Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tripolo – všechno má tři vrcholy

tripolo-15

Dnes jsem odhalil novou stránku našeho světa. Mohl bych být tajnůstkář a nechat si všechny svoje nová zjištění jen a jen pro sebe, ale rozhodl jsem se, že se o ně podělím se všemi. Každý z prvků, které vidíme kolem sebe má své vlastní tři póly – barvu, vzhled a název (zjednodušeně startovní písmeno). Tyto tři prvky jsou to, co jej nejlépe popisuje.

A abyste to všichni pochopili, ke svojí vědecké práci přikládám i malou karetní hru, která všechno dokonale objasní. Jmenuje se Tripolo, což přesně ladí s mým objevem. Jmenuji se Maureen Hiron a vytvořila jsem tuto hru pod záštitou společnosti Stragoo Games na konci roku 2015. Ve skutečnosti vznikla hra ale už v roce 2011 ve Spojených státech.

Z České republiky tak vyráží do celého světa v plechové krabičce, která hýří barvami. Ale nakonec přece jen převládne jedna – světle zelená. Krabička samotná je kulatá, a když zvednete víko, zjistíte, že je zhruba do poloviny naplněná kartami. I ty jsou kruhového tvaru a jsou odolné vůči vodě. Úplně nahoře jsou kartičky popisující pravidla. Na každý jazyk je třeba jeden kus. O patro níž pak je celkem 64 karet a každá z nich má na sobě písmenko, obrázek a také barvu pozadí. Tři vlastnosti.

tripolo-04

Na začátku partie stačí karty pořádně zamíchat, stranou odložit devět a zbytek spravedlivě rozdělit mezi všechny zúčastněné. Karty, které zůstanou nad počet, se pro souboj nepoužijí. Devět odložených karet pak vytvoří čtverec. Hráči si ze svých hromádek vezmou po čtyřech kartách do ruky a partie může začít.

A pak už to všechno probíhá velmi jednoduše. Od té chvíle mohou všichni současně vykládat svoje karty na stůl a vytvářet tak nové trojice a spojení v řadách, sloupcích nebo dvou diagonálách. Pokaždé je úkolem hráče vytvořit nové spojení tří stejných vlastností. Vytvoří tak novou trojici jedné barvy, stejného písmene nebo obrázku. Pouze tak se může zbavit karty v ruce a dobrat si novou ze svého balíčku.

Hráči tedy mají stále čtyři karty na výběr. Vždy ale musí přikládat nový list tak, aby se s ním změnilo zaměření řady. Není tak možné využívat již hotových trojic a přiložit totéž, za co byl odměněný již jiný soupeř. Partie ubíhá rychle a ten, komu se podaří jako prvnímu zbavit všech svých karet, se stává vítězem.

tripolo-01

Tripolo je velmi jednoduchou karetní hrou, ve které všichni hrají současně. Z našich dřívějších recenzí už víte, že tyto hry mohou dopadnout buď opravdu dobře (Loonacy) nebo naopak tragicky (Ligretto). Samozřejmě to je pouze náš názor, protože i druhá jmenovaná má řadu fanoušků. My prostě jen tomuto stylu hraní příliš neholdujeme a dokáží si nás získat jen opravdu zajímavé myšlenky.

Tripolo na to ale jde jinak. Útočí jednoduchostí, která není zaměřená na nějaká nezajímavá čísla nebo postupky. Místo toho nabízí herní plán složený z devíti karet a s ním i stejný počet možností k vyložení karty. Hráči tak vždy mají spoustu možností, jak pokračovat a vždy si najdou nějaké taktické pokračování.

Výběr ze čtyř karet v každé chvíli partie je přesně to, co hráče současně omezuje a dává mu volby. Účastníci tak nejsou nikdy zavaleni možnostmi, ale při tom nejsou jejich volby nějak zřejmé na první pohled. Každý si může vybrat jinou pozici nebo sloupec podle toho, jak zrovna vnímá svoje šance na jeho dokončení.

tripolo-10

K tomuto stylu hraní patří také situace, kdy si navzájem s hráči nechtěně pomáháte. Soupeři si navzájem kradou možnosti. Pokud by vám vadila tato nevypočitatelnost, pak je možné aplikovat drobnou variaci a hrát po celou dobu s otevřenými kartami. I tak hra funguje velmi dobře.

Ale v naprosté většině situací si zcela vystačíte se základními pravidly. Ty pobaví nejen děti, kterým je hra primárně určená, ale dokonce i dospělé, kteří si hru vezmou rádi s sebou i na párty. Tak chytlavá a univerzální tato karetka je.

Partie jsou obvykle otázkou maximálně deseti minut. Hráči celou dobu nemají na co čekat a dokonce i ve dvou se do tohoto limitu vejdete. Na samotném počtu hráčů závisí pouze náročnost, protože s méně protivníky máte na všechno trochu více času. Dětem je pak možné hru zjednodušit rozdáním menšího počtu karet a tím celý souboj vyrovnat.

tripolo-12

Tripolo nenabízí nic nového. To je také jeho základním problémem a nedostatkem, protože hrozí riziko, že podobnou hru už budete mít doma. Pak vás asi možnost jejího nákupu mine. Ale pokud hledáte nějakou fajn zábavu na rodinné večery, pro své děti nebo i pro sebe, pak je Tripolo fajn adeptem.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMaureen Hiron
IlustraceFian Arroyo
VydavatelGame Factory, Happy Baobab, Kanga Games, Lúdilo, Stragoo Games, USA Games Inc, Vennerød Forlag AS
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba0
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Educational
MechanismyPattern Recognition
Alternativní názvy셋셋셋

Více o hře.

Recenze: Tripolo – všechno má tři vrcholy
Tripolo si nehraje na žádné tahy. Nechá vás napospas vlastnímu postřehu a vnímání. Každou kartu musíte zahrát rychleji než ostatní na správné místo, jak vytváříte řady ze tří karet stejných v jednom parametru. Hra je jednoduchá a přístupná pro všechny, ale přesto dokáže pobavit. A to ačkoliv nenabízí nic zásadně nového. Partie jsou rychlé a Tripolo je fajn karetní hrou, kterou řada zájemců ocení.
Klady:

+ zpracování
+ přístupnost všem
+ všichni hrají současně
+ čtyři karty na ruce na výběr
+ sestava devíti karet pro vytváření komb
Zápory:

- nic podstatně originálního
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cyclades – bohové se zlobí