Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Splašené žetonky – barvy a tvary

Dokážete si představit, jak to vypadá, když takové žetonky uspořádají vzpouru a splaší se vám? U nás v redakci by to asi znamenalo úspěšné povstání, vzhledem k jejich obrovské převaze. U většiny hráčů by to však vzbudilo jen úsměvné reakce nad několika rozzlobenými žetony.

Dnes ale žetonky společnými silami zkrotíme. Bude nám k tomu stačit jedna zelená krabička od firmy Alexander. Ta patří do řady her doporučovaných Moudrou sovou a je tedy určena především pro děti, jako většina her od tohoto polského vydavatele. Na území naší malé republiky pak hry do češtiny převádí společnost Pexi, která nám představila už skvělou Slepou bábu (recenze) nebo zvonečkový Slovní expres (recenze).

Stejně jako všechny ostatní hry netrhají ani Splašené žetonky partu a ukrývají se v jednodílné krabici s otvíracím víkem. Když vyjmete ouška z přední strany a odklopíte horní hranu balení, dostanete přesně to, co čekáte podle názvu. Žetonky – různobarevné, malé, vhodné tak akorát na hraní hry Blechy. O podobné jste bojovali v korálkové hře Navlékej nečekej (recenze).

Jenže byla by to smutná hra, kdyby tohle bylo všechno, s čím se můžete zabavit. Ale nebojte, uvnitř se schovávají další a mnohem zajímavější součásti – především je to patnáct karet s nejrůznějším různobarevným ovocem. Zajímavé je, že v balíčku najdete karet šestnáct, ale tato poslední karta má sice natištěné pozadí, ale na její lícové straně není nic. Možná prostor pro tvůrčí fantazii dětí? Kdo ví, v pravidlech se o ní nic nepíše.

Ano, pravidla zde samozřejmě nechybí a jsou tvořeny jedním A5 papírkem přeloženým napůl. Přelouskají ho i děti a rychle se naučí, jak se se žetonky zabavit. Ale nejdřív budou muset osvobodit z krabice poslední, netradiční komponentu. Podobně jako Pexeso pro uši (recenze) mělo štěrchající kostičky s pískem, Splašené žetonky mají káču. Tedy vlastně hned dvě káči, což je češtinářsky správné množné číslo, ačkoliv to vypadá opravdu ošklivě.

Každá káča se skládá z osmihranu zelené barvy, na němž jsou v okruhu nakreslené výseče. Jedna káča ve výsečích zobrazí pouze barvičky, zatímco druhá pak černobílé siluety ovoce. Dohromady tedy dávají tvar a barvu, což je přesně podtitul Splašených žetonků a téma celé hry.

K sestavení káč potřebují hráči také dvě zelené tyčinky, na které se kruhové tělíčko káči navlékne. Teď už jsou připraveny si zatancovat a přitočit hráčům spoustu zajímavé zábavy.

Před samotnou partií nejdříve musí hráči rozložit patnáctku karet někde na stůl tak, aby nepřekážely, až se káče roztočí. Zvlášť u dětí už je toto umístění samo o sobě problém, protože nemají tak dobrou kontrolu nad tím, kam káča samotná pojede. A protože mají káči širokou nohu, na které se točí, tak se vrtí hodně dlouho a doputují velice daleko.

Každý z hráčů si k sobě vezme šest žetonů jedné barvy. Jeho úkolem je se v průběhu partie žetonů co nejrychleji zbavit tím, že odhalí na kartách správné kombinace.

Hráč, který je na tahu roztočí obě káči a všichni soupeři nedočkavě čekají, co na nich padne. Za výsledek točení se považuje vždy ta výseč na káči, jejíž ploška se dotýká stolu. Tato kombinace občas vytvoří obrázek odpovídající některé z vyložených karet. Nyní záleží na rychlosti jednotlivých hráčů, protože pouze ten, který na stejnou kartu položí jako první svůj žeton, vyhrává kolo.

Hra tak pokračuje a soupeři se střídají v točení. Pokud někomu padne neexistující kombinace, může si vybrat jedno ze dvou vrtítek a roztočit jej znovu. V případě, že ani tentokrát nevytočí žádnou kartu, je na tahu druhý hráč.

