Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: The Towers of Arkhanos – kostky jako pilíře domů

the-towers-of-arkhanos-01

Ještě loni tu byly kameny zcela bez života. Stačilo ale přijít a pronést ta správná slova a najednou je to místo, které je nabité energií. Sjíždí se sem celé rodiny kouzelníků, aby prozkoumali a pokusili se využít místo, které jako jedno z posledních nabízí pradávnou magii. Nikdo, kdo ve světě čarodějů něco znamená, tu nemůže chybět!

Novinka dostala do vínku název The Towers of Akrhanos a vypráví přesně o těchto magických soubojích a stavbě čarovných budov. Jedná se o hru z produkce IDW Games a jejími designéry je dvojice Daniel Alves a Eurico Cunha. Hra úspěšně prošla testem serveru Kickstarter v roce 2018 a nyní přichází na pulty obchodů do Evropy zásluhou společnosti Esdevium Games.

Na víku vidíme létající dům a uvnitř nepříliš velké krabice se ukrývá čtveřice kouzelných knih a také jedna deska zásoby kostek. Ty jsou hlavní komponentou a je jich čtyřicet, po deseti kusech od každé barvy. Do přípravy partie ale nejdříve vstoupí kulaté destičky patra, mezi nimiž se ukrývají čtyři startovní, které vytvoří startovní vzhled trojúhelníku. Zbytek patrových dílků vytvoří zásobu stranou. Hráči si pak každý vezmou jednu kouzelnou knihu a k ní figurky jedné barvy. Všechny kostky začínají partii v plátěném pytlíku, zatímco žetony prestiže a deska zásoby zatím leží stranou.

the-towers-of-arkhanos-07

Partie se dělí na jednotlivá kola. Na začátku každého z nich začínající hráč (tato role se mění v průběhu kol) vylosuje sadu kostek a hodí s nimi. Jeden za druhým hráči umisťují tyto kostky na volné pozice na podlažích, ale musí při tom splnit jejich podmínky napsané uprostřed. Společně s kostkou hráč postaví na místo také svoji figurku (vedle kostky).

Jednotlivé pozice nabízí každá specifický bonus, který může přinést nejen body prestiže, použít figurku místo kostky, ale především možnost aktivovat kouzlo. Které konkrétně, o tom rozhodne hodnota na použité kostce a hráč na odpovídající místo na své knize kouzel musí postavit svoji figurku. Kdykoliv ve svých následujících tazích může toto zaříkadlo aktivovat. Čáry umožňují manipulovat s hodnotou použité kostky a zaplatit za to lze jen figurkou stojící na knize kouzel.

the-towers-of-arkhanos-03

Na závěr každého tahu může hráč obodovat celé patro, jestliže se mu jej položenou kostkou podařilo dokončit. Celou plochu obodují hráči podle své převahy a přítomnosti vlastních postaviček. Ty si poté mohou vzít k sobě zpět, společně s body prestiže.

Následuje další kolo, ve kterém se stává začínajícím hráčem další v pořadí. Ten opět vezme kostky, hodí s nimi a postupně se dostanou ke slovu všichni účastníci. Tak se hra neustále střídá a věže rostou na kostkách do výšky.

Odehrání každého kola je zakončené položením poslední kostky na zásobu many, kde slouží jako počítadlo. Po předepsaném počtu kol končí partie, ale ještě je třeba obodovat nedostavěná patra a figurky na knihách kouzel. Poté ten z hráčů, který získal nejvíce prestiže, vítězí.

the-towers-of-arkhanos-15

The Towers of Arkhanos je novým pokusem o spojení házení kostkou a stavění budov. Opět se jedná o jednoduchý dice placement, tedy umisťování kostek podle jejich hodnot. O možnostech jednotlivého tahu rozhodují kostky, ale pak také pořadí hráčů. To se s každým kolem mění a tím se také odlišuje šířka možností toho hráče.

Partie má jednoduchou náplň i pravidla. Zapamatovat si tak musíte pouze speciální efekty jednotlivých polí. Celý průběh dělá ze hry skvělou zábavu pro začátečníky, ale ostatně všichni milovníci kostek a házení s nimi si zde najdou svoje.

Bohužel hlavním problémem je neustále stejná příprava. Není nic, co by jednotlivé partie odlišilo. Pouze postupně se do hry dostávají desky pater v jiném pořadí, ale to nestačí. Hra tak po několika partiích začíná působit repetitivně.

the-towers-of-arkhanos-18

A to je škoda. Samotné umisťování s figurkami a hlavně manipulace s kostkami je velmi dobře vyřešená a především zábavná. Hra si vás získá a první souboje si opravdu užijete. Navíc je souboj o místa zajímavý i ve dvou, kdy v rámci jednoho kola umisťuje každý z hráčů po dvou kostkách místo jedné. Ale ani ve čtyřech nemusíte mít strach z nějakého zbytečného čekání. Partie jsou opravdu pěkně rychlé, protože jednotlivá kola netrvají nijak dlouho. Každý hráč umisťuje pouze jednu kostku a případně provede nějaké akce s tím spojené.

Společně se zaměřením na začátečníky je výtečné rozhodnutí nechat hráče stavět do výšky. To u takovýchto her vždy vylepšuje celkový dojem. Ostatně samotné zpracování je opravdu kvalitní a není mu co vytknout. I pravidla jsou jasně strukturovaná.

the-towers-of-arkhanos-21

The Towers of Arkhanos je pěkná hra pro začátečníky, kteří si užijí spoustu legrace s kostkami. U této skupinky hráčů nejsou ani přehnané nároky na znovuhratelnost, takže nebude vadit neustále se opakující průběh. Celkově nás nakonec The Towers of Arkhanos příjemně pobavilo a to samé umí nabídnout i vám.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDaniel Alves, Eurico Cunha Neto
IlustraceMarcelo Bastos, Eduardo Cavalcante, Rodrigo Ramos
VydavatelCreative Games Studio LLC, Conclave Editora, IDW Games
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(4 voters)
KategorieDice, Fantasy
MechanismyArea Majority / Influence, Dice Rolling, Open Drafting, Worker Placement
RozšířeníThe Towers of Arkhanos: Silver Lotus Order Expansion, The Towers of Arkhanos: The Dark Tower Expansion
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D), Crowdfunding: Kickstarter, Mechanism: Dice Drafting, Players: Games with expansions that add solo play
Alternativní názvyAs Torres de Arkhanos

Více o hře.

Recenze: The Towers of Arkhanos – kostky jako pilíře domů
The Towers of Arkhanos je jasným útokem na začátečníky, kteří si tuto novinku snadno oblíbí. Její partie totiž plyne velmi rychle a každý se cítí být zapojený do stavby. Hráči uprostřed tvoří několikapatrové budovy a umisťují sem kostky. Celou hru pěkně mění hlavně akční schopnosti jednotlivých políček. Ale ani ty nepomohou vylepšit pokulhávající znovuhratelnost. I navzdory tomuto problému je ale The Towers of Arkhanos kvalitní zábavou.
Klady:

+ vynikající pro začátečníky
+ stavění do výšky s kostkami
+ rychlé tahy
+ pěkné zpracování
+ vhodné i pro dva
Zápory:

- stejný začátek partie
- málo taktiky pro zkušené hráče
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dominion Prosperita – zažijte opravdové bohatství