Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Spuzzle – skládání zvířátek

Spuzzle - balení

Zvířátka v zoologické hrají na schovávanou. Jenže protože mnohé z nich jsou velké a za strom ani kámen se neschovají, trochu si upravily pravidla. Každý ze soupeřů má v kapse obrázky ostatních zvířat a za každou končetinu, hlavu, tělo nebo hlavu, kterou zahlédne, si ji na obrázku odškrtne. První ze zvířátek, kterému se podaří tímto způsobem objevit všechny ostatní, se stává vítězem této zoologické hry na schovávanou.

Společnost Trefl naslouchá zvířátkům. Právě proto připravila deskovou verzi této schovávací hry pro všechny děti, které se chtějí s těmito zvířátky zasmát a pobavit. V České republice hru distribuuje také Trefl, ačkoliv hra původně pochází od našich severních sousedů.

V krabici obarvené do veselé zelené barvičky najdete herní plán složený stylově z několika velkých dílků, které do sebe zapadnou jako puzzle. Nechybí ani balíček 28 karet, které obsahují různé herní pokyny pro hráče.

Spuzzle - připravená hra

A pak jsou tu zase dílky s výstupky, které je třeba propojovat. Tentokrát ale rovnou dvacet malých skládaček každá sestávající ze čtyř dílků. Jsou zde zastoupeny čtyřikrát ve skupinkách po pěti podle barev pro každého hráče. Všichni soupeři dostanou vždy pandu, papouška, klokana, slona a tygra. Rozložené.

Každý z hráčů si nyní vybere jednu z dostupných barev na herním plánu – žlutou, modrou, fialovou a červenou a posadí se před tu stranu desky. V této barvě dostane hráč celkem dvacet puzzle dílků, které patří dohromady pěti zvířátkům. Úkol zní jednoduše. Najít a sestavit obrázky všech zvířátek, které máte na herním plánu jako předlohu. Ale samozřejmě to není tak jednoduché, že by se do skládání mohli všechny děti ihned pustit. Jsou tu speciální pravidla, která jejich hru budou trochu omezovat.

Jeden z hráčů zamíchá všech 28 karet a položí je obrázkem dolů do středu plánu. Tím vytvoří dobírací hromádku, ze které mohou hráči hned otočit horní kartu. Ta jim sdělí pokyn, podle kterého se nyní mohou všichni současně zařídit.

Spuzzle - připravená hra

V balíčku jsou obrázky pěti zvířátek. Kdykoliv se jeden z takových obrázků objeví, může hráč vzít jeden z dílků skládačky, který odpovídá zvířátku a položit jej na plán. Pokud tam již nějaký dílek toho zvířátka měl, může je spojit dohromady.

Mezi kartami jsou však ještě další dva obrázky. Opice umožňuje uškodit protivníkům. Libovolnému hráči můžete vzít jeden dílek zvířátka z plánu a vrátit mu jej zpět do zásoby před ním. On jej pak musí vyložit znovu, až se objeví obrázek tohoto zvířátka.

Poslední kartou v sestavě zůstává list s nápisem Spuzzle. Jakmile se tento obrázek objeví na stole, musí všichni vykřiknout co nejrychleji „Spuzzle“. Ten z účastníků, který vykřikne magické slůvko jako poslední, nemůže v tomto kole umístit žádný dílek. Ostatní však mohou položit dílek libovolného zvířátka podle vlastní volby.

Spuzzle - rozehraná hra

Důležité je, že jakmile už jednou obrázek dokončíte a složíte jej ze všech čtyř dílků, už vám jej nikdo nemůže rozbít. Ani pomocí karty Spuzzle. Ten z hráčů, který jako první složí všech pět zvířátek na herním plánu, se stává vítězem celé partie.

Spuzzle je jednoduchá hra, která by se vlastně dala označit jednoduše jako „puzzle hrou“. Ona to má ostatně i v názvu, takže se to dá docela očekávat. Není na ní nic složitého a děti ji pochopí během chviličky a dobře se u ní pobaví.