Aby si ale hráči pojistili, že jim žeton z karty nikdo nevyhodí, musí na ni dostat ještě druhý svojí barvy. Pokud bude někdo jiný rychlejší, obsazuje si kartu pro sebe a předchozí osamocený žeton se vrací zpět svému majiteli.

Točení ve hře Splašené žetonky představuje pro děti naprostý magnet, podobně jako cinkající zvoneček v dalších hrách. Všichni chtějí neustále točit a právě o tuto činnost je největší tahanice. Samozřejmě to je také důvod, proč vlastně výrobce káče do hry umístil.

Jedná se o velice jednoduchou hru, která trénuje u dětí hned několik věcí současně. Vnímání barev, tvarů, ale také postřeh, koordinaci pohybů a rychlost uvažování. Všechno dohromady tvoří elegantní celek, který se bude líbit všem malým školákům a zabaví je na dlouhou dobu.

4.3
Pac-man není hrou, která bude bořit žebříčky nejlepších her. Je to prostě zábava. Taková jednoduchá, rodinná, bez větších ambicí. Každý si zkusí nahrát ve své verzi automatu co nejvíce bodů, ale proti němu budou stát odhodlaní soupeři v roli duchů. Napínavé, ale také náhodné, protože o pohybu rozhodují kostky a karty. Přesto hráči mají ke každé situaci co říct. Jen počítejte se zdlouhavou přípravou každého kola a prodlužující se herní dobou ve více hráčích. Po celou dobu jsou ale v honbě na puntíky zapojení všichni, takže Pac-man to nikdy nemá úplně jednoduché. Jestli alespoň jedním z těch figurek bude dítě, nebudete nejspíš svého nákupu litovat, protože hra umí děti zaujmout.

Bohužel ani takto jednoduchá hra se nevyvarovala některým drobným chybám, které z ní dojem kazí. Prvním vlivem, který trošku pokazí hru, jsou samotné káči. Nejde o to, že se dlouho točí, to je dobře a podporuje to napětí. Jenže bohužel se často zastaví tak, že na ně někteří soupeři vidí a někteří ne a tak některé hráče znevýhodní. Takové situace pak mohou být zdrojem zbytečných dohad. Jsme si ale vědomí, že tuto závadu v podstatě nelze odstranit, a jedná se spíše o vlastnost, se kterou musí hráči prostě počítat.

Horší to je se skladbou karet, která je vysoce nevyrovnaná. Zatímco od některých barev najdeme v nabídce pouze dvě karty (fialová), tak od jiných třeba i pět (žlutá). Navíc ani tvary zde nejsou zastoupeny rovnoměrně po dvou, jak by každý očekával.

Některé barevné kombinace navíc tvoří paradoxní dvojice, jako je žlutá třešeň (to bychom ještě pochopili), nebo žlutá švestka. Přitom určitě byla varianta dát fialovou barvu spíše k třešni, která by tak připomínala podobnou višeň. Hra děti učí barvám, ale přitom jim ukazuje neexistující ovoce.

Zatímco u hry Navlékej nečekej jednoduché plastové zpracování žetonů příliš nevadilo, zde už by si žetony zasloužily nějaké zajímavější kartonové provedení. Ideálně s vyobrazením nějakého zvířete nebo ovocného stromu, aby pro děti byla hra ještě lákavější.

Kombinace padají často a nenajdete příliš tahů, kdy by hráči nenašli odpovídající ovoce. To je dobře, protože jinak by hra upadla do stereotypu a nudy. Takto jsou všichni neustále napjatí a s žetonem v ruce čekají, co že to vlastně zase tentokrát padne.

Přes drobné výtky jsou Splašené žetonky skvělou hrou pro děti. Dospělí si ji s nimi rádi zahrají, ale o samotě sáhnou rozhodně po nějaké složitější hře. Ale vzhledem k tomu, že složení i rozložení káč zvládnou děti samy a hra představuje jednoduchou zábavu, pak si mezi dětmi určitě najde spoustu fanoušků. I kdyby jen kvůli tomu točení!

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 25 % za dětský pohled.

Recenze: Splašené žetonky – barvy a tvary
Klady:

+ káči
+ rychlá a zábavná hra
+ cena
+ točení je zábava
+ trénuje barvy i postřeh
Zápory:

- obyčejné žetony
- nevyvážené složení barev
- neexistující ovoce
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pacal’s Rocket – pyramida od mimozemšťanů