Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART Tři oříšky pro veverku

tri-orisky-pro-veverku-11

Celou dobu nás učili, že oříšky chce jen Popelka. Skrytá princezna, která touží po šatech, plesech a princi ale není jediným zájemcem o oříšky. Tentokrát prohraje, protože jí je všechny vyfoukne malá hbitá veverka. Ta je nechce jen tak pro zábavu, ale jako zásobu na zimu.

O střádání oříšků na zimu vypráví nová chytrá hra z řady SMART GAMES, která dostala do vínku krabička Tři oříšky pro veverku. Jejím autorem je designér těchto logických problémů, Raf Peeters a jeho výtvor nakonec doputoval i na český trh zásluhou firmy MindOK.

Menší protáhlá krabička s obrázkem veverek, které se sklání nad oříšky, najdou hráči plastový herní plán, který současně může sloužit i jako přenosná krabička. Je na ní šestnáct políček, přičemž čtyři z nich obsahují díry. Všemu ale vévodí malé hnědé oříšky, ale především zelené destičky s figurkami veverek.

tri-orisky-pro-veverku-04

Ty si hráči rozloží na stůl, jakmile si vyberou jedno z nabízených šedesáti zadání. To udává také startovní rozložení některých destiček. Veverky na nich dostanou každá do pacek jeden oříšek. Budou mít důležitý úkol tento oříšek dopravit do díry.

Úkolem hráčů je navádět po plánu veverky tak, aby mohly vhodit svůj oříšek do otvoru, který leží před nimi. Je ale pouze na řešiteli, jestli oříšek v danou chvíli přemístí, nebo ušetří díru pro jinou veverku. Každý oříšek má totiž dané svoje místo, tedy alespoň v rámci řešení, které je vždy jen a pouze jedno.

tri-orisky-pro-veverku-01

Je důležité sledovat natočení veverek. To většinou může napovědět, který oříšek by mohl patřit do kterého otvoru. To ale platí hlavně na začátku, později už ke dvěma startovním veverkám přibude třetí a dokonce i čtvrtá. S tím pochopitelně naroste také obtížnost hledání řešení.

A tak zatímco úvodní starter je spíš jen na pochopení principů a na to, pokud byste chtěli veverky dát těm úplně nejmladším luštitelům. Krabička je doporučená už od šesti let a to je opravdu i věk, ve kterém děti veverky s oříšky zvládnou posouvat a hledat řešení.

tri-orisky-pro-veverku-05

Na destičce s veverkou je otvor, takže pokud veverka dorazí na místo, kde je jamka, pak o oříšek přijde. Proto se musí hráči těmto místům vyhýbat, pokud ještě oříšek nechtějí schovat do země.

Poziční hra a představivost toho, jak to bude vypadat po posunu dílků, aniž by to ještě hráč udělal. To je základem úspěšného řešení, které má výbornou trvanlivost. Šedesát úkolů má narůstající obtížnost a není jednoduché ty pozdější vyřešit rychle.

Obrovským plusem je nádherné zpracování. Figurky veverek na destičkách jsou přesně tím posledním momentem, který rozhodne o lásce dětí k těmto malým hlavolamům. Řešení naštěstí obsahují jen šipky o výměnách dílků sem a tam, takže ani pohledem na ně si ještě neprozradíte řešení.

tri-orisky-pro-veverku-09

Tři oříšky pro veverku vypadají a řeší se nádherně. Děravé destičky přináší zase něco trochu jiného, protože není důležité jen cílové místo, ale také cesta. Tři oříšky pro veverku umí prostě dělat radost, tedy pokud se zrovna netrápíte nad zadáním, které zdánlivě vypadá neřešitelné.

Recenze: SMART Tři oříšky pro veverku
Tři oříšky pro veverku jsou dalším hlavolamem vyladěným k dokonalosti. Patří pocitově mezi ty jednodušší, čemuž odpovídá také věkové doporučení. Destičky s veverkami ale nejsou obyčejné – obsahují kulaté otvory, kterými oříšky propadnou, pokud se ocitnou na správném místě. Proto hráči musí velmi dobře vážit, kam své destičky přesunou. Tři oříšky pro veverku je parádním luštitelským boxem.
Klady:

+ už od šesti let
+ nádherné figurky
+ hromada zadání
+ stupňující se obtížnost
+ děravé destičky
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Similo Zvířata a Safari – zvířecí detektiv