Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Taco kočka koza sýr pizza – odvrácená strana pizzy

Už jste někdy koukali na spodní stranu pizzy? Jen tak nezištně a ne proto, abyste se podívali, jak moc je ta vaše spálená. Takže moc dobře víte, co se na takové odvrácené straně nachází. Nejsou tam žádné dobroty ani suroviny, ale svojí kůrkou přispívá důležitou porcí k celkové chuti. No a stejně je to i s tacem, kočkou, kozou a sýrem.

Nevěříte? Z omylu vás vyvede hra Taco kočka koza sýr pizza, kterou bez udání konkrétního jména vytvořili ve firmě Blue Orange. Jedná se o pokračování hry, na kterou vlastní práva firma Dolphin Hat, protože úplně stejné postavy, jen ne na odvrácené straně, jsme tu už měli. Za českou lokalizací stojí společnost Albi.

No a hra se ukrývá v malé magnetické krabičcec, která se po otevření zalíbí sadou čtyřiašedesáti karet a všechny je potřeba pořádně zamíchat dohromady. Poté si je všichni účastníci rozdělí mezi sebe rovným dílem. Nikdo si své karty zatím nesmí prohlížet, takže si je prostě a jednoduše položí před sebe jako balíček.

Hráči se pak střídají na tahu a postupně jedno po druhém říkají jedno heslo ze zmiňovaného pětislovného zaklínadla. Každý tedy řekne jedno slovo a současně vyloží kartu do středu stolu, kde takto vzniká odhazovací hromádka. Poté je na řadě další ze soupeřů po směru hodinových ručiček, který vysloví další pojem v pořadí, a tak se střídají. Po vyslovení kódu pizza se opět vrací zpět na taco.

Změna nastane ve chvíli, kdy na vyložené kartě obrázek odpovídá pojmu, který hráč vyslovil. Zareagovat na to musí všichni plácnutím rukou na balíček uprostřed. Ten z hráčů, který je v tomto poslední, si musí vzít celý balíček ze středu stolu a přidat ji dospod své dobírací hromádky.

Jenže v čem je tato hra odvrácená, to jsou další karty. Na první pohled jsou úplně obyčejné, ale když se lépe zadíváte, uvidíte jejich text napsaný obráceně. Ten vizuální rozdíl není nijak velký, a to je dobře, protože to u hráčů svádí k chybám. Pokud se totiž objeví takováto karta ve středu stolu a zazní sejné slovní heslo, hráči musí na středový balíček položit ruku odvrácenou stranou – tedy dlaní – vzhůru.

Cíl hráčů je jednoduchý. Zbavit se co nejdříve všech svých karet a nedopustit, aby se jeho balíček rozšířil o další. Právě ten hráč, kterému se toto podaří, se může těšit na vítězství. Musí ale vydržet i po tomto úspěchu, s prázdnou rukou, a pozorovat ostatní. Musí je předběhnout ve chvíli, kdy další karta od někoho dalšího vyhoví plácacím podmínkám. Teprve v ten moment se může radovat.

Taco kočka koza sýr pizza na odvrácené straně je bláznivá karetní zábava přesně jako její originál a původní verze. Hráči se ani tentokrát nenudí, jen dostávají při hraní ještě více možností a dynamiky. Přináší totiž nové nápady, ale zachovává současně i ty původní.

Hráči musí neustále dávat dobrý pozor, protože je tu stále šance něco získat, respektive je tu pokaždé možnost něco ztratit. Nesmíte být jednoduše poslední, takže je třeba vždy pečlivě reagovat. V opačném případě se můžete od svých myšlenek a plánů na vítězství vzdálit docela daleko. Čím více karet leží uprostřed, tím horší to může být.

Hra jako taková je extrémně rychlá a dynamická. Kola se neustále střídají a přímo pravidla předepisují, aby se tak dělo rytmicky. To proto, aby některý z účastníků neměl nějakou nečestnou výhodu nad ostatními a šanci přehnaně přemýšlet nad svojí pozicí a možnostmi. A právě z tohoto neustávajícího časového tlaku pak vznikají chyby.

A s tou rychlostí úzce souvisí také celková herní doba, která je také takřka blesková. A není třeba asi vysvětlovat, že čím více hráčů, tím větší množství zábavy z malé krabičky dokážete vytáhnout.

Je super vidět v partii také karty odvrácené strany, protože ty jsou snadno zaměnitelné a v takové případě se i dlaň otočená směrem dolů počítá jako chyba. A to taková, která vás bude vždy hodně mrzet a bolet.

K tomu nesmí chybět ani nějaké karty se speciálními schopnostmi, respektive specifickými požadavky. Někdy nestačí jen jednoduše plácnout na balíček. Hráči ještě předtím musí provést nějakou akci, která souvisí s konkrétní identitou zvířete, které je navštívilo.

Zpracování svojí kvalitou odpovídá očekáváním u karetní hry. Grafika není zbytečně komplikovaná, ale ilustrace jsou jasně rozpoznatelné tak, aby ve správnou chvíli dobře zavařily. Potěší malá pevná a magnetická krabička a samozřejmě přehledná pravidla.

Taco kočka koza sýr pizza na odvrácené straně je hříčka, která vás rozesměje a pobaví, když máte chuť na nějakou tu šílenou přebíječku. Karty jdou jedna po druhé a hráči musí rychle reagovat na to, jestli se jimi vyslovené slovo shoduje s vyloženým obrázkem a podle toho rychle plácat rukama nebo jinak jednat. A u toho se budete smát.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Příběh hraček Toy Story – Síla hraček