteckého pohledu poradíte, jak se mají rozestavit.

Hra Auto Blok je jedním z průkopníků série Smart Games v České republice. Vyšla totiž již v loňském roce v první edici, kterou představila společnost MindOK. Spolu s ní se dostaly na trh třeba také Anti Virus, Safari: Schovej a najdi nebo Princ a drak cestou necestou. Všechny tyhle hry jsme již recenzovali a v našich článcích chválili. Uvidíme, jak to bude s autíčkovou legráckou.

Na první pohled by mohla tahle hra připomínat konkurenční Bláznivou křižovatku, ale jedná se úplně o jinou hru. Jedinou spojitostí mezi těmito dvěma kousky jsou figurky autíček, které se nachází na hracím plánu. V Auto Blok se totiž nekoná žádné popojíždění s vozítky, pouze je pokládáte na hrací plán podobně, jako v Na ledové kře.

Ale vezměme to zase pěkně od začátku a prvního dojmu, který na vás hra udělá. Ten je rozhodně pozitivní a částečně tomu vděčí za tradiční otevřené balení. V přední části krabici je totiž průzor do nitra krabice. Všechny komponenty drží na místě plastové vložky.

Když je z vězení vytáhnete a oddělíte od sebe, dostanete se k toužebně vyhlíženému obsahu. Tím je pevný hrací plán tvořený plastovým čtvercem. Z něj odpadnou dílky různých tvarů s budovami a s autíčky. Právě s těmi vás čeká ta největší zábava, když je budete pokládat na hrací plán.

Z vnitřku vytáhnete také lísteček s českými a slovenskými pravidly a především brožurku, ve které jsou nejen anglická pravidla, ale také všechna zadání a řešení hlavolamů, které uvnitř Auto Bloku čekají. Knížečka je provedená v kroužkové vazbě a je poměrně silná a pěkně barevná. Poslední součástkou, která z krabice možná spíš vypadne, než že byste ji cíleně hledali, je pruhovaná páska na ruku. Barvou odpovídá páskám, které se používají pro označení místa činu.

Pravidla celé hry najdete opět na zadní straně krabice, takže si je můžete přečíst a naučit se je ještě dříve, než Auto Blok opravdu budete mít doma rozbalený. Samozřejmě podrobnější popis pravidel včetně několika drobných upřesnění najdete uvnitř již zmiňované knížečky. Její hlavní součástí však je celých šedesát zadání po patnácti od úvodního startera, přes juniora a červeného experta až po modrého mastera. Ten nabízí opravdu ty nejvypečenější úkoly.

Ale na jejich řešení nejdřív potřebujeme znát to, jak se hře vlastně má hráč postavit. Samozřejmě k tomu bude potřebovat modrou hrací desku a všechny dílky s budovami a auty. Před sebe na stůl si pak položte brožurku se zvoleným zadáním. Posledním krokem je nutné vyzbrojení se: odvahu k řešení i těch nejsložitějších úkolů vám dodá páska na ruce.

Abyste mohli začít luštit, musíte ještě připravit místo, kde se budete snažit zločince zadržet. Podle zadání rozestavíte po městě všechny budovy a také pachatelovo červené autíčko. Tím je situace připravena a vy můžete se svými jednotkami vyrazit na zásah.

Policejní auta jsou připevněná k dílkům silnice tak, že některé dílky jsou volné a na jiných stojí právě to policejní bílé auto. Díky tomu můžete správně plánovat jejich poskládání tak, abyste odřízli zloději všechny možnosti na únikovou cestu.

Kladete tedy jeden dílek za druhým na hrací plán tak, aby tam seděl a zároveň odpovídal také „většímu“ celku. Červené autíčko pachatele se pohybuje pouze po pravoúhlé trase, a dokud má z vašeho obklíčení byť jedinou únikovou cestu, kterou může proklouznout, tak jste neúspěšní. Vždy musíte položit všech šest policejních aut na hrací plán, takže nestačí pouze zablokovat bláznivým pokládáním dílků.

U Auto Bloku si užijete spoustu přemýšlení. Hra vyžaduje prostorovou představivost, abyste si dokázali v mysli nakreslit trasu unikajícího vozidla. Právě tak nejsnáze objevíte zranitelnost daného úkolu. Samozřejmě v nižších stupním s tím bude začátečníkům pomáhat nápověda třeba ve tvaru některých pozic, kam lze položit jen jeden nebo dva dílky. Právě tím jsou tyto jednodušší odlišeny od obtížnějších.

Budovy a autíčka dotváří výborné panorama, které tak značí tradiční vysoce kvalitní zpracování, které je pro Smarty typické. Někoho možná zamrzí, že autíčka jsou na podložkách připevněná a tudíž s nimi nemůžete nijak hýbat. Ale to by hru neúměrně ztížilo, což si připomeneme u recenze na Tučňáky na ledu, která nás čeká v budoucnosti.

Řešení jsou v příručce viditelně odděleny od zadání a nenajdete je třeba na následující straně, jako u některých jiných Smartů. To je dobře, protože každá stránka, která položí překážku mezi vás a nutkání podvádět a dozvědět se rychle řešení, je dobrá.

Stejně jako u ostatních Smart Games, i zde doporučujeme všem postupovat od nejjednodušších. Naučíte se díky tomu myslet správně a přímo vidět v hracím plánu řešení a rozmístění policejních vozů. Právě tento zvyk postupem času umožní vyřešení složitějších rébusů.

Hra je zaměřená, podobně jako ostatní Smarty, především na hru jednoho hráče. Jako jindy, i tentokrát připomínáme, že s ostatními lze soupeřit v časech řešení nebo se dvěma kousky hry přímo soubojem mysl proti mysli.

Pokud by někomu připadalo šedesát úkolů málo (a věřte nám, že není), pak ke hře Auto Blok existuje dokonce rozšíření. Tohle rozšíření zdvojnásobí nejen počet úkolů, protože přináší další šedesátku, ale především obtížnost. Zločinci jsou totiž najednou dva a vy musíte kromě červeného zastavit navíc ještě nové, nablýskané a neokoukané zelené auto.

Ani Auto Blok svým bratříčkům SMARTům nedělá rozhodně ostudu. Jedná se o hru pro starší publikum. Sice má pěkné a líbivé zpracování, ale hratelnost předpokládá pokládání dílků na plán s využitím prostorové představivosti. Tu v hráčích samozřejmě dále rozvíjí. Auto Blok je tak dalším skvělým přírůstkem do již tak velké, bohaté a zábavné rodiny. Pokud máte rádi logickou zábavu, baví vás autíčka a zatýkání zločinců, pak je Auto Blok zajímavou volbou.

Recenze: Smart Games Auto Blok – souboj dobra se zlem
Klady:

+ výborné zpracování
+ páska na ruku
+ 60 rébusů
+ autíčka
+ široká variabilita obtížnosti
Zápory:

- autíčka nejezdí
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombicide Invader Dark Side – temnota ukryje vše