Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Space Planets – s kostkou za diamanty

space-planets-01

Vesmír byl vždycky místem pro dospělé. Jenže jak se prodlužovaly vzdálenosti, kam létáme, prodlužoval se i čas strávený ve vesmíru. Nezáleží, jak rychle se dokážete přemisťovat prostorem, jednou dosáhnete mezí, na které prostě dospěláci nemohou sami stačit. A tak začal trénink dětských astronautů, jejichž úkoly byly různé.

Někteří dostali jako misi posbírat krystaly ze vzdálených planet. Tyto kameny mají neuvěřitelnou sílu, kterou můžeme na naší domovské planetě využít. Jejich příběh zažijeme v deskové hře Space Planets, kterou vydává společnost HABA. Autorem této novinky je Benjamin Schwer a ilustrace zpracoval Mirco Brüchler.

Co ukrývá malá žlutá krabička s vesmírnou lodí startující z podivnými příšerami zabydlené planety? Jsou tu vícejazyčná pravidla, ale především karty dvou rozměru. Ty větší vyobrazují jednotlivá bláznivá plavidla hráčů, kterými se budou přepravovat po celé galaxii. Pod nimi leží druhý balíček, který tento vesmír bude představovat – jednotlivé planety s ikonami v rozích (hvězdičky s hodnotou a také bonusy za jejich návštěvu). Hráči se mohou těšit i na modré krystalky a jednu velkou šedou kostku.

space-planets-05

Na začátku každého souboje si hráči rozeberou vesmírné lodě. Poté připraví čtvercový vesmír z devíti náhodně nalosovaných karet. Každý z hráčů dostane do začátku čtyři krystaly paliva, které si může položit na svoji kartu plavidla. Potom už začíná samotná partie.

Jenže v tahu hráče půjde víc o šikovnost a štěstí než o taktiku. Hráč musí hodit kostkou klasickým způsobem, ale jeho cílem je tentokrát trefit se na co nejhodnotnější planetu. Kostka tu slouží jako navigační systém. Pokud svoji kostrbatou pouť a poskakování zakončí na některé z planet, může se hráč rozhodnout ji navštívit. Za to ale musí zaplatit tolik krystalů paliva, kolik padlo na kostce.

Místo letu se ale může hráč zdržet na své stávající pozici. V takovém případě pak dostane odměnu v podobě pohybových krystalů do zásoby. Tak bude schopný v dalších kolech doletět zase o kousek dál. Menší odměna na hráče čeká i v případě, že se jeho kostka nezastaví na planetách, ale vyhopsá někam pryč.

space-planets-08

Navštívenou kartu planety si hráč může vzít k sobě a nahradit ji jinou ze zásobovacího balíčku. Planetu si ponechá pro účely závěrečného vyhodnocení. Ještě předtím ale může každou kartu jedenkrát využít k nějakému speciálnímu efektu, ať už to je zisk dalšího paliva nebo nový hod kostkou.

Průzkum vesmíru končí ve chvíli, kdy jeden z pilotů získá pátou kartu. Není ale vítězem. Místo toho si všichni účastníci sečtou počty hvězdiček na svých kartách a přičtou k nim také případné nevyužité palivo. Teprve ten, kdo byl bodově nejúspěšnější průzkumník, se může radovat.

Space Planets je šikovná hra pro malé děti. Nebo možná raději malá hra pro šikovné děti, protože to ji vystihuje ještě o kapku lépe. Právě na šikovnosti tady záleží opravdu hodně, protože hráči se zde musí trefovat kostkami na karty planet. Při tom s nimi ale hází klasickým způsobem. I hodnota, která nakonec na kostce padne, hraje svoji roli.

space-planets-12

Hráči nemusí v každém kole prozkoumávat, ale mohou se rozhodovat, které karty chtějí získat a kdy je pro ně výhodnější si ponechat krystaly. I ty mají na konci partie cenu, takže není vhodné je bezhlavě utrácet.

K úspěchu je tentokrát potřeba se kamarádit se štěstím. Není jednoduché se trefit kostkou na místo, kam chce hráč opravdu letět. Mezi kartami by měly být při přípravě mezery, které umožní trefu i mezi ně bez zásahu.

Partie ale přesto velmi rychle utíká a nabízí dynamickou zábavu pro děti. Hra je naučí šikovnosti, trpělivosti, ale také správnému plánování při práci se zdroji. Celé to navíc moc pěkně vypadá a zážitek není nijak závislý na počtu soupeřů, protože ve hře je vždy pouze jedna kostka. Pokud byste chtěli do partie přidat konflikt, kostky by mohly zůstávat na svých pozicích. K tomu byste jich ale potřebovali trochu víc, než jich je v krabičce.

space-planets-17

Jen to zpracování mohlo být trochu jiné. Při házení kostkou se mají lehké a tenké karty tendenci posouvat. To poznáte především na hladkém povrchu. Byly by lepší mírně silnější karty, které by lépe držely na místě. Takto to můžete vyřešit pouze hraním na nekluzkém povrchu.

Space Planets je fajn dětská hra, ve které jde hlavně o šikovnost. Házení kostkou tu musí jít ruku v ruce s mířením. Pouze návštěvou správných planet ve správnou chvíli se mohou malí hráči stát úspěšnými průzkumníky. Space Planets všechno to létání nechává jen a jen na nich.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBenjamin Schwer
IlustraceMirco Brüchler
VydavatelHABA
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Space Exploration
MechanismyDice Rolling, Modular Board, Set Collection
RodinaSeries: Mitbringspiel Mini (HABA)

Více o hře.

Recenze: Space Planets – s kostkou za diamanty
Space Planets je už ze své podstaty náhodná hra. Házení kostky na cíl prostě ani jinak dopadnout nemůže. Ale ne každý tah se musí hráči podřídit vůli své kostky a místo toho mohou sbírat krystaly paliva a využít je pouze ve chvíli, kdy to bude opravdu výhodné. Karty mají různé hodnoty, ale také další bonusové dovednosti, které mohou pomoci v dalším boji. Hra je opravdu fajn pro děti, které se u ní velmi dobře pobaví. Pro rodiče je jednoduchá, ale ne tak, že by si ji nemohli vůbec zahrát. Space Planets je zábavnou šikovnou hrou s mírnými naučnými prvky.
Klady:

+ jednoduché pro děti
+ šikovnost házení
+ nutnost načasovat návštěvy
+ různé dovednosti planet
+ krátká herní doba
Zápory:

- náhoda
- karty se posouvají
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Coup – vydírání je jen začátek