Hra má pěkné roztomilé ilustrace, které ze hry dělají hezkou podívanou. To je velkou výhodou u dětí, kterým se pěkné obrázky líbí, a proto hned touží si hru vyzkoušet.

Spuzzle - karty

Vzhledem k celkovému počtu 28 karet a počtu 20 dílků zvířátek je jasné, kolik bude ostatních akčních karet. Ale protože můžete některé kousky vracet zpět z plánu, není jisté, že partie skončí před prvním dobráním karet.

Pro hráče je důležité hlídat si, které zvířátko už bylo kolikrát na kartách zobrazené. Může tak výrazně soupeři uškodit, pokud mu vyhodí žeton toho, které už pak nemůže za pomoci zbytku balíčku dokončit a bude muset čekat na jeho zamíchání.

Pravidla poskytují také sólo variantu v malém zeleném rámečku. Všechno má fungovat stejně s výjimkou toho, že soupeříte s opicí. Není však už vysvětlené, jak je toto prohlášení myšleno. Nevíme tedy, kdy opice umisťuje svůj dílek, ani jak za ni jinak hrát. To je trochu škoda, protože možnost sólové hry s protivníkem z balíčku karet by mohlo být zajímavé.

Spuzzle - rozehraná hra

Spuzzle je jednoduchá hra založená na otáčení karet a vykládání dílků. Děti určitě zabaví a to především díky přítomnosti některých akčních karet. Těch mohlo být v balíčku více druhů, ale i takto musíte být neustále ve středu. Pěkné zpracování a jednoduchá hratelnost jsou zárukou toho, že děti hra zaujme.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
Ilustrace(Uncredited)
Vydavatel999 Games, AMIGO, GameBrotherZ, Scandinavian Trend Company
Rok vydání2010
Počet hráčů1 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Puzzle
MechanismyOpen Drafting, Pattern Recognition, Set Collection
RodinaMovies: Frozen
Alternativní názvySpuzzle: Cars, Spuzzle: Disney Junior, Spuzzle: Disney Princess, Spuzzle: Frozen Edition, Spuzzle: Madagascar Edition, Spuzzle: Planes

Více o hře.

Recenze: Spuzzle – skládání zvířátek
Spuzzle je dětská desková hra, která obsahuje zajímavý nápad s kartami. Ty říkají hráčům, které zvířátko mohou stavět. A oni se musí správně rozhodnout, aby byli právě oni první, kdo všechny pět čtyřdílných obrázků postaví. Mezi kartami jsou také dvě speciální, které umožní krást nebo dokonce chtějí rychlou reakci v podobě výkřiku. Odměna je pak sladká v podobě jednoho tahu navíc. Hra obsahuje pěkné ilustrace, ale když se podíváte pořádně, zjistíte, že se neustále opakují. Určitě by nebyl problém pro ilustrátory, aby vyrobili zvířátka vždy v jiné póze, když stejně dílky mají vždy jiné podbarvení a tiskly se tedy odděleně. Akce závisí jen na několika málo kartách v balíčku, což je málo. Určitě mohla být hra víc postřehová a tím doplnit lépe skládání puzzle, které nakonec rozhodne čistě náhoda. Velkým lákadlem byla pro nás u Spuzzle možnost sólové hry, ale bohužel pravidla poskytnou pouze nedostatečné vysvětlení jejího principu. Budete si tedy muset vystačit s vlastní fantazií a dotvořit si ji. Jinak je Spuzzle především pěknou hrou pro všechny menší děti, které mají rády puzzle.
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ karty ve hře s puzzle
+ jednoduchá hra pro malé děti
+ pět puzzle pro každého hráče
+ možnost hrát v jednom
Zápory:

- grafiku tvoří vlastně jen pět obrázků
- málo akce
- samotné sestavování puzzle nepřináší nic nového
- nedostatečné vysvětlené sólové hry
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kouzelné čtení Doprava – stejně tak důležité je i doleva