Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Souboj na talíři – jídlo za volantem

3.6

Rychle naházet kuchařské vybavení, všechny přísady a sednout za volant. Města po celé České republice chtějí objevovat chutě a já čekám na zavolání. Kam mě pošlou, tam pojedu a uvařím tam jídla, která svojí vůní přilákají davy.

Vařit a objevovat nové chutě budete moci i vy díky deskové hře Souboj na talíři, která vznikla na motivy televizního pořadu stanice Nova. Herní princip vytvořil David Rozsíval a o produkci a vydání ze všech úhlů pohledu se postarala společnost Albi.

Na víku vidíme několik hotových pokrmů a logo soutěže. Uvnitř na hráče čeká plán s mapkou naší země, řadou míst propojených čarami. Právě tuto mapu položí do středu a kartonovou figurku auta postaví na startovní políčko. Jednotliví soupeři dostanou každý jeden z dvacítky receptů a k tomu žetony ztráty a výzvy. Stranou připraví sadu karet s otázkami, dvojici destiček a popisovačů a čtyři pytlíky plné žetonů surovin.  

Hráči se pak střídají na tahu a na jeho začátku mají příležitost posunout auto po mapě o jedno nebo dvě pole po spojovacích čarách. Poté vyzvou jednoho ze soupeřů na souboj v pojídání. Lze ale vyzvat pouze takového protivníka, který má před sebou žeton výzva. Právě jeden mu totiž útočník ukradne.

Oba protivníci si na začátku duelu vezmou tabulku na psaní a popisovač. Jeden ze soupeřů jim pak přečte otázky na horní kartě z balíčku. Oba soupeři zapíší na svoji kartičku možnosti, které jsou podle nich správně a k tomu také svůj tip na poslední, rozstřelovou otázku. Vítězem se stává ten, kdo odpověděl správně na více otázek. Remízu pak rozhoduje tipovací čtvrtá otázka a vyhrává ten, kdo je blíže správnému řešení.

Vítěz souboje si může buď vylosovat jeden žeton ze sáčku (podle lokace auta) nebo ukrást poraženému protivníkovi jeden dříve získaný dílek suroviny. Ty se od sebe odlišují tvary, takže lze s trochu šikovnými prsty najít a vylovit opravdu to, co potřebujete a hledáte. Takto získaný žeton si hráč ponechá a položí na svoji kartu receptu. Tak se postupně snaží sbírat všechny ingredience pro svůj recept. Ten, kdo zkompletuje všechny suroviny jako první vítězí a za odměnu může uvařit odpovídající jídlo všem poraženým. Nebo by to mělo být naopak?

Souboj na talíři je hra, ve které je jídlo v hlavní roli od začátku do konce. Nejdříve dostanete recept, který máte za úkol uvařit, a pak k tomu ještě odpovídáte na zvídavé otázky o všech možných surovinách a kuchařských postupech.

Hra tedy prověří toho kuchaře skrytého v každém z nás. Tedy ne úplně v každém, protože některé prostě vaření nebaví. Takoví zájemci si tuhle hru s velkou pravděpodobností vůbec neužijí a měli by se jí raději obloukem vyhnout.

Všichni ostatní gurmáni, labužníci a experimentátoři budou rádi za příliv nových informací a také nějaké doporučení nových receptů, i když velká většina zde obsažených úkolů jsou jídla dobře známá.

Žetony výzvy nenásilným způsobem zajišťují, že si zahrají všichni. Nelze totiž vyzvat na souboj hráče, který se zúčastnil nedávných soubojů, protože nebude mít před sebou položené žetony.

Tahy by byly docela rychlé, jen je škoda, že někteří hráči jsou pokaždé mimo partii a mohou pouze sledovat dvojici, která soupeří. Celá partie trvá i 45 minut, což je u vědomostní hry plné čtení a psaní docela odpovídající.

Při tom potěší zpracování, kde docela prim v dojmu hraje (kromě receptů) také sada pytlíků a tvarované žetony uvnitř. Bez nich hráči nemohou uspět, takže je třeba s nimi plánovat a také odpovídajícím způsobem posouvat auto po mapě. Pouze tak lze v případě vítězství nalézt toužebně hledanou surovinu. Ale můžete tak také pomoci soupeři, pokud máte trochu smůly nebo prohrajete souboj.

Často bývá problém, že je hra podle nějaké licence nebo na motivy pořadu. Je tím svázaná a zbude pouze bezduchá kopie. Tady se to podařilo a vznikla zajímavá hra, pokud tedy nemáte žádné výtky proti vědomostní stránce věci.

Souboj na talíři je skvělým dárkem a radostí pro všechny milovníky jídla. Je plná informací, ale také zábavy, protože kromě vědomostí přináší i docela zajímavé herní prvky. Najde jen o správné odpovídání, ale je třeba jej spojit také se sbíráním, pohybem a do toho všeho se točí ještě možnost krást a škodit soupeřům. Na Souboj na talíři si rozhodně nenechte zajít chuť.

Recenze: Souboj na talíři – jídlo za volantem
Souboj na talíři je skvělým dárkem a radostí pro všechny milovníky jídla. Je plná informací, ale také zábavy, protože kromě vědomostí přináší i docela zajímavé herní prvky. Najde jen o správné odpovídání, ale je třeba jej spojit také se sbíráním, pohybem a do toho všeho se točí ještě možnost krást a škodit soupeřům. Na Souboj na talíři si rozhodně nenechte zajít chuť.
Klady:
+ není to jen vědomostní hra
+ dělá radost kuchtíkům i labužníkům
+ tahání žetonů z pytlíku
+ dostatek otázek
+ příjemně soupeřivá
Zápory:
= s více hráči čekání na souboj ostatních
3.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hepčí! Iglú – medvídek a ledový dům