Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Solitér lev – zařvěte si s králem zvířat

Máte rádi divoká zvířata? Pak bude lev určitě patřit mezi vaše nejoblíbenější mazlíčky. Ať už pro svoji okouzlující hřívu, majestátný vzhled nebo prostě svoji přirozenou nadřazenost, která čiší z každého jeho pohybu. Setkání se lvem, ať už na safari nebo v ZOO se prostě nezapomíná. Tedy pokud zrovna celou vaši návštěvu neprospí na sluníčku. Králové zvířat jsou totiž poměrně líní a nechávají svoje družky, aby za ně obstaraly většinu námahy a lovení. Oni přece potřebují svoji sílu na to nejdůležitější – na kralování.

Vy, jakožto znalci divoké zvěře, dnes máte jedinečnou příležitost účastnit se volby nového krále. Pouze ten, který zůstane jako poslední stát na nohou, může oslavně zařvat na celé okolí savany a vyhlásit tak své bezpodmínečné vítězství. Pomozte ten pocit zažít právě svému favoritovi.

Firma AlexToys se specializuje na dřevěné výrobky nejrůznějších druhů. O tom jsme se mohli přesvědčit asi před měsícem, kdy jsme publikovali první recenzi na jejich produkt – jednalo se o hru Kuželky se zvířaty, kde jste si mohli v lese zahrát na kuželkovanou s nejrůznějšími domácími a exotickými stvořeními.

Podobně i Solitér lev přichází v neutrální a nic neříkající bíle krabičce, která naznačuje internetový prodej. Balení je však vyrobené z recyklovaných materiálů, což tuto skutečnost snadno ospravedlňuje. Na jedné ze stran krabice naleznete základní informace o minimálním věku a podobně. Také se dozvíte, že pravidla ke hře sice nejsou součástí krabice, ale naleznete je na oficiálních stránkách firmy.

Uvnitř krabice najdete kruhový hrací plán, ve kterém jsou však vytvořené díry ve tvaru kříže. Do nich pak přijde zasadit 33 roztomilých malých postaviček lvíčků. Na pozadí na vás pak bude koukat z hrací desky velká lví hlava.

Než si ale povíme, jak se hraje oficiálně a jak se dá hrát alternativně, nejdřív nahlédneme trochu pod pokličku jejího vzniku.

Solitér, někdy také solitaire či solitere, je stará hra. Původně však toto slovo označuje osamělou osobu a označují se pomocí něj i další činnosti jako solitérní aktivity. Všechny mají jednu společnou vlastnost – nepotřebujete k ní nikoho dalšího. To se samozřejmě trošku rozchází s filosofií deskových her, kterou tak rádi prosazujeme. Přesto je solitér překvapivou výjimkou, která může svést lidi i dohromady.

Solitér sdílí svoje jméno s oblíbenou karetní hrou na PC, ve které na sebe skládáte postupky (jinak také nazývaná Klondike). Ale náš dřevěný Solitér je zcela jinou hrou, která se označuje spíše jako Peg solitaire nebo Brainvita (v Indii). Pouze v Anglii se používá samotný termín Solitaire, protože karetní solitér zde označují jako Patience.

Jako u každé podobné klasické hry existuje hned několik jeho verzí. Zatímco anglická má tvar kříže, ta evropská používá k hraní kameny rozložené na kruhovém podkladu. A odkud vlastně pochází? Podle neověřitelných zdrojů ji vymyslel francouzský aristokrat v 17. století, když byl zajatý v Bastille – hra se také občas nazývá Solo Noble (Osamělý vznešený). První doložený výskyt se datuje na dvůr Ludvíka XIV., protože hru můžeme snadno identifikovat na obraze Princezna ze Soubise od Clauda Augusta Bereye.

Na začátku partie zasadíte všechny figurky do otvorů a necháte volný pouze jeden – ten uprostřed. Toto se nazývá základní rozestavení.

Nyní můžete začít s figurkami přeskakovat další figurky. Vždy však jen jednoho souseda a přeskok musíte provést pouze v horizontálním nebo vertikálním směru, nikdy šikmo. Přeskočenou figurku vždy vyhodíte mimo hrací plán.

Tak postupně na desce figurek ubývá, ale vám také ubývá příležitostí ke skoku. Je důležité každý krok dobře plánovat, protože figurky se mohou ještě zázračně vrátit do hry, i když chvíli vypadají, jako nenávratně ztracené. V tom je základní kouzlo Solitéru – pokud umíte dobře využívat všech těch hop-skoků, můžete se vymotat i z nepříjemných situací.

Hra pochopitelně končí ve chvíli, kdy už není možné provést žádný další skok – tedy žádné figurky spolu nesousedí. Na závěr si spočítáte figurky, které vám zbyly a určíte úspěšnost svého pokusu.

Pro soupeření ve více hráčích můžete nejen počítat zbylé figurky, ale i tahy potřebné k dosažení konce nebo stopovat čas. Všechny tři varianty se liší přístupem a strategií a také nároky na hráče.

Nevýhodou hry je, že má skutečně pouze jedno ideální a nejrychlejší řešení. Samozřejmě se lze dobrat výsledku s jednou stojící figurkou i několika jinými způsoby. Ale pokud některý z nich najdete a zapamatujete si jej, pak pro vás už hra nebude představovat výzvu. Tedy pokud nezapojíte trochu fantazie.

Stačí si třeba určit na začátku, která figurka (figurky) zůstane na hracím plánu stát (doporučujeme označit nějakou nálepkou) a snažit se toto pravidlo dodržet a zároveň vyházet co nejvíce figurek. Toto pravidlo hru výrazně ztíží. Hra pak nekončí ve chvíli, kdy nelze skákat, ale v okamžiku, kdy zůstanou na hrací ploše pouze na začátku vytipované figurky.

Varianty počítají také s různými tvary hrací desky, kterou můžete například zmenšit o jednu pozici v ramenech kříže nebo ji udělat asymetrickou (zmenšit pouze dvojici sousedních ramen). Existuje však také nespočet dalších variant, které závisí pouze na vaší fantazii.

Na celé hře je nejlákavější její provedení ze dřeva a namalování figurek, které přímo pobízejí „pojď si s námi hrát“. Obzvláště děti, kterým je tato hra především určena, budou z postaviček unešené. A navíc jsou veškeré komponenty natřeny zdravotně nezávadnými barvami.

Hru Solitér v nabídce firmy AlexToys nenaleznete pouze ve verzi Lev, o které se tu dnes bavíme. Pokud máte raději jiná zvířata, můžete si vybrat z dvojice kráva a žába. Nabídku pak do čtveřice doplňuje Solitér, ve kterém skáčete s postavičkami andělíčků.

Solitér je samozřejmě hrou, která staví na klasickém principu. Mnoho z nás ji už mělo v nějakém souboru her nebo se s ní setkalo někde jinde. Přesto pěkné zpracování dokáže přimět člověka podívat se na ni znovu a zahrát si ji bez předsudků. Navíc ji můžete snadno hrát v jednom a překonávat vlastní rekordy. Solitér lev můžeme doporučit, pokud máte dobré vzpomínky na tuto hru nebo jste ji třeba ještě neobjevili.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Solitér lev – zařvěte si s králem zvířat
Klady:

+ dřevěné zpracování
+ lvi
+ vhodné pro menší děti
+ trénuje logické uvažování a prostorovou představivost
+ možnosti variant
Zápory:

- originalita
- pořád stejné
- lze se naučit ideální řešení
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Mind – máte na to mysl